Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.11.2003
Svátek má Saskie
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Důstojné ukončení života - autoeutanázie
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vietnamsko-čečenský syndrom
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Nábrdle
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka v mlze
 >SVĚT: Pirátství (3)
 >NÁZOR: Když dva dělají totéž, není to totéž.
 >PENÍZE: Povinné ručení: konečně se něco děje
 >VTIP ZE ŽIVOTA: Co si dáš k večeři?
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Sponzorské dary
 >MÉDIA: Za koho hraje Rada České televize?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čeští Němci - zařaďte se do fronty!
 >POLITIKA: Předstjezdová KDÚ-ČSL
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No vida, aspoň to
 >PSÍ PŘÍHODY: Řvaní v tandemu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.11. Skvrny na Slunci a čeští zákonodárci
(nov)

Již deset dnů chrlí Slunce do prostoru miliardy tun plazmatu v dosud nezaznamenané sérií erupcí. Mraky částic, které směřují k Zemi a po nichž na povrchu Slunce zůstávají tmavé jizvy, vyvolávají poruchy magnetického pole - geomagnetické bouře, jejichž projevem, kromě poruch rádiového spojení a výpadků družicových radiokomunikačních a navigačních systémů, je i polární záře. Pro velikost erupcí se používá koeficient X a jestliže minulou sobotu a neděli dosáhla síla erupcí stupně X8, úterní erupce byla odhadnuta na více než X20. Je to nejvyšší hodnota, jaká od roku 1940, kdy se začalo měřit, byla vůbec zaznamenána.

I fyziologové připouštějí, že "skvrny na Slunci" ovlivňují lidské zdraví a konání - u někoho více, u někoho méně. Podle zpráv, které za uplynulý týden přicházely z parlamentu, jsou zřejmě takto citliví poslanci sněmovny, v prvé řadě koaliční, potažmo ti sociálně demokratičtí, neboť právě v úterý kvůli odporu vládních poslanců za ČSSD neprošel vládní návrh zákona, jímž měly být posíleny finance krajů. Místo dnešních 3,1 % přímých daňových výnosů mělo být na kraje novým zákonem převedeno kolem 17 %. Ačkoli územněsprávní reforma a decentralizace financí patří k programovému evrgrýnu ČSSD, byli to právě sociálně demokratičtí poslanci, kdo zákon potopili. Poslanec Kraus se dokonce vyjádřil, že by to znamenalo "kantonizaci" země.
Nu, toto konání, jemuž se ve sportovní gymnastice říká veletoč, mohla způsobit jenom ona obří erupce na Slunci. Anebo byl obrat čelem vzad způsoben prostým faktem, že ze čtrnácti hejtmanů nemá ČSSD ani jednoho a ODS devět? Místo páně Krausovy "kantonizace" bude tedy dále pokračovat "dotační nepotizace" - ministerské protežování chráněnců a politicky souznících klientů.

Téhož úterý koalice také nebyla schopna sněmovnou protlačit zákon o ochraně přírody. V tomto případě zapůsobily "skvrny na Slunci" jako zbystřovač inteligence, neboť do zákona byla nakonec vsunuta i kocourkovská pasáž, která umožňovala vyplácení náhrad za šetrné využívání pozemků a lesů i státním organizacím (80% nároků). Stát by tak dvojnásobným přerozdělováním vyplácel náhrady sám sobě.

Včera prý Slunce znovu překonalo svůj úterní rekord. A ajta, zákonodárci, v tomto případě senátoři, ihned zareagovali. Senátor Železný plus tři komunisté plus další nezávislý vytvořili senátní klub. Železný prohlásil, že to vůbec neznamená nějaké sbližování názorů, takže příčinou může být jenom klubovní příplatek 31 000 Kč a auto. I když římský císař Vespasianus, když zdanil veřejné záchodky, řekl, že peníze nesmrdí, u jemného estéta, sběratele obrazů a veřejného mravokárce z pořadu "Volejte řediteli" by rudimentární čich měl přece jen fungovat.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku