Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.11.2003
Svátek má Saskie
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Důstojné ukončení života - autoeutanázie
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vietnamsko-čečenský syndrom
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Nábrdle
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka v mlze
 >SVĚT: Pirátství (3)
 >NÁZOR: Když dva dělají totéž, není to totéž.
 >PENÍZE: Povinné ručení: konečně se něco děje
 >VTIP ZE ŽIVOTA: Co si dáš k večeři?
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Sponzorské dary
 >MÉDIA: Za koho hraje Rada České televize?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čeští Němci - zařaďte se do fronty!
 >POLITIKA: Předstjezdová KDÚ-ČSL
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No vida, aspoň to
 >PSÍ PŘÍHODY: Řvaní v tandemu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.11. Klub zařazených nezařazených
(eff)

Vznikla nám senátní sekce nezařazených. Dva z jejích pěti členů vskutku nezařazení jsou - Jaroslav Kubín a Vladimír Železný. Ovšem tři zbývající zařazení jsou. Do senátu kandidovali a do něho byli zvoleni za komunistickou stranu, hlasy té pětiny voličstva, která je s poměry v demokratické republice nespokojena a přála by si návrat poměrů před rok 1989.

Motiv tří komunistických senátorů je pochopitelný. Postupná legitimizace dědiců režimu, který je i ze zákona prohlášen za zločinný čili nelegitimní, to je jedna z absurdit naší současnosti. Bývalý komunista je i Jaroslav Kubín, třebaže je nyní myšlenkově spřízněn spíš s Občanskou demokratickou stranou. Zcela jinak je to ale s Vladimírem Železným.

Bývalý všemocný pán televize Nova vyletěl z televize na samém počátku své novinářské dráhy hned po začátku normalizace. Po celou dobu jejího trvání byl takříkajíc na ošklivci. Pokud mohl publikovat, tak v Technickém magazínu anebo v televizních studiích mimo metropoli, v Praze nesměl do televize vsunout ani hrot nosu. I díky tomu se ocitl po převratu po boku Petra Pitharta a mohl nastartovat svoji kariéru, která byla v některých momentech hvězdná. To vše je jakoby zapomenuto.

Spolu s komunisty je nyní Vladimír Železný členem klubu "nezařazených", v němž mají většinu ti, kteří jsou "zařazení" až moc. Co nabídl novodobý Mefisto novodobému Faustovi za podpis? Klub dostává příspěvek 31850 korun plus 4420 korun za jednu každou duši. Předseda má k disposici auto a klub má nárok na kancl a sekretářku. Není od věci připomenout, že na těchto "úžasných prebendách" začalo troskotání a posléze ztroskotání někdejší Čtyřkoalice. Ta by nabyla hodnověrnosti, kdyby v době své největší prestiže sloučila senátní kluby do jednoho - čtyřkoaličního. Státní příspěvky a auto a sekretářka byly přednější než strategický tah k nejvyšší metě. Vždyť třicet tisíc, to jsou pěkné peníze, že? A v klubovní kanceláři je lépe než někde na barikádě.

Vidina senátního klubu má jakousi magickou přitažlivost. Může to pochopit hlavně ten, koho se to týká. Volič jen kroutí nechápavě hlavou. Kvůli vařiči na kafe a úřednímu telefonu se spolčit s komunisty?

Ale takové to skutečně je. Vznešeně se tomu říká reálná politika. Nevznešených označení by se dalo navymýšlet mnoho, přemnoho. Ale nějak se do toho ani nechce.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku