Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.11.2003
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Tee-pee na Václaváku
 >ARCHITEKTURA: O nejvyšší mrakodrap XVIII. - Taipei vítězí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacoš si nestěžuje
 >LIDŠTINY: Návrh na kultovní film
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená bestie mobilová!
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartova nová finta
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti?!(Seriál - díl druhý: "Kam?")
 >POSTŘEH: O zlevňování
 >SVĚT: Moře příležitostí
 >EKONOMIKA: Většina firem překonala očekávání investorů
 >NÁZOR: Konec socialistického notáře
 >PENÍZE: Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.
 >MEJLEM: Přežili jsme
 >FEJETON: Dobří učitelé
 >HOLANDSKO: Poslankyně Hirsi Ali.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.11. ARCHITEKTURA: O nejvyšší mrakodrap XVIII. - Taipei vítězí
Zdeněk Lukeš

Po delším čase se vracím k dlouhodobému seriálu O nejvyšší mrakodrap, v němž jsem vás, čtenáři, postupně seznámil se všemi rekordními stavbami Flatironem počínaje a rozestavěným monstrem v Šanghaji konče. Zpětně si od šanghajské stavby můžete přes odkazy odskákat k jednotlivým dílům.

Nečekaně se nám sem vklínil nový rekordman na Taiwanu. Psalo se o něm snad všude a je příznačné, že nikdo neuvedl architekta stavby. Nakonec jsem na jeho jméno narazil - jde o jakéhosi pana Josefa Nováka - tedy po čínsku C. I. Lee. Vzhledově to spíš vypadá na práci známého autora mrakodrapů Argentince Césara Pelliho, který je také autorem donedávna nejvyšších budov - kukuřičných dvojčat v malajském Kuala Lumpur. Ale asi jde o napodobeninu jeho stylu. Samozřejmě je kolem toho spousta mystiky a symboliky, ale zajímavější jsou technické parametry: Dům má 101 podlaží, měří 509 metrů, což je 1671 stop, budova má mohutný stabilizační systém a dvoupatrové výtahy, které jedou až nahoru asi minutu. Vyhlídkový ochoz je v 89. patře, venkovní ochoz ještě o dvě patra výš. Na špici je anténní nástavec.

Dům drží tři rekordy - nejvýše umístěné patro a tedy i střecha (což je podle mne podstatné - výška anténního nástavce naopak nikoli) a nejvyšší nosná struktura. Také výtahy jsou nejrychlejší (1008 m/min nahoru, přes 600 m/min dolů). Investorem je Taipei Financial Center Corp.

Lidová Čína sice buduje ještě vyšší mrakodrap, ale ten nabral zpoždění a dokončen bude až za pár let. Je to úctyhodný technický výkon, zvlášť proto, že se jedná o oblast častých zemětřesení. A taky je dnes dbát i na ochranu proti teroristickým útokům. A možná je to i počátek soupeření obou Čín, což může připomínat souboj Chicago versus New York z minulého století. Budou-li výsledkem takových závodů kvalitní stavby, není to tak špatné, nemyslíte?

Mimochodem - co takhle jedna z našich příštích vycházek Psa na nejvyšší budovy světa?

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku