Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.11.2003
Svátek má Evžen
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Dobří učitelé
 >HOLANDSKO: Poslankyně Hirsi Ali.
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti ?!(Seriál - díl první: "Proč?")
 >MÉDIA: Zítra se těším naviděnou aneb Jak se mluví v televizi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kvůli takovým teče krev
 >PSÍ PŘÍHODY: Šíleně statečný jezevčík
 >HISTORIE: Nazdar
 >POVÍDKA: Bajka o nenažrané veverce
 >NÁZOR: Kalousek, to je bomba
 >SVĚT: Pirátství (4)
 >GLOSA: Šachové tahy Vladimíra Železného
 >ÚVAHA: Chováme se jako zvířata?
 >PENÍZE: Nenažrané spotřebiče aneb kolik nás stojí
 >CHTIP: A Bůh řekl...
 >KOMENTÁŘ: Pralevice, tedy pravá levice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
10.11. ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti ?!(Seriál - díl první: "Proč?")
Zdeněk Joukl

Za 14 let se žádné vládě nepodařilo problémy ve zdravotnictví zvládnout. Bohužel jsem již ve věku, kdy služby zdravotníků začínám potřebovat. A tak mi nezbývá nic jiného, než se pokusit problematiku zdravotnictví řešit jako amatér sám. Jsem na to zvyklý z podnikání, kdy za mne také nikdo nic nevyřešil. Mimo klacků pod nohy mi nehodil nikdo ani kůrku chleba.

Patřím ke generaci, která část svého života pracovala povinně ještě i v sobotu. A to za podmínek mnohem horších než se pracuje nyní. A teď, když potřebujeme zdravotní péči častěji, máme si na ni ještě připlácet? To že by bylo spravedlivé?
Mám výhodu objektivního pohledu. Nejsem ani sympatizant ČSSD ani nepřítel ODS. Návrhy na řešení od obou stran (ale i od dalších a též od jednotlivců) mohu brát nepoliticky a bez zaujetí. Politici jsou bohužel přesvědčeni o tom, že jejich konkurenti nemohou mít nikdy dobré nápady. A když je i hlupákovi jasné, že jde o dobrou věc, tak alespoň její realizaci výrazně zpomalí. Aby snad soupeř náhodou "nebodoval" u voličů!
Zdravotnictví patří k oborům, které se u nás rozvíjejí nejvíce po r. 1989. Týká se celoživotně všech občanů. Ovlivňují jej však i další ministerstva (Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo dopravy…), ale neřeší problémy. Problematický je vstup tržní ekonomiky do odvětví. Např. samostatný "bodový systém" vedl k prodloužení "pracovního dne" některých lékařů až na 25 hodin a k fiktivním operacím. Zásahy některých firem do lékové služby nejsou také právě férové.
Na málokterý obor má prevence tak velký vliv jako na zdravotnictví. Taktéž osoba průbojného ministra je velmi důležitá. Problémů k řešení je tolik, že když jsem je alespoň částečně sepsal, tak jsem okamžitě spolykal hrst všech možných vitamínů, vyčistil si zuby a vzal si prášek na hlavu, abych snad naše zdravotnictví nemusel v dohledné době obtěžovat. Vždyť ono je mnohem vážnější pacient. Čeká na diagnózu a operaci. Dočká se?
Další články tohoto autora:
Zdeněk Joukl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku