Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.11.2003
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Tee-pee na Václaváku
 >ARCHITEKTURA: O nejvyšší mrakodrap XVIII. - Taipei vítězí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacoš si nestěžuje
 >LIDŠTINY: Návrh na kultovní film
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená bestie mobilová!
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartova nová finta
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti?!(Seriál - díl druhý: "Kam?")
 >POSTŘEH: O zlevňování
 >SVĚT: Moře příležitostí
 >EKONOMIKA: Většina firem překonala očekávání investorů
 >NÁZOR: Konec socialistického notáře
 >PENÍZE: Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.
 >MEJLEM: Přežili jsme
 >FEJETON: Dobří učitelé
 >HOLANDSKO: Poslankyně Hirsi Ali.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.11. Škromachův podkop
(nov)

Během pondělní cesty na Kroměřížsko sociálně demokratický politik a ministr práce a sociálních věcí Škromach překvapil novináře, když jim sdělil, že navrhne vedení ČSSD, aby stanovilo stínové ministry v resortech, jež spravují koaliční partneři. Je to myšlenka, která je v nějaké formě docela rozumná, reagoval premiér Špidla na nezvyklý návrh, aby vládnoucí strana si ke skutečným ministrům najmenovala ještě stínové.
O návrhu, jenž by měl personálně vycházet z resortních komisí ČSSD, bude v pátek jednat politické grémium sociálních demokratů a zda o něm v sobotu rozhodne předsednictvo ČSSD, není jasné. Nicméně Škromach včera uvedl, že svůj návrh na předsednictvu předjednal a má předběžný souhlas, takže do konce roku by měli být stínoví ministři ČSSD známi.

Podle Škromacha je důvodem jeho jednání snaha, aby ČSSD mohla své voliče informovat, jak by určité problémy řešila, kdyby neměla koalicí svázané ruce. Vládní rozhodnutí jsou kompromisy a straníci ČSSD jsou tak zbaveni možnosti seznámit se s autentickými postoji sociálních demokratů. Týká se to především ministerstva dopravy, ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva životního prostředí. Jasná shoda ale mezi koaličními partnery nepanuje ani v jiných resortech, prohlásil též Škromach a doplnil, že názory stínových ministrů budou prezentovány formou oficiálních prohlášení na pravidelných tiskovkách v Lidovém domě.

Pokud člověk analyzuje tento nesmyslný a v podstatě nestoudný návrh, který v demokratickém světě nemá obdoby a na nějž by koaliční partneři měli okamžitě reagovat ultimátem, že vládu opustí, nalezne jenom jeden důvod, který dává smysl. Jedná se o podkop, k němuž bude přiložen doutnák až při parlamentních volbách, respektive v případě, že by Špidlův kabinet předčasně padl. Škromach si svým návrhem buduje alibi před spolustraníky, již nyní hází přes palubu koaliční partnery a de facto i Špidlu samého. Chová se jako krysa, která v předstihu opouští potápějící se loď volebních preferencí sociálních demokratů a kalkuluje s tím, že převezme kormidlo po příštích, s největší pravděpodobností prohraných volbách a povede ČSSD v opozici.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku