Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.11.2003
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Tee-pee na Václaváku
 >ARCHITEKTURA: O nejvyšší mrakodrap XVIII. - Taipei vítězí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacoš si nestěžuje
 >LIDŠTINY: Návrh na kultovní film
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená bestie mobilová!
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartova nová finta
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti?!(Seriál - díl druhý: "Kam?")
 >POSTŘEH: O zlevňování
 >SVĚT: Moře příležitostí
 >EKONOMIKA: Většina firem překonala očekávání investorů
 >NÁZOR: Konec socialistického notáře
 >PENÍZE: Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.
 >MEJLEM: Přežili jsme
 >FEJETON: Dobří učitelé
 >HOLANDSKO: Poslankyně Hirsi Ali.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.11. LIDŠTINY: Návrh na kultovní film
JITA Splítková

V kinech řádí komiksové postavičky a diváci občas šílí nadšením. I u nás vznikaly suprové kreslené seriály, které by se mohly stát kultovním filmem… mohly, ale nestanou… škoda.

V osmdesátých letech vytvořili Vlastislav Toman a František Kobík několikadílný sci-fi comics o dějinách fantaskní Žluté planety.
První díl má název Příhody Malého boha, na něj plynule navazují Příchod bohů, Kruanova dobrodružství a Kruanova cesta a další.

Červený krabík s klepítky, očička má jak se patří na stopkách a "kůži" z plechu; to je Malý bůh. Jedná se vlastně o sondu, která byla vyslána ve vejčité raketě na Žlutou planetu.
Pozemšťané na ní našli národ Gron - c- chů podobný jim samým, když procházeli období doby kamenné, a tak se rozhodli uspíšit jeho vývoj.

Národ hlavního hrdiny náčelníka Ru a kněžky Kan nadšeně přijme syna bohů (jak se domnívají). Ten je technicky dokonale vybavený robot, takže po nocích jim na vzduch promítá obrázky, jak mají co dělat (třeba loďky, různé nástroje...). Výuka je řízena ze země brýlatým profesorem (později si u Gron-c-chů vyslouží pojmenování Bůh se zářícíma očima), jeho asistentkou a asistentem. Všechno to jsou hodní lidé a vedou lid na Žluté planetě správným směrem. Ve druhém díle dokonce osobně.

Planeta je zalidněna i jinými dosti pitoreskními národy - jedním z nich jsou opičí Ušatci - ti mají obrovité... uši samozřejmě a čtyři ruce (to se jim to unášelo krásné ženy Gron-c-chů, které kradli, jak to jen šlo - proč vlastně - to autoři moc nerozpitvávají). Tento národ žil v hnízdech stavěných v korunách stromů a vyjadřoval se stejně jako všechny ostatní národy hrdelními zvuky - něco jako gorgor gro... Ono vůbec národy na planetě byly takové prostší a často používaly citoslovce typu oáách, dobré mňam mňam, gr, ei-á, umpf-frr, ó.
Kromě těchto lidských mluvků zde chrčí grááúú-ágrrr hrůzné příšery jako skalní moa, létající moa, draci v jezerech, obrovité zubaté žížaly v zemi.

Pokud jste dítětem (třeba i přerostlým) a nežijete dnes, ale skoro před dvaceti lety, neznáte Star Trek, pak vás autor textu i výtvarník jistě nadchnou a překvapí. Dnes? Děti možná ohrnou pysky. Nejsou tam žádné znetvořené mrtvoly ba ani sex :-) natož úchylný. Náčelník Ru si poctivě vezme Kan, v pravý čas se narodí syn Kruan. Pozemšťané na vše osobně dohlížejí a robotek Malý bůh do všeho strká čidla. :-) Jak krásná idylka.

Další díly (od třetího) vypráví příběh Kruana a jeho přítele Mbuny. Kruan je velice inteligentní a sám objeví spoustu nových vynálezů aniž by mu někdo napovídal. Zamiluje se do dívky Tili z Vodního národa. Bojuje proti zlým, pomáhá utiskovaným a hlavně se všemi hodnými se postaví proti zlým Hor-tidům. Zeleným slizákům, kteří přilétli bůh ví odkud z vesmíru a jsou hnusný a strašně, fakt strašně, zlí. Lidem na planetě ubližují jak to jen jde - jsou totiž pro ně pouhými otroky, když nekmitají, tak jsou slizáky mučeni něčím, co vypadá jako elektrický obušek.

Tito zelení slizové potřebují co nejvíce otroků, chtějí se na této krásné a celkem mírumilovně planetě zřejmě usadit na trvalo a nebo (a to je pravděpodobnější) ji vyrabovat, zpracované suroviny naložit na své lodě, vzít otroky a letět plenit dál. Co od slizáků jiného čekat?
Nakonec chytnou i Tilu a Kruana, vypadá to moc, moc špatně, ale za pět minut dvanáct přilétají Pozemšťané. Hor-tidé v hrůze prchají. Útěk tyto vesmírné piráty nespasí. A jsou po zásluze potrestáni (tenkrát ještě nebyla v módě postmoderna, která přeje vrahounům a takovýmto slizům, a tak slizouni došli odplaty a jejich slizolety byly rozprsknuty do vesmíru - i s nimi samozřejmě).
A všichni se radují, všichni se shledají - šťastný konec. A nakonec, proč by něco v tomhle zasraným světě nemohlo dopadnout dobře?

Jásali jsme předčasně, v třetím díle - Kruanově cestě se dozvíme, že nic nedopadlo dobře Hor-tidé jsou znovu na scéně. Několik jich Pozemšťané nestačili pobít a ta hrstka v obrovských skleněných baňkách vytváří nově hnusáky Hor-tidy. Mají sídlo v horách a těší se, že znovu budou velcí vládci (tak vám nevím, proč jsem si vzpomněla na Sudeťáky).
Tentokrát nejsou lidé na Žluté planetě jen jejich otroci, ale i zásobárna součástek. Hor-tidé chtějí vytvořit umělé bytosti - potřebují ruce, nohy, vnitřnosti...(prostě moderní zdravotnictví), tady už seriál dostává podobu dnešních sci-fi filmů a comicsů - toto pokračování vzniká v roce 1989.

Dopadne i toto pohádkově dobře? Svině zůstane sviní a navíc zelená... hmm jenže moje babička říkala: " Každá svině najde svého řezníka..." tudíž i Hor-tidé.

Je jasné, že český sci-fi comics nemůže konkurovat filmovým Hvězdným válkám , Star Treku a doktoru Who - jedněm z nejkrásnějších pohádek, ale jsem ráda, že existovaly a existují. Je jen škoda, že nejsou finanční prostředky na jejich zfilmování, možná by se staly slavnější než jmenované sci-fi pohádky. Malý bůh by byl rozhodně zajímavý film.


webový projekt FUTUROLOGIE
VIRTUWORLD osobní web

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku