Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.11.2003
Svátek má Benedikt
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Arras 1915
 >HISTORICKÝ DOKUMENT: Český ideál
 >MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 1
 >EKOLOGIE: Orální ekologie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobilová záhada vysvětlena
 >PSÍ PŘÍHODY: Když Šogo dělá fóry
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti?! (Seriál - díl třetí: "Co?")
 >ZE ŽIVOTA: Jak u nás prodáváme doly (pardon hospodu)
 >POLITIKA: Vítězství politického šíbrovství
 >EKONOMIKA: Koruna k euru posílí
 >NÁZOR: Trafika nejen pro Fíka.
 >SVĚT: Pokusy o pořádek na mořích
 >POLITIKA: Komunistický senátní klub
 >DVA POSTŘEHY: O uvolňování místa
 >LIDÉ: Tee-pee na Václaváku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
12.11. EKOLOGIE: Orální ekologie
Rudolf Votruba

V kterémsi americkém filmu se mladý muž naivně ptal, cože to je ten orální sex. Dostalo se mu vtipné odpovědi, že to je sex, o kterém se jen mluví, ale jinak se vlastně vůbec nic neděje.

Vzpomněl jsem si na tuto episodu v souvislosti se současnou ekologickou politikou naší vlády, a vlastně - i našich zákonodárců. Všichni mají ekologie plná ústa, ale jinak se ve prospěch ekologie neděje nic. Přesněji řečeno děje se pravý opak.

Nedávno zrušeným ustanovením zákona o dani z nemovitostí byli zvýhodněni ti, kteří si své neekologické topení pevnými palivy na vlastní náklady předělali na topení na vyšší ekologické úrovni. Daň z nemovitosti placená za rodinný domek není sice něco, co by majitele reality zruinovalo, ale její odpuštění na pět let se dalo chápat jako milá pozornost pro toho, kdo se chová ekologicky.

Když jsem před několika lety pročítal zákon o soustavě daní, našel jsem tam mimo jiné zmínku o daních ekologických. Naivně jsem se domníval, že tím chtěl moudrý zákonodárce znevýhodnit předměty a činnosti ekologicky závadné a tudíž i občany a instituce chovající se jejich používáním neekologicky.
Dlouho zůstal tento zákon bez konkretizace, až teď konečně dojde ke svému naplnění. Jak je v poslední době zvykem, svedlo se to na Evropskou unii a že prý je třeba ekologické daně konečně zavést podle jejích zvyklostí. To by samo o sobě nebylo určitě nepřijatelné, spíš naopak. Ale jak jsem si přečetl, touto daní mají být u nás šmahem zatíženy všechny energie - od uhlí, přes benzin, naftu, topné oleje, plyn zemní a jiný až po elektřinu. Potom by ale nebylo od věci zákon přejmenovat a místo zákona o dani ekologické ho nazvat zákonem o dani energetické.
(Pokud by byl zájem, měl bych pro naše zákonodárce několik inspirujících příkladů neekologického chování, které by bylo ještě možné zdanit. Například takové dýchání - kdy sympatický kyslík znehodnocujeme na evidentně závadný oxid uhličitý. To by i Mezinárodní měnový fond žasl, kde se najdou zdroje posílení státního rozpočtu!)

Také v zákoně o DPH bylo původně možno vysledovat několik dobrých ekologických úmyslů. V seznamu zboží podléhajícího snížené sazbě daně (5%) byly například malé čistírny odpadních vod, výrobky z recyklovaného papíru, termostatické radiátorové ventily a další podobné předměty. A opět - s poukazem na Evropskou unii - byly takové zřejmě ekologicky pochybné předměty přesunuty do sazby normální ( 22%).

A k tomu všemu si ještě v novinách čtu, že Státní fond životního prostředí (!?) usoudil, že už není třeba dávat obcím dotace na plynofikaci. Nejvíce osídlené oblasti už prý byly plynofikovány (myslel tím SFŽP například Prahu?) a tak ostatní mají smůlu, ať se třeba udusí. Fond sice zmírní podmínky pro ty, kteří dotace použili v rozporu s pravidly, ale musí zřejmě ušetřit na těch, co zatím dotaci nedostali a tak už jim raději nedá nic. A toto rozhodnutí samozřejmě platí se zpětnou platností, jak je v právním státě zvykem. (Je zajímavé, že noviny jsou toho plné, ale na Internetových stránkách SFŽP není o zrušení dotace ani slovo.)

Tak z toho mám takový neurčitý dojem, že v této republice se z hlediska životního prostředí dostává větší ochrany žábám v Polabí, než například občanům v ekologicky snad nejvíc zanedbaných středních Čechách.

Zřejmě jde ve všech případech o společného jmenovatele, kterým je reforma veřejných financí. A nějak stranou pozornosti zůstává skutečnost, že tato reforma má kromě sociálně ekonomického také nezanedbatelný ekologický aspekt.

AŤ ŽIJE A VZKVÉTÁ NAŠE MILOVANÁ ORÁLNĚ EKOLOGICKÁ REPUBLIKA.
Další články tohoto autora:
Rudolf Votruba

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku