Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 14.11.2003
Svátek má Sáva
  Výběr z vydání
 >CESTOVÁNÍ: Diktátoři na kolejích
 >POLITIKA: Jak EU pomohla demokracii
 >NEHODOVOST: K čemu je ministr Gross?
 >ŠACHY: Kasparov vs. X3D Fritz - remíza do začátku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - dětské hry
 >PSÍ PŘÍHODY: Rvačka se zachováním svatozáře
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Tři muži za Osamou.
 >ZAMYŠLENÍ: Boris aneb České prostředí 3
 >NÁZOR: Když úřední šiml zařehtá
 >MOBY DICK: Kokotiny v Českých Textárnách
 >GLOSA: Patron
 >PENÍZE: Ach, ty vstřícné banky...
 >VÝSTAVA: Tři mušketýři a jeden Adolf Born
 >PENÍZE: Jak se stát otrokem banky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
14.11. MOBY DICK: Kokotiny v Českých Textárnách

Moby Dick

(Jména osob, jakož i názvy podniků a institucí zde uvedených, jsou pouhou literární fikcí. Jakákoli podobnost je čistě náhodná, stejně jako jsou náhodné zkratky jmen čtenářů v listárně.)

Pondělí 10. listopadu 2003

Managorstvo neustále pendluje na nějakých schůzích a školeních. Ptal jsem se Ambrože, co se tam asi tak mohou školit? Odvětil: "Přece, jak nás dva vyhodit." No nevím, jestli je to vůbec ještě možné. Jak to říkal Drn?
"Vyhazoval mne člověk, kterého vyhodili."

Úterý 11. listopadu 2003

Konečně víme, kdo jsme, co chceme a kam směřujeme. Objasnil nám to rozhovor generálního ředitele Českých Textáren, který vyšel v dnešních Libových novinách. Tak pravil Běsný Kokot:
Kdo jsme? "Organizace s maticovým systémem řízení. To, co v minulosti bylo izolováno v divizích a řešilo se na základě jakýchsi dohod mezi jednotlivými divizemi, má nyní aspekt konkrétní odpovědnosti jednotlivých lidí."
Co chceme? "Musíme být schopni efektivitu měřit, a to u jednotlivých segmentů, jednotlivých produktů i jednotlivých procesů, které děláme."
Kam směřujeme? "Směřujeme k optimalizaci produktového portfolia a optimalizaci obsluhy jednotlivých segmentů."

Středa 12. listopadu 2003

Svým včerejším rozhovorem pro Libové noviny potěšil zřejmě Kokot spoustu lidí:
"Zákazníci by mohli být od Nového roku příjemně překvapeni snížením našich cen."
Nezkušený redaktor LN se snažil oponovat: "Jenomže od Nového roku dojde ke zvýšení DPH u telekomunikačních služeb. Vy chcete zákazníkům slíbit, že zlevníte, ačkoli budou platit více než dosud?"
Ale Kokot mu to dal! "Zvýšení DPH není naše zodpovědnost. To je rozhodnutí vlády a parlamentu. Samozřejmě to bude mít dopad na naše rezidenční zákazníky, ale Textárny samy o sobě nezdražují. Jak už jsem řekl, bude to spíš naopak."

Čtvrtek 13. listopadu 2003

Dnes uveřejnily rozhovor s Běsným Kokotem pro změnu Hospodské noviny:
"České Textárny byly státní, byrokraticky řízený gigant, který musel a stále musí procházet tvrdým procesem transformace, bylo třeba radikálně měnit myšlení tisíců zaměstnanců, většina z nich musela firmu opustit. Ta změna byla pro mnohé z nich velmi drastická, nicméně, se ji daří realizovat. Ti zbylí jsou vynikající odborníci ve svých profesích."

Oba, já i Ambrož, se rdíme hrdostí.

Pátek 14. listopadu 2003

Nejen textárníci, i managoři jsou rozvrkočeni. Ptají se prostřednictvím Manadement Observeru: "Kdy už se konečně zavede ten nový model řízení? Kdy vyjde příslušná směrnice či nařízení ? Kdo začne maticovou organizaci uplatňovat v praxi?“
Běsný Kokot odvětil jednoznačně: "Na uvedené otázky je jediná možná odpověď. Žádné nařízení, směrnice či rozhodnutí, žádný konkrétní projektový manažer odpovědný za implementaci nového modelu řízení neexistuje, nic takového není třeba. Nutnost zavedení rychlého a především efektivního maticového řízení vyplývá z potřeby větší pružnosti interních procesů nutných k uspokojování potřeb trhu a zákazníků. Doba, kdy vnitřní chod firmy určovaly směrnice a přísná liniová hierarchie, je nenávratně pryč. V dnešním, rychle se měnícím světě tento styl řízení organizace neobstojí. Klíčovým prvkem, za který jsme všichni hodnoceni je dosahování výsledku. Vše ostatní jsou jen prostředky, které je nutné podle potřeb trhu permanentně měnit. A nositeli nového stylu řízení a moderní firemní kultury je každý z vás. Každý zaměstnanec Českých Textáren v rámci své každodenní činnosti. Každý zná svou náplň práce a ví, jaké cíle, jaké výsledky se od něho očekávají."

Well, ovšem milý deníčku, můžeš mi prozradit, proč pak vůbec potřebujeme generálního ředitele???

Sobota 15. listopadu 2003

Moby Dick by měl jet na knižní veletrh Svět knihy do Brna, kde se ve stánku vydavatelství Konvoj prodává jeho Deníček (2000-2003) jako knížka.
Šaman dostal na tentýž den pozvánku do Kopřivnice na Koprcon, kde se po něm chtěla přednáška. Přitom se chystal jít do rodného pražského Technického muzea na tradiční Minicon, aby se při něm mohl vyspat mezi dvěma nočními směnami.
Pan autor má rozepsanou scifárenskou knížku, kterou by měl stihnout dodělat do konce listopadu a pořád mu chybí několik desítek stran. Nemluvě o jejím broušení, leštění a redigování. A vytištění na těžce zkoušené tiskárně!
Nikdo z nich ještě nevybalil a neuložil všechny knížky z doby letní rekonstrukce sídlištního bytu.
Pacoš z Bulovky by měl právě končit neschopenku kvůli zánětu mozku, který nejspíš prodělal. Nemá se stresovat, má hodně odpočívat a dopřávat si drobné radosti.

Už vím: Moby Dick se pojede podívat (nejen) na svou knížku na brněnské výstaviště do pavilonu D - a vyspí se v autobuse!

......................................................

Portrét Mobyho jakož i další ilustrace v knížce vyhotovil Kryšpín.

Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Leden 2003
Únor 2003
Kdo je kdo v Českých Textárnách - verze z dubna 2003
(Anebo si kupte tu knížku:)

V březnu se deníček změnil na týdeníček, vychází v sobotu a přesunul se do Šamanova doupěte. Takže od té doby jsou Mobyho zápisky uchovány po týdnech v archivu Š. doupěte.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku moby.dick@seznam.cz.

Případně si poslužte komentářem.


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku