Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.11.2003
Svátek má Leopold
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Jak jsem si v ČR pořizoval ADSL
 >ŽIVOT: Jak jsem dělal zkoušku z vyhl.50/1978
 >INFO: Předvánoční pořad ve skanzenu - Radujme se, veselme se…
 >POSTŘEH: O hygieně
 >NÁZOR: Čtrnáct let po ...
 >GLOSA: Symboly Rady
 >CESTOVÁNÍ: Diktátoři na kolejích
 >POLITIKA: Jak EU pomohla demokracii
 >NEHODOVOST: K čemu je ministr Gross?
 >ŠACHY: Kasparov vs. X3D Fritz - remíza do začátku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - dětské hry
 >PSÍ PŘÍHODY: Rvačka se zachováním svatozáře
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Tři muži za Osamou.
 >ZAMYŠLENÍ: Boris aneb České prostředí 3

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
15.11. GLOSA: Symboly Rady
Aleš Richter

Lidovecký víkend potvrdil celkem nečekaný obrat v politicko-mocenské atmosféře Špidlovské éry. Jako hrad z písku se bortí jeden pilíř koaliční moci a úspěchu za druhým. Vzývaná transparentnost vládnutí a rozhodování stran koaličního paktu ještě zaplňují stránky spřízněných novin, ale v realitě se zatím rychle rozhoduje o „strategických“ zakázkách bez výběrového řízení. Výběry jsou již teď problémem koaliční personální politiky. V tolik sledované mediální branži nastal překvapivý obrat a dohoda mezi CME a PPF zásadně mění pohled na věci kolem voleb a fungování Rady pro rozhlasové vysílání. Veletoče teleministra Dostála jistě nikoho nepřekvapí, zatím ještě podle kuloárů není dohodnut termín jeho estrádního vystoupení na TV NOVA, ale již teď je tím pravým tajtrlíkem on sám. Stačí jen odbočit k problémům České televize a jeho výrazy o chování státní televize jako v dobách Rudého práva. Pak už je jen krůček od nedávného bezmezného obhájce všeho v ČT k pozici zlého muže a přísného kritika, který navíc televizi „bere peníze“ (tedy zatím jen odkládá jejich přísun).

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání svým chováním slibuje ještě nejeden zážitek a obrat. Po prohlášení ministra Sobotky o nekorektní arbitráži ve Švédsku přišla další rána – prohlášení šéfa vyšetřovací komise Dr.Křečka (ČSSD) o tom, že RRTV v dané kauze postupovala dle platných zákonů. Sama Rada se chová velmi podivně a velmi podezřele kopíruje starou odvolanou Radu – prodloužila licenci TV Prima s odkladem splátek (stejně jako předchozí s TV Nova , za což byla Sobotkou navržena na odvolání), vyhlásila výběrové řízení na licence nového rádia a nikdy nestanovila kritéria pro výběr (což slibovala všude a všichni kritici bývalé Rady po tom marně volali), odsouhlasila dominantnímu majiteli většiny denního bulvárního tisku v zemi zatím jedno rádio (je jen otázkou dnů kdy Rada upraví formát k jejich prospěchu), nové frekvence chce přidělit ihned po vyslechnutí maratónu 19 prezentací v jednom sledu a již teď vyvolává podezření o připravené dohodě na vítězovi (že by snad korupce?). Na důkaz obav o svoji kompetentnost vytváří další poradní orgán , který má Radě radit co a jak, a to jistě zcela nezištně , bezplatně , nezávisle a odborně.

V tichosti zatím soudy potvrdily předchozí rozhodnutí RRTV o symbolických pokutách pro Českou televizi a na rozdíl o nedávné mediální kampaně vedené koaličními moralisty, dnes stejná media raději úplně mlčí. Rada sama supluje soud a rychle rozhoduje, navíc se snaží zákony vykládat po svém (viz právo na odpověď a kauza reportáže o činnosti Rady). V případě sporu o soulad zvolení jedné členky Rady však raději zákon nevykládá, neb skutečnost Dostálovy volby je samozřejmě s ním v rozporu. Třináctý člen za koalici neprošel parlamentem jen díky tajnému hlasování a troufám si tvrdit, že by byl problém i při hlasování veřejném. Po všech těch změnách, tváří v tvář realitě a ztrátou silného „strýčka“ v zádech v boji s Novou dochází chuť a motivace řadě z poslanců. Navíc, čistě pragmaticky vidí, že to možná trochu přehnali a opatrně couvají zpátky. Rada zatím ještě nic zásadního nerozhodla a už má na kontě mnoho přešlapů, a další jsou zcela jistě na cestě. A aby toho nebylo dost, po pomalém odklonu koaličních politiků (případně jejich přesunu do řad řadových místopředsedů , ale demokratickým tajným hlasováním – C.Svoboda, který nedávno vyzýval bývalou RRTV aby se chovali jako chlapi – a sám to o víkendu příliš nedokázal), lámou nad Radou hůl i další. Naposledy to se znalostí věci a jasně vyjádřil novinář V.Moravec, držitel významné novinářské ceny(bývalý kandidát na členství v RRTV): „…považuji tu současnou radu za sice se tvářící jako nezávislou, ale takovou není… Hovořil jsem o Petru Štěpánkovi jako o symbolu politizace bývalé rady, v nynější radě je těch symbolů bohužel víc. Ale o to méně je morálnější to, že ti, kteří ve svém programovém prohlášení tvrdili, že ji chtějí odpolitizovat,postupovali ve smyslu vodu kážu, víno piji… Pokud politici dosazují do RRTV nebo kontrolních orgánů veřejnoprávních médií své kolegy, kteří mají sloužit jako jejich prodloužená ruka, tak samozřejmě tyto orgány pak nemají respekt těch, které regulují, protože většina z těch regulovaných říká, vždyť oni tomu vůbec nerozumí, oni nerozumí tomu, že není možné drolit rozhlasový trh, protože pak všichni vysílají tytéž programy…“.


Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku