Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.11.2003
Svátek má Mahulena
  Výběr z vydání
 >HISTORICKÝ DOKUMENT: 17. listopad - Mezinárodní den studentstva - památka Jana Opletala a dalších českých studentů umučených německými fašisty.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Minicon aneb Končí sci-fi sezóna
 >NÁZOR: Česká ústavní trapnost pokračuje
 >FEJETON: Foto Langhans
 >NÁZOR: Opět cosi z dějin budování socialismu v naší vlasti
 >SVĚT: Hledání správné adresy
 >PRÁVO: Britské (ale i České) ženy by mohly ztratit právo na rovný podíl na majetku manželství
 >ŽIVOT: Co se v mládí naučíš...
 >ŽIVOT: Jak jsem si v ČR pořizoval ADSL
 >ŽIVOT: Jak jsem dělal zkoušku z vyhl.50/1978
 >INFO: Předvánoční pořad ve skanzenu - Radujme se, veselme se…
 >POSTŘEH: O hygieně
 >NÁZOR: Čtrnáct let po ...
 >GLOSA: Symboly Rady
 >CESTOVÁNÍ: Diktátoři na kolejích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
17.11. PRÁVO: Britské (ale i České) ženy by mohly ztratit právo na rovný podíl na majetku manželství
Tomáš Haas


Původní článek právního dopisovatele Roberta Verkaika
The Independent 14. Listopadu 2003

přeložil

Tomáš Haas
Práva britských žen na spravedlivé majetkové vyrovnání v případě rozvodu by se mohla vrátit do stavu, ve kterém byla někdy před třiceti lety, pokud budou přijaty plány na harmonizaci evropských rozvodových zákonů. Soudy by byly nuceny při rozvodu přiznávat mužům právo na velkou většinu majetku.

Pokud se návrhy stanou evropskými zákony, Britské ženy ztratí právo na rovný podíl na majetku získaném v době jejich manželství. Britští vládní experti a právníci hledají cesty k zastavení připravovaných návrhů, před tím, než se stanou částí připravovaného Evropského zákona o rozvodech.

Právníci z Asociace rodinných právníků říkají, že důsledky pro Britské ženy v případě rozvodu by mohly být velmi nepříjemné. Andrew McFarlane QC, předseda asociace, varuje, že harmonizace bude znamenat návrat o třicet let zpět.

Od začátku sedmdesátých let britští soudci uplatňují princip rovnoprávnosti a společného vlastnictví majetku získaného v době manželství, takže i v případě, že majetek formálně náležel jednomu z manželů, je při rozvodu rozdělován rovnoměrně. Například Shan Lambertová, která byla 23 let manželkou novinového magnáta Harry Lamberta, dostala 10 milionů liber potom, co Odvolací soud rozhodl, že její příspěvek rodině nebyl spravedlivě ohodnocen.

Pan McFarlane říká: "Naše rodinné právo je velmi moderní a pružné, a liší se od rodinného práva mnoha Evropských zemí. Měli bychom hodně přemýšlet před tím, než dovolíme takové zásadní změny".

Jako příklad problematického řešení otázky společného majetku v navrženém Evropském zákonu uvedl, že například pokud rodinný dům je zapsán na manželovo jméno, žena nebude mít právo na spravedlivé vyrovnání v případě rozvodu.

Zákon připravovaný právníky Evropské Komise má být připraven k projednávání během příštího roku. Odráží společenské poměry v zemích jižní Evropy, kde majetkové vyrovnání je tradičně založeno na základě vžitých patriarchálních hodnot.

Původní článek právního dopisovatele Roberta Verkaika
The Independent 14. Listopadu 2003

přeložil

Tomáš Haas thaas@rogers.com
Další články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku