Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 21.11.2003
Svátek má Albert
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Špína pod Mrožovým kobercem
 >KOMENTÁŘ: Vyplácí se nepracovat?
 >SPOLEČNOST: Potraty a odpovědnost
 >POLITIKA: Kdo mluví a nemluví s komunisty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Punčocháče
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo se těší na Barta
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TÉMA: Zimní a letní čas
 >POSTŘEH: O klusu
 >GLOSA: Chovají se československy a o zákony se nijak nezajímají
 >PŘÍBĚH: Kmotr
 >PENÍZE: Dluhopisová panika
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VRAŽDA JFK: Velké mystérium i po čtyřiceti letech
 >IZRAEL: Na obzore plachta. Bílá?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.11. Proti nedomykavosti mozku
(nov)

Komunismus šanci dostal. V případě carského Ruska měl k dispozici na více než 70 let zemi s největším nerostným bohatstvím světa. Proměnil ji ale v "souostroví" vojenských a koncentračních táborů. Neobstojí ani argument dnešních komunistů, že země nesla tíži 2. světové a studené války. Kapitalismus taktéž nesl tuto tíži. Na rozdíl od komunismu se ale pod ní nezhroutil.
V případě Československa dostal komunismus na 40 let v plen vyspělou průmyslovou zemi západního typu. Prostředí, kde podle Marxe a Engelse měl komunismus jenom vzkvétat. Přestože před volbami 1946 KSČ slibovala, že kolchozy nebudou a grunty sedlákům zůstanou, že nebudou vyvlastněny živnosti a firmy pod 15 zaměstnanců, v roce 1948 lžimaska spadla a "vzkvétání" se zahájilo velkoloupením. Nicméně i tento lup byl po 5 letech prožrán a když na jaře 1953 hrozil státní bankrot, nestyděli se komunisté měnovou reformou okrást celý národ o poslední groš.

Z těchto loupeží se pak financovala tzv. "výstavba socialismu". Ve skutečnosti šlo o primitivní militarizaci ekonomiky, která rychle proměnila celou zemi v jedno veliké ponuré Ocelové město Julese Verna. Ony průmyslové giganty, po nichž milovníci starých časů stále lkají, vyráběly buď zbraně nebo podle nesmyslných pětiletých plánů zastaralé, jinde než v SSSR neprodejné výrobky, za něž mnohdy Moskva ani nezaplatila. A právě hystericky oslavné titulky o ekonomických úspěších v tehdejším "Rudém právu" jsou nejlepším důkazem permanentní hospodářské krize, v níž se komunistické Československo potácelo, o zavádění "chozrasčotu" a dalších "hospodářských reforem" ani nemluvě. Bez obnovy tržních vztahů byly všechny jenom předem k nezdaru odsouzenými pokusy vyřešit kvadraturu kruhu.

Jestliže dnes přibývá lidí, kteří volají po návratu těchto časů, jedná se o epidemii ztráty soudnosti a paměti. Někteří z nich argumentují, co že jim je po svobodě a možnosti cestovat, když na to stejně nemají. Ano, chápu, když člověk na cestování nemá, klidně se bez něho obejde. Jenže obešli by se tito lidé také tak snadno bez toaletního papíru a dámských vložek? Zapomněli, že mnoho let po válce komunismus nebyl schopen tyto základní hygienické prostředky zajistit???
Za komunistů jsem práci měl a kdyby se vrátili, měl bych ji zase, zní unisono z tábora stoupenců starých pořádků další argument. Tito lidé pak opravdu trpí nedomykavostí mozku, neboť si odmítají připustit, že to byla právě umělá zaměstnanost, která vytunelovala komunismus - že právě oni svou zbytečnou zaměstnaností přispěli k pádu milovaného režimu.
Jak jsem již uvedl, komunismus historickou šanci dostal. Jenže právě striktně držená 100% zaměstnanost se stala jednou z hlavních příčin, která jej ekonomicky smetla. Kdyby komunisté nezaměstnávali lidi vyrábějící neprodejné výrobky na sklad, možná bychom je tady ještě dnes měli. Jenže to už by nebyl komunismus, ale kapitalismus.

Ano, za komunismu měl každý své jisté. Leč právě tím jsme ten komunismus projedli a odsoudili ke zkáze. Projedli jsme to, co komunisté nakradli. A kdo i dnes touží po jejich návratu, vlastně říká, že by zase chtěl krást jako v roce 1948 a 1953 - u těch bohatších, snaživějších, pracujících mnohdy 20 hodin denně - aby bylo zase co na prožrání. Neboť starého psa novým kouskům nenaučíš a ani dnešní komunisté by neuměli nic jiného než zase jenom okrást ty bohatší a částí lupu podplatit chudé, aby mohli samoděržavně poroučet všem.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku