Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.11.2003
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >VRAŽDA JFK: Velké mystérium i po čtyřiceti letech
 >IZRAEL: Na obzore plachta. Bílá?
 >ZAMYŠLENÍ: Zdravotnictví na pokraji propasti?! (Seriál - díl čtvrtý: "Jak?" - řešení )
 >LETECTVÍ: Veterán Dakota na Ruzyni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Den blbec
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo koho našel
 >REAKCE: Maul halten und weiter dienen.
 >POLITIKA: Jak Unie ovlivní KSČM
 >NÁZOR: Mraky nad Šimonovským se stahují
 >PŘÍBĚH: Velký mág
 >POLITIKA: Čtrnáctiletá pubertální bilance
 >GLOSA: Ti nejlepší za bukem ?
 >KULTURA: Vstup zakázán!
 >Zbloudilé ovečky mají smůlu
 >PENÍZE: Zákony, zákony, hejbejte se!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
20.11. IZRAEL: Na obzore plachta. Bílá?
Yehuda Lahav

Z hlediska izraelské vládní politiky je nová palestinská vláda, vedena Achmedem Kurajou ve všech směrech horší, než byla vláda předešlá, na jejímž čele stál Machmud Abbas: při určení personálního složení vlády se skoro všude uplatnila vůle Jasíra Arafata; odpůrce teroristickývch organizací, Nasír Jusef, kterého Kuraja navrhl na místo ministra vnitra, se vůbec nedostal do vlády; Kuraja ani neslibuje, že splní izraelský (a americký) požadavek "likvidovat infrastrukturu teroristických organizací". A přece, vyhlídky dosažení příměří se nyní zdají být lepší, mež v nedávné minulosti.
Jedným z důvodů je právě, že Kuraja skoro všech otázkách splnil Arafatovy požadavky.Výměnou za to dosáhl zajištění svého "zázemí": v protikladu s tím, co činil s Abbasem, Arfat bude mnohem míň překážet Kurajovi v jeho činnosti a v uskutečnění svých záměrů. K tomu přistoupil masivní (Američany podporovaný) egyptský nátlak na Arafata, aby upustil od taktiky narušování mírového procesu. Tři roky trvající "intifáda" vyčerpala a uvrhla do bídy Palestince, kteří si nyní nic nepřejí více než ukončení bojů. Také Hamas a Islámský Džihád cítí, že většina už nepodporuje pokračování násilných akcí, proto dokonce i "duchovný otec" Hamasu, šejch Achmed Jasin projevuje ochotu - za jistých podmínek - souhlasit s příměřím.
Změny lze pozorovat i na izraelské straně. Náčelník generálního štábu Moše Jaelon nedávno vzbudil velkou pozornost (a u jistých kruhů rozhořčení), když vyhlásil, že bez izraelské mírové iniciativy vojenské akce proti Palestincům nemohou být úspěšné a že byla chyba, že vláda neudělala vůči Machmudovi Abbasovi dost vstřícných kroků a tím přispěla k jeho demisi. Minulého týdne v pátek čtyři bývalí šéfové bezpečnostní služby vyjádřili ještě mnohem jednoznačněji stejné názory. "Bez politické iniciativy spějeme ke katastrofě", řekl jeden z nich, Karmi Gilon. A ovšem, bezpečnostní a hospodářská situace je stále tíživější. To vše nemohlo zůstat bez odezvy a následků.
Izraelské vedení prý už netrvá na tom, aby palestinská správa zabezpečila příměří konfrontací s extremisty - sám premier Šaron řekl, že Izrael příjme příměří i když bude důsledkem vnitřní palestinské dohody; bude-li dodrženo, Izrael ho ze své strany neporuší a izraelská armáda neobnoví tzv. "cílené likvidace". Kromě toho se vynasnaží jistými úlevami zmírnit utrpení palestinského obyvatelstva.
Bude-li to vše uskutečněno, otevře se cesta k obnovení politických jednání. Ovšem, tehdy budou muset obě strany předložit konkrétní návrhy a plány a každý problém bude v sobě skrývat mínové pole. To však už bude jiná kapitola. A také do té doby bude ještě nutno překonat mnoho překážek. Na obzore se tedy rýsuje jakási plachta - bude-li však bílá, to se ještě uvidí. Yehuda Lahav, Tel-Aviv
Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku