Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.11.2003
Svátek má Cecílie
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Sebechvála smrdí
 >POSTŘEH: O vaření
 >MOBY DICK: Politika otevřených dveří
 >Nulová tolerance v New Yorku
 >NÁZOR: Disidenti jako guerrillos
 >REAKCE: Špína pod Mrožovým kobercem
 >KOMENTÁŘ: Vyplácí se nepracovat?
 >SPOLEČNOST: Potraty a odpovědnost
 >POLITIKA: Kdo mluví a nemluví s komunisty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Punčocháče
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo se těší na Barta
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TÉMA: Zimní a letní čas
 >POSTŘEH: O klusu
 >GLOSA: Chovají se československy a o zákony se nijak nezajímají

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.11. NÁZOR: Disidenti jako guerrillos
Zuzana Ulbertová

Oslavu čtrnáctého výročí Sametové revoluce máme za sebou a v mnohých z nás to jistě vyvolalo nezapomenutelné zážitky a vzpomínky plné emocí. Já sama, ač tehdy 8-i letá, si jasně vybavuji neopakovatelnou atmosféru plnou naděje a vřelé soudržnosti - hrdé nošení trikolory na klopě, lepení plakátů HAVEL NA HRAD a svobodomyslné vize zrcadlící se v očích.

Roky jdou však dál a já se nyní jako vysokoškolačka dostala ke gerilovým hnutím v Latinské Americe. A tu mě něco napadlo - disidenti jako geurrillos!

Gerila je definována jako ozbrojené odbojové hnutí, které bojuje proti totalitnímu režimu. Takový režim znemožňuje opozici být aktivní a samotné oponenty potlačuje a likviduje (ať už psychicky nebo přímo fyzicky). Cílem povstaleckého hnutí je sesazení vládnoucí skupiny, zničit totalitní systém. Posledním charakteristickým rysem tohoto legitimního boje jsou poznávací znamení a symboly spojující účastníky gerily (guerrillos). Tak je gerila chápána v latinskoamerickém světě, ale pojďme se podívat do českých luhů a hájů 70. a 80. let. Možná překvapivě, ale opravdu najdeme podobnost.

Na totalitním systému, který diskreditoval členy disentu, znemožňoval a zakazoval jim jejich činnost, se shodneme. Vzpomeňme na noční vpády STB do bytů spících disidentů a několikahodinové výslechy v Bartolomějské. A cílem disidentů opravdu bylo skoncovat s režimem, který nás 40 let dusil, a otevřít dveře svobodě a demokracii. Poznávacími symboly nechť je dlouhá kštice, stěrka myče oken v kapse či počet pobytů ve vězení. A zbraně? Myslím, že hlava naplněná ideály, moudrostí a demokratickým smýšlení může mít leckdy větší sílu a účinnost než kulomet přehozený přes rameno. A jak vidět, v naší historii tu sílu opravdu měla.

Ale gerila - negerila. Jsem vděčná, že jsem mohla 17. listopad 1989 zažít, jsem hrdá na naše disidenty a všechny studenty, že se dokázali postavit komunistickému netvorovi. Děkuju.
Další články tohoto autora:
Zuzana Ulbertová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku