Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 24.11.2003
Svátek má Emílie
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Nulová tolerance
 >FEJETON: O přezouvání
 >KOMENTÁŘ: Kapr si rybník nevypustí
 >LIDŠTINY: Máte svoji sex-bombu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Apollo XIII. v hotelovém podání
 >PSÍ PŘÍHODY: Vítání zase jednou až moc bouřlivé
 >ZAMYŠLENÍ: Charlie Roger nebo Roger Charlie?
 >POLITIKA: ODS na výsluní preferencí a v temnotě budoucích spoluprací
 >NÁZOR: Je positivní diskriminace přežitek ?
 >NÁZOR: Podivíni z pražských realitních kanceláří
 >SVĚT: Hrstka malajských dojmů
 >NÁZOR: Podivný sedmnáctý listopad
 >PENÍZE: Stavební spoření? Bez dotazů a ještě letos!
 >NÁZOR: Sebechvála smrdí
 >POSTŘEH: O vaření

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.11. NÁZOR: Podivíni z pražských realitních kanceláří
Karel Novak

Kdo by nechtěl bydlet a pracovat v Praze, když jsou tam takové výborné možnosti. Ihned, jak do našeho hlavního města přijedete, máte nabídky na bydlení doslova na každém rohu a navíc zdarma. Katalogy realitních kanceláří nabízejí skvostná jména a přehršli domů a bytů. Maxxima, Evropa, Mentis, Onyx, Concept, Merkur, Sistar, Dara, Royal, Byty CZ…… a další a další snad zaručují, že koupě bude skvělá a úspěšná.
Jiná je však realita, když začnete s makléři firem jednat. V pražských realitních kancelářích až na pár světlých výjimek platí zásada, že makléř či makléřka je odměřený, strohý a velmi často doslova arogantní. Je asi nutné si uvědomit, že ten kdo kupuje, je ponížený žadatel, a ten kdo prodává, vyvolený obchodník. Například na prohlídku domu v ceně přes 6 miliónů korun dostanete 15 minut a ještě s upozorněním, že vážný zájemce je připraven, tak aby jste moc nezdržovali. Další zásadou makléřů je neprozrazovat údaje o prodávajícím, aby jste si nemohli domluvit obchod přímo. To lze asi chápat, že makléři hledají nějakou tu obranu, ale k utajovaným skutečnostem patří i takové, jako jsou zástavy zapsané v listech vlastníků či nároky vyplývající na opravy domů podle většinového rozhodnutí spoluvlastnících družstevníků. Majitel realitní firmy vám při dotazu na vlastníky klidně vynadá, že takové informace neposkytuje, neboť kupujete byt, nikoliv prý vlastníky. Jiný sdělí, že zástava banky ve výši dvou miliónů korun nic neznamená a byt je podle právníků realitní kanceláře "čistý." Další sdělí, že dům, který chcete koupit má zástavu pro podnikatelský subjekt, který máte vyplatit, i když s vlastním prodejem a jeho majitelem nemá nic společného. Prý majitel za to přenechá dům za jednu korunu. Na otázky kdo platí převodní daň se dá zjistit, že takový detail realitní kanceláře nezajímá a že to je problém kupujícího a prodávajícího.
Co však makléři vyžadují s až hysterickou důsledností je složení zástavy stotisíců korun k rukám realitní kanceláře, ačkoliv s touto nemá kupující žádný smluvní vztah. Často předkládají dokonce smlouvy zprostředkovatelské kupujícímu, protože prodávající jim asi odmítají uhradit svůj smluvní závazek ze zprostředkování prodeje. Když se kupující na touto skutečností pozastavují, je jednání makléřů doslova výbuchem vzteku. Také dojednávané ceny neplatí. Pokud dojde ke snížení ceny jednáním, návrhy smluv jsou obvykle zpětně v původní inzerované výši. Úschovu případných hotových peněz u notáře si také platí kupující sám, ale za podmínky, že realitní kancelář má dávno zaplaceno. Není neobvyklé, když dojde ke změně rozhodnutí a nakonec se byt či dům nekoupí, že odměna realitní kanceláře je smluvně nevratná, vzdor faktu, že se koupě neuskutečnila. To že finanční úřady by měly pokládat takový příjem za neoprávněný a živnostenské úřady by takovou nepoctivost měly postihovat, to si mohou povídat pouze důchodci kdesi u piva. Ani jeden z úřadů se o tento zřejmě stav nezajímá.
Přesto realitní kanceláře, které pobírají za prodej bytu v průměru mnoho desítek tisíc korun, velmi prosperují. Prodej nemovitostí se točí o sto šest a tak řady nešťastníků, kteří se uvazují na dlouhodobé hypotéky platí a platí a platí. Platí pražským realitním kancelářím (až na pár slušných) doslova mizerné služby, platí téměř stoprocentní nárůsty ceny u dvacetileté hypotéky, platí stále se zvyšující poplatky, platí za panelové nezdravé byty horentní a předražené kupní částky, platí za opravy lajdácky postavených a nezateplených domů a zatímco platí, doufají, že to všechno vydrží. A to všechno jenom proto, že skutečný trh s byty se stále ještě rozvíjí a tak nedostatek pronájemních bytů za přiměření peníze žene občany do koupí, které lze ztěží pokládat za oboustranně výhodné. Na špatném trhu pak nejvíce profitují ti, kteří by měli být jeho zdravou zárukou.
Mizernost poskytovaných služeb u cestovních kanceláří dlouhodobě nikoho nezajímala, až došlo k okradení mnoha českých občanů. Mizernost poskytovaných služeb záložen řečených kampeliček nikoho nezajímala, ani státem určený bankovní dozor a okradení těchto lidí museli zaplatit všichni ostatní občané. Stav v pražských realitních kancelářích také nikoho nezajímá.
A tak zatímco téměř devadesát procent prodavačů v Praze poskytuje příjemné a milé služby (a to i ve velkých obchodních domech), setkání s většinou makléřů z realitních kanceláří pak působí, jako kdyby vás na nechráněném přejezdu nabral nákladní vlak.
Další články tohoto autora:
Karel Novak

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku