Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 24.11.2003
Svátek má Emílie
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Nulová tolerance
 >FEJETON: O přezouvání
 >KOMENTÁŘ: Kapr si rybník nevypustí
 >LIDŠTINY: Máte svoji sex-bombu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Apollo XIII. v hotelovém podání
 >PSÍ PŘÍHODY: Vítání zase jednou až moc bouřlivé
 >ZAMYŠLENÍ: Charlie Roger nebo Roger Charlie?
 >POLITIKA: ODS na výsluní preferencí a v temnotě budoucích spoluprací
 >NÁZOR: Je positivní diskriminace přežitek ?
 >NÁZOR: Podivíni z pražských realitních kanceláří
 >SVĚT: Hrstka malajských dojmů
 >NÁZOR: Podivný sedmnáctý listopad
 >PENÍZE: Stavební spoření? Bez dotazů a ještě letos!
 >NÁZOR: Sebechvála smrdí
 >POSTŘEH: O vaření

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.11. FEJETON: Nulová tolerance
Alex Koenigsmark

Nulová tolerance je velmi ošidné heslo. Po první světové válce odhlasovali si v Americe prohibici, veškerý alkohol zmizel z prodejen i lokálů a autoři zákona si mnuli ruce: nastává střízlivý ráj na zemi. Realita byla jiná - alkohol se prodával pod pultem, vznikla taková organizovaná zločinnost, jako nikde jinde na světě a její dědické organizace vesele obtěžují Ameriku dodnes. Nu - a brzy zakáží tabák a sexuální návrhy… Jsem zvědavý.
Ale vážně: Umíte si představit, co by se stalo u Francouzů, Italů či Španělů, kdyby jim nedovolili vypít dvě skleničky vína k vynikajícímu obědu či večeři, kdyby jim nedovolili kouřit v jejich kavárničkách, usmívat se a pohvizdovat na dámy… Naštěstí jim to myslím nehrozí. Své kultury si totiž váží a životní úroveň je její podstatnou součástí.
U nás v rámci rozhořčení se zpravidla vynořují zastánci čistých, stoprocent-ních řešení. Je snadné jejich motivaci pochopit - nafoukaný ožralý zbohatlík, jedoucí bez světel, zabije několik lidí, neposlušný pes pokouše dítě, významný politik dostane díky nemírnému kouření rakovinu plic, notorický neplatič slí-bil platit a nadále neplatil… Ale - vzpomínáte si na jednu písničku Jana Weri-cha: "seběhla se celá ves a pánovi praví - celý svět to ví už dnes, že řetěz mra-vy nenapraví"? Bůh ví, odkud pochází to přesvědčení, že drogy, alkohol, ta-bák, komunisté či nacisté se dají vyhubit zákazem, že nejlepší je nemít žádné psy, aby neznečišťovali chodníky, že chudé vyženeme na ulici a oni se tak na-učí zbohatnout…
Je lépe kultivovat než zakazovat. Náš problém není nedostatek zákazů, náš problém je nedostatek kultury a její prestiže. Bude jí více, budeme-li jí proka-zovat více úcty a poskytovat jí výhody. Lépe by bylo dovolit civilizovaným lidem žít kultivovaně a dobře jako Italové a Francouzi a naopak drakonicky zvýšit postihy těch, kdo těchto možností zneužijí. Dovedu si představit dra-matické pokuty třeba i stotisícové, zabavení vozu, stovky hodin veřejné práce, zveřejňování jmen a fotografií provinilců… Já vím, teď se ozvou výkřiky o lidských právech. Dávám však přednost právu těch, kdo po dvou skleničkách k večeři vykouří dobrý doutník a jedou klidně a pomalu domů, těch, kdo se procházejí s milými a hravými psy.
A začátky? Malý příklad: jistěže se po zavedení přednosti chodců na přecho-dech na nějaký čas zvýšila nehodovost, než bezohlední a nevychovaní šoféři vzali tuto samozřejmost laskavě na vědomí, - ale přednost chodcům je prostě součást obecné životní kultury a řidiči se tomu přizpůsobili, jelikož museli. Ostatně, každý řidič je chvílemi chodcem.Další články tohoto autora:
Alex Koenigsmark

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku