Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 25.11.2003
Svátek má Kateřina
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Komu na Rusi žiť charašo?
 >POLITIKA: S komunisty ne?
 >ŽIVOT: Pohled do očí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hlas věcí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Baconova výstava ve Vídni
 >PSÍ PŘÍHODY: Mezi ohněm a hlubokou vodou
 >ARCHITEKTURA: Kouzlo starých továren - holešovická teplárna
 >POLITIKA: O autistech a našich médiích
 >POLITIKA: Kdo a proč nenávidí Židy
 >EKONOMIKA: Všechny sledované trhy porostou
 >FEJETON: Nemocnice na okraji publicistické slušnosti
 >POLITIKA: Protiameričtí Američané v Praze
 >POSTŘEH: O nákupních vozíčcích
 >FEJETON: A léta běží, vážení
 >PENÍZE: Budou dárky letos na dluh?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.11. US-DEU hrozí rozpad
(nov)

Včera po poledni místopředseda US-DEU a lídr platformy DEU Ratibor Majzlík oznámil novinářům, že pokud nebude na prosincovém celorepublikovém shromáždění v Hradci Králové zvoleno nové unijní vedení, DEU z unie odejde. Podle Majzlíka je změna vedení poslední šancí k zachování politické budoucnosti strany, neboť stávající vedení trpí laxností a příliš ustupuje ČSSD. Majzlík chce na prosincovém sjezdu žádat volbu nového předsednictva, jehož členové nebudou členy vlády, aby se mohli soustředit na záchranu strany. Pokud neuspěje, strana se rozštěpí - DEU se osamostatní, takže unijní průkazy by vrátilo 400 členů platformy, k nimž by se, podle Majzlíka, přidalo 400 dalších nespokojených unionistů, což by pro US znamenalo ztrátu čtvrtiny členské základny.

Včerejšího odpoledne zareagoval místopředseda US-DEU Jan Hadrava, který označil Majzlíkovy názory za legitimní, ale osamělé. Obě strany podepsaly integrační smlouvu, takže odchod je nemožný. Majzlík je navíc neupřímný - na zasedáních předsednictva mlčí a pak své námitky ventiluje přes média. Majzlíkovo prohlášení pokládá za "výkřik do tmy" i Z. Dubová, členka pravicové platformy DEU, pro kterou je i Majzlík příliš měkký.

Faktem je, že již na lednovém celorepublikovém shromáždění US-DEU Majzlík upozorňoval, že US neplní podmínky integrační smlouvy, kterou tak nelze pokládat za jednorázový akt, ale za proces - a ve čtvrtek 20. listopadu 2003 na zasedání republikového výboru unie předložil návrh, aby prosincové shromáždění bylo volební. Avšak jeho návrh byl smeten pod stůl. Podle Petra Jančálka, místopředsedy platformy DEU a člena republikového výboru US-DEU, se následně v sobotu 22. listopadu 2003 výbor platformy DEU usnesl, aby byl integrační proces s US přerušen až do prosincového shromáždění celé unie a aby jeho pokračování odviselo od úspěchu Majzlíkových návrhů. To znamená, že Majzlík, který včera vystoupil na základě usnesení výboru DEU, není zdaleka tak osamělý, jak by si unionisté přáli. Má podporu většiny strany, takže rozpad unie je zcela reálný.
Šéf DEU též naznačil, kde vidí budoucnost této strany. DEU by po osamostatnění měla spolupracovat s lidovci a s ODS. Nicméně na víkendovém kongresu ODS zaznělo, že členství může být nabídnuto jen jednotlivcům - fúze stran nepřichází do úvahy.

Vzhledem k tomu, že DEU nezískala v rámci unijních dohod žádný poslanecký mandát, odchod platformy DEU z unie by ve Sněmovně nezpůsobil žádnou změnu poměru sil, takže v podstatě o nic nejde. Jen o maličkost - o definitivní konec unie, jejímž jediným politickým kapitálem by pak zůstaly toliko vládní posty, takže Marešovi a spol by nezbývalo než o to horlivěji zobat Špidlovi z ruky.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku