Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.11.2003
Svátek má Artur
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Vozíčkářka zve politiky na týdenní pobyt.
 >MÉDIA: Uniformní informace
 >SPOLEČNOST: Mlha nad minulostí
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby rostou a koruna posiluje k euru
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak měla Vločka předčasné vánoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Přátelství velmi dočasné
 >MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 3
 >MEJLEM: Zlodějna za bílého dne
 >POLITIKA: ODS v dnešním světě
 >POLITIKA: Další lázeňský kongres
 >POLITIKA: Jak silní jsou čeští komunisté?
 >NÁZOR: České národní zájmy a doutník za pět centů
 >NÁZOR: Současný pohyb na politické scéně z trochu jiného pohledu.
 >DOPRAVA: Tresty na silnicích
 >PENÍZE: Mají americké dluhopisy ještě šanci?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
26.11. SPOLEČNOST: Mlha nad minulostí
Prostě Gentleman

Při sledování české televizní produkce v oblasti původních her docházím k závěru, že naprosto chybějí hry mapující jak polistopadový, tak předlistopadový život (platí to ostatně i pro film, v knihách je situace o něco lepší). Nikoho neláká, nebo se toho z jakýchkoli důvodů bojí, napsat o tom, jaké to tehdy bylo a teď je. Buď se z toho dělá legrace, nebo tragické upocené ušlechtilosti. Původní televizní hry jsou většinou kraviny jako nedávná inscenace o jakémsi únosu - odtažité téma, kterým nás bavili před listopadem - a samozřejmě retro a - nejlépe zahraniční - detektivky. Vše sterilní, jak patrně zákon poptávky káže.

Přitom je toho tolik, co by za zpracování stálo. Třeba jen dnes: (ne)výběrová řízení, podplácení ve velkém, korupce, vlekoucí se soudní procesy, záhadné procesní chyby, odebírání dětí rodičům, arogance byrokracie, samolibost politiků, mafie v regionech, omyly exekutivy. Jenže to by se musel najít někdo, kdo by to napsal, někdo, kdo by to natočil, někdo, kdo by to financoval a někdo, kdo by to prosadil do vysílání. A začal bych třeba svou oblíbenou kauzou Bartončík, na kterého Ruml vytáhl v době, kdy předvolební agitace byla zakázána, spolupráci s StB. A jak o tom televize natočila s Bartončíkem rozhovor, ve kterém Bartončík podle tehdejších informací mluvil o dalších tehdy aktivních politicích, jenž si Žantovský, tehdy na Hradě, nepřál vysílat a kazeta se nakonec ztratila. To by se, spolu s dobovými pletkami jiných politiků a pozdějších faktech, pěkně dofabulované o řadu dalších pod koberec zametených či neřešených případů včetně bamberské aféry či Zieleniecova odstoupení, mohlo podařit dílko. Jenže by se v něm mnozí mocní poznali a další by se mohli cítit ohroženi v potenciálním poznání se.

A jdeme-li do hlubší minulosti, není situace lepší. Jako kdyby národ sestával z disidentů, studentů, herců, kariéristů, řezníků a udavačů. Povinností je ukázat obchod s nedostatkem zboží a neochotnými prodavači, přičemž povědomost výtvarníka o reáliích je co do rozpětí 1948 - 1989 táž. Pro tu dobu snad bylo charakteristické něco jiného než out-of-date auta, oblečení a elektronika.

Při sledování výše zmíněné inscenace PF 77 jsem měl místy pocit jako u svého času nechvalně proslulého díla tuším Vojtěcha Trapla Tobě hrana zvonit nebude, příšerné to agitky o roce 1968. PF 77 neukázala nic, co by klišovitě podávaný dobový obraz obohatilo a je bohužel jedno, zda vinou předlohy nebo zpracování. Nadále budou nepamětníci vědět jen to, že lidi se nesmáli, všechno bylo šedivé a stály se fronty na banány. Jednoho dne se to stane pravdou.

Gentleman
Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku