Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 29.11.2003
Svátek má Zina
  Výběr z vydání
 >PARLAMENT: První přerušené interpelace v historii
 >PRÁVO: Další úlet ministerstva zdravotnictví.
 >KOMENTÁŘ: Dostálovo nepřípustné vměšování
 >POLITIKA: Ministr se nekritizuje
 >MOBY DICK: Etika v Českých Textárnách
 >PENÍZE: Když ptáčka chytají… na dovolenou snů
 >POLITIKA: Stát systematicky ničí nemocnice.
 >ŚKOLSTVÍ: Vysoké školy nepotřebujeme?
 >POLITIKA: Blamáž hejtmana Bendla
 >POLITIKA: Irácká otázka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - ježdění v tramvaji
 >PSÍ PŘÍHODY: Prací pomocník Šogo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MEJLEM: Vysněný pravicový politik
 >DOPRAVA: Spolek přátel plavby počítá se zánikem české lodní dopravy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
29.11. PRÁVO: Další úlet ministerstva zdravotnictví.
Václav John

Ve večerních Událostech ČT 27.11. byl představen další spor MZ, tentokrát s Fondem ohrožených dětí. Předsedkyně fondu zde diskutovala s nějakým odborníkem - úředníkem.

FOD provozuje dětská zařízení nazývaná Klokánek, kde se starají o malé skupiny dětí v téměř rodinném prostředí. Byrokracie došla k závěru, že zde nemohou být děti do 3 let, protože tato zařízení nemají k dispozici kvalifikovaný personál a odpovídající prostředí. Tedy lékaře, zdravotní sestry , psychology a pod. Ze zařízení pak například sterilní kuchyni. Takže jediné správné umístění je v dětských domovech, nebo zdravotnických zařízeních.

Běžného člověka, samozřejmě ne příslušného odborného úředníka, okamžitě napadne, že ani jedna normální, i velmi vybavená a bohatá, rodina by doma nesměla mít dítě do tří let. Přece také nesplňuje ani jednu z podmínek zde vyjmenovanou.

Selský rozum by řekl, obecně zdravé dítě může být v prostředí, a mezi lidmi, kde se o něj dobře starají a je mu tam dobře. A nic víc. Pokud je nemocné, taky obecně, tak při lehké nemoci marodí doma a je pod kontrolou lékaře. Při těžší nemoci ve zdravotnickém zařízení a to včetně všech hygienických záruk. A zase nic víc.

Ovšem, pokud jsem zmatené povídání onoho úředního pána správně pochopil, bohužel bylo to značně obtížné, dle jejich názoru toto platí jen pro děti v rodinách. Pro opuštěné děti, tedy i ty v Klokánkách, má platit, z jejich libovůle, že do tří let nemohou být považovány nikdy za zdravé. Úřad rozhodl, a dle jeho názoru právem, že se na ně po tuto dobu pohlíží jako na nemocné. Dere se mi na mysl přísloví "Podle sebe soudím tebe", třeba jsou někteří zdravotní úředníci duševně nemocní. Kdybych chtěl být extrémistický, tak bych mohl mluvit o až rasismu vůči opuštěným dětem. Když nic jiného, proč jsou jiné než ty v rodinách ?

Ještě jedna věc mne napadá. To proto, že ten pán když o tom hovořil, vypadal skoro jak když věří tomu co říká. Co kdyby ti, co to vymysleli, šli osobním příkladem a předali své malé děti do děcáků. Ne, to bylo kruté k jejich dětem.

Aby bylo jasno, nehoruji proti dětským domovům. Než žádná, nebo špatná rodina, jsou vždycky lepší. Ale Klokánek je zase lepší než dětský domov. Náhradní rodina je zase lepší než on. Vše samozřejmě jen když to funguje.

Náhradní výchova opuštěných dětí je velký problém. Proto obdivuji každého jednotlivce, každé sdružení, co pro to něco aktivně dělá. Protože jsem líný, tak se účastním již řadu let jen tím nejjednodušším způsobem, posílám pravidelně drobnou finanční pomoc zrovna FOD. Chápu, že je třeba velice obezřetně sledovat a kontrolovat kvalitu všech těchto aktivit ze strany státu. Ale nechápu systém házení klacků pod nohy pro nic, za nic. Proč musí paní Vodičková, a podobní lidé z dalších iniciativ, zbytečně věnovat čas na boj proti byrokratické hydře?
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku