Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.12.2003
Svátek má Iva
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Můj boj o důchod II
 >FEJETON: Vlna nostalgie v Čechách
 >ŠKOLSTVÍ: Obchod nebo sponzoring?
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: Porušování zákona o veřejných zakázkách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vyšla mi povídková sbírka Pravda o pekle
 >PSÍ PŘÍHODY: Konkurence havranů
 >GLOSA: Vopravdová práce se dělá rukama
 >NÁZOR: Buřty a rum aneb třes se, Evropo!
 >SVĚT: Úvod do lovu lebek
 >REAKCE: Zase jednou positivní diskriminace a multikulturní státy.
 >ŽIVOT: Nikdy nelezte do dětského pokoje
 >TÝDEN V TRAPU: Ženy, ženy
 >PARLAMENT: První přerušené interpelace v historii
 >PRÁVO: Další úlet ministerstva zdravotnictví.
 >KOMENTÁŘ: Dostálovo nepřípustné vměšování

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
1.12. ŠKOLSTVÍ: Obchod nebo sponzoring?
Daniel Kvasnička

Vysoké školy by se měly z části financovat sponzorsky, začala hlásat média. Samotná myšlenka získávání peněz od sponzorů na vysokoškolské vzdělávání je chvályhodná, ale zatím jde jen o dotace technickým školám, které přitečou způsobem, kterému se říká obchod. Podle ministryně Petry Buzkové by firmy měly dávat peníze školám buď přímo, nebo je alespoň nepřímo podporovat. "Zaměstnanci průmyslových podniků by občas vyučovali na vysokých školách a akademici by zase získávali praxi v živém průmyslu," říká Buzková. Vybírány tedy budou ty školy a v nich ty projekty, které přinesou "sponzorům" prospěch.

Latinsky se nevěsta řekne sponsa a novomanžel sponsus nemůže čekat, že do manželství vkládá svoje síly a hmotné prostředky se zaručenou jistotou návratu. Musí ručit za sebe, že ponese zodpovědnost. Manželství je založeno na vzájemné lásce a ochotě oběti a poté na "sponzorské smlouvě" ve které jeden druhému dává písemné záruky. Filantropie, která stojí v základech sponzorského myšlení, ve kterém se dolar po dolárku schází na veřejně prospěšné účely v USA, je něčím zásadně jiným. Příspěvky se dávají tak, že to dárce cítí. Skutečný sponzoring potřebuje atmosféru dávání, kterou vytváří elity tím, jak mluví a jednají. Sponzoring není to samé, co obchod.

Byznys se nám teď dostává zadními dvířky i do vzdělávání. Ejhle, jaká hovadina! To, co se za dávání považuje v našem prostředí, to je namnoze výsměch. Dnešní zvyk hlasitého dávání nepoužitelných zbytků při nějakém galašou postiženým a sirotkům, je ponižující pro příjemce a bez výchovného dopadu pro další dárce. Naše elita se občas prořekne, že část jejích peněz jde na dobročinné účely. Okamžitě dá najevo, že se o tom nechce šířit. Naoko to vypadá tak, že se chce papaláš zachovat biblicky. V tom je však právě ten problém! Především jejich pravice nemá vědět, co udělala jejich levice. A nemyslí se na politické strany, ale na skutečné ruce. Dárce má zatajit svou štědrost sám před sebou.

Přesto se to někteří už naučili. Bylo by dobře o tom vhodným způsobem mluvit. Služebně nejmladší senátor stručně oznámil, že svůj plat za rok působení v senátu dává na dobročinné účely. Prý za ten rok neudělá žádnou díru do politiky. Dobrý příklad. Dárce by tak měl zůstat adresný, o obdarovaném řeč už být nemusí.

Pokud obchod s vědomostmi, pak by měl být sjednáván také se studentem a to formou školného. Přiměřeně vysokého, však jde o vysoké školy, ale také s přiměřenou možností půjčky a jejího splácení. Jenže to koalice v programu neměla, zato podporu vysokých škol ano!
Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku