Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.12.2003
Svátek má Blanka
  Výběr z vydání
 >PRIVATIZACE: V Brně v Královopolské, a. s., se teď o něčem rozhoduje
 >KOMENTÁŘ: Těžký život politického vtipálka
 >REAKCE: Boj o důchod není jen věcí pana Olmera.
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Síly reakce NATO v Liberci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Drastický krok proti spamu
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo se od koho učí
 >ARCHITEKTURA: Krása prvorepublikových portálů
 >POLICIE: Čeko-Grosso-latinoamericáno
 >ZÁBAVA: Žerte a hubněte, hubněte a žerte!
 >POLITIKA: Elektronická demokracie je uskutečnitelná
 >EKONOMIKA: Investoři jsou nerozhodní
 >Žádné další Romy tu nechceme!
 >PENÍZE: Cokoliv na hypotéku?
 >FEJETON: Můj boj o důchod II
 >FEJETON: Vlna nostalgie v Čechách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
2.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Síly reakce NATO v Liberci
Jan Kovanic

Za minimálního zájmu médií pokročila Česká republika v integraci svého spojeneckého svazku s NATO. Od pondělka 1. prosince je do formace, vzletně zvané Síly reakce NATO (NRF), oficiálně operačně zařazena i speciální jednotka na ochranu před chemickými, biologickými a radiačními zbraněmi se základnou v českém Liberci. Plné operační výkonnosti má dosáhnout v červenci 2004.

Schopností českých "chemiků" ocenili a využili naši spojenci už při první válce v Zálivu, zasahovali i v druhé válce. Také proto byla Česká republika na loňském pražském summitu NATO pověřena sestavením nadnárodní jednotky ochrany před zbraněmi ABC, a to jsme splnili. Celkem by v praporu mělo sloužit 400 až 500 vojáků, z toho asi 280 Čechů. Už dnes jsou v něm zastoupeni vojáci a důstojníci třinácti zemí (dle abecedy): Belgie, Kanady, České republiky, Maďarska, Itálie, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Španělska, Turecka, Británie a USA.

Celé NRF mají mít sílu pozemní brigády s leteckými a námořními složkami v doplňující konfiguraci a budou podléhat velitelství společně nasaditelných sil.

Mezinárodní jednotka má i mezinárodní velení, v jehož čele se budou střídat různí velitelé. Prvním velitelem je Čech major Vratislav Osvald. Ten také povede jednotku při zítřejším (3.12.) slavnostním nástupu na náměstí Edvarda Beneše v Liberci, kde bude mít multinárodní prapor svou základnu. Ministr obrany Miroslav Kostelka předvede zástupci náčelníka štábu vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě Robertu Cesarettimu naši chloubu.

Nejde sice přímo o bojovou jednotku, avšak tito specialisté mají obrovský význam při civilní ochraně. "Liberečáci" nebudou zasahovat pouze při záchranných, humanitárních i ochranných misích NATO, ale i při průmyslových nehodách nebo havárii jaderné elektrárny.

Chemické, biologické a radiační nebezpečí nelze podceňovat. Pokud dojde k takovému útoku na kteréhokoli člena NATO, a ten si vyžádá pomoci, budou NFR reagovat. Protože "R" značí "reakce".

"Reakce" znamená odpověď na útok, na vojenský tlak. Nikoli přihlížení vraždění jako v Srebrenici, nikoli přihlížení několikaletému bombardování velkoměsta jako v Sarajevu, nikoli "monitorování" událostí jako kdekoli jinde! K reakci R ovšem musí být i síla F, kterou zatím projevila pouze vojska N (NATO). Teprve po zásahu NATO v Kosovu skončily balkánské války. Tato operace znamenala, že se během jediného roku mohlo vrátit do svých domovů na tři čtvrtě milionu utečenců.

Pondělní noviny byly plné jiné události: V rámci víkendového setkání ministrů zahraničí Evropské unie v Neapoli se dohodli zástupci Francie, Německa a Velké Británie na "zesílené vojenské spolupráci v rámci EU", které unii umožní provádět "i ty nejnáročnější vojenské operace". Přidat se prý může každý člen EU. Aby se zmírnily obavy USA o budoucí existenci NATO, byl k původně francouzsko-německé iniciativě z britského popudu přidán dodatek, že "zapojení do společné armády nesmí narušit její spojenecké závazky vůči alianci".

K čemu má budoucí evropská armáda, tedy "Operační síly Evropské unie", sloužit? Akcím pod mandátem OSN! Už to vidím zcela jasně: OSN, která se dostává do područí darebáckých států, OSN s Radou bezpečnosti, kde jediný hlas stálého člena dokáže zablokovat jakoukoli její akceschopnost, má používat síly Unie, jejíž zástupci se v Neapoli nebyli schopni dohodnout o jediném problému předložené "evropské ústavy"! Největší problém přitom je, jak se bude v budoucnosti hlasovat. Přičemž postoj Řecka k zásahu NATO proti Srbsku a postoj Francie a Německa k zásahu USA proti Iráku byl vysloveně nepřátelský. Kde budou "Operační síly EU" operovat, když jejich nasazení musí projít dvojím vetem??? Budou sloužit jedině jako okupační armády na územích, které osvobodí NATO. Jako už dnes drží protektorát nad Kosovem.

Připomínám, že letos se rozpadl pakt stability eura, neboť Francie a Německo prohlásily, že příští dva roky nebudou dodržovat maximálně dohodnutá tři procenta rozpočtového schodku. Musí přece z něčeho zaplatit absolutně nesmyslný projekt samostatných neschopných evropských Operačních sil!

Ty samostatné evropské síly se samostatným vojenským a politickým velením, samostatnou politickou složkou a samostatným financováním mají vlastně smysl: Oslabovat, oslabit a ve svém důsledku jednou i zničit NATO, přesně podle plánů evropských komunistů.

Ale zatím NATO existuje, začínají existovat i jeho Síly reakce. Pokud zítra (či spíš v červenci) zasáhne Turecko (které zatím nedostalo pozvánku do Evropské unie!) po útoku konvenčními výbušninami i chemický útok, budeme mu my, členové NATO, schopni pomoci nejdéle do pěti dnů.

Zatímco my, (téměř už) členové Evropské unie budeme lavírovat, abychom si nepohněvali své "přátele(?) v rozvojovém světě"!

Proto jsem rád, že EU zatím jenom kecá. Její "Operační síly" se mají vytvořit do roku 2007. Kdežto NATO dokázalo své velitelské systémy zcela zreformovat během jediného roku. Jenom jedna věc mi vrtá hlavou: Proč budou ještě nasazení sil reakce (nikoli až tak rychlé) schvalovat národní parlamenty států, na jejichž území je potřebná (mezinárodní!!!) jednotka umístěna? Myslíte, že to jakýkoli evropský parlament zvládne za pět dnů???

Přesto - zítra budu (aspoň v duchu) přítomen na slavnostní vojenské přehlídce nadnárodní jednotky NATO na libereckém náměstí Edvarda Beneše. Na tom náměstí, kde 21.8. 1968 před mýma očima umíraly oběti mezinárodní komunistické intervence.

A do horních libereckých kasáren (v těch spodních sloužil ještě jako c.k. vojín už můj dědeček:) posílám gratulace majoru Osvaldovi i všem jeho vojákům.

Psáno v Praze dne 1. prosince 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku