Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.12.2003
Svátek má Svatoslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Stabilita a prosperita EU
 >MÉDIA: Jak kdo zasel, tak sklízí
 >POLITIKA: Dostál a Gross se opět vyznamenali
 >MROŽOVINY: Irák jako konvojová bitva
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vyhrál jsem sedm a půl miliónů liber
 >PSÍ PŘÍHODY: Poprvé mi vrah zvířat udělal radost
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby by měly zůstat stabilní
 >KOMENTÁŘ: Kupte kostel, hřbitov na prodej!
 >PENÍZE: Obchodujeme s akciemi na amerických trzích I.
 >POSTŘEH: S dítětem v restauraci
 >Stereophonics jsou zpátky, protože byli tam
 >CHTIP: I špatná zpráva může být ještě horší
 >PRIVATIZACE: V Brně v Královopolské, a. s., se teď o něčem rozhoduje
 >KOMENTÁŘ: Těžký život politického vtipálka
 >REAKCE: Boj o důchod není jen věcí pana Olmera.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
3.12. MÉDIA: Jak kdo zasel, tak sklízí
Jana Bobošíková

Politik má vliv jen v těch médiích, která se ovlivňovat dají.

Politik zastavil novináře a ptal se, co točí, Politik naznačil, Politik zavolal, 50tá léta se vracejí. Podle novinových titulků se zdá, že v České republice je politik opravdu všemocný. Je smutné to slyšet od těch, kteří si zakládají na boji o občanskou společnost a tvrdí, že politici nemají ovládat veškerý veřejný prostor. Je smutné slyšet to od těch, kteří neváhali pro prosazení svých zájmů použít právě "služeb" politiků, namísto, aby je vykázali do patřičných mezí.
Proč se nyní diví tomu, že je někteří politici mají choutky dirigovat? Sami si je tak vychovali, poslušně jim sloužili a veřejnosti tvrdili, že bojují za svobodu slova. Vrací se jim tak jako bumerang ne železná pěst 50. let, jak se někteří snaží naznačit, ne totalitní praktiky, ale vlastní názorová nepevnost, bezzásadovost a neprofesionalita let minulých. Pokud politiky už jednou do médií sami pustili, pokud se s nimi neváhali spojit v metodách, překračujících veškeré meze práva, parlamentní demokracie i obyčejné lidskosti, důstojnosti a slušnosti, stali se jejich rukojmími.
Pokud se někdo takto zpronevěří své profesionální cti, pak se mu jen těžko minulý silný spojenec z největších špinavostí tváří v tvář odmítá. Namísto toho, aby novinář nebo jeho nadřízený okamžitě odkázal politika jasným argumentem do patřičných mezí, aby si příště nic nedovolil, a případné někdy i oprávněné připomínky řešil prostřednictvím tiskového zákona a různých Rad, běží se vybrečet do novin. Co takový žurnalista o sobě říká? Že je neprofesionál a slaboch. Že si při prvním názorovém nesouladu se svým minulým druhem ve zbrani neví rady a volá o pomoc. Že neumí na místě politika usadit tak, aby si už nic nedovolil, což se po společné noci na velíně dělá těžko.
Politici mají chuť ovlivňovat média asi všude. Ale skutečného vlivu dosáhnou jen tehdy, pokud je novinář nebo jeho nadřízený poslechne. Proto tvrdím, že politici nemají na Nově vliv. Tam totiž rozhoduje management, který se řídí zákony trhu a zákony této země. Kdo, jak a podle čeho rozhoduje ve veřejnoprávní televizi, nevím. A obávám se, že to neví ani ona sama. Kdyby měla vlastní pevný vnitřní barometr hodnot, kdyby měla jasné argumenty, proč vysílá to, co vysílá, nemohla by ji slova jakéhokoliv politika vyvést z míry.
Další články tohoto autora:
Jana Bobošíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku