Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.12.2003
Svátek má Jitka
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Jedno zapomenuté výročí
 >IZRAEL: Kámen do stojaté vody
 >INFORMATIKA: Podle Mlynáře jsou atesty nepovinné, když budete tvrdit, že provozujete "zkušebně"
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Blbá Evropa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - šumáky
 >PSÍ PŘÍHODY: Sbližování pokračuje
 >NÁZOR: Přijde Santa Klaus?
 >DETEKTIVKA: Člověk a osud
 >HYGIENA: Gentle Cut neboli Odchlupovač výtečný
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >POLITIKA: Oč půjde v eurovolbách
 >PENÍZE: Strašák důchod
 >NÁZOR: Suplika
 >CHTIP: Freudova přednáška o snech
 >LIDÉ: Deset let od smrti Franka Zappy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
5.12. Špičky televizního ledovce
(nov)

Aniž by to bylo nějak příliš propíráno, součástí novely zákona o dani z přidané hodnoty, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna, je i senátní doplněk o kabelové televizi, jenž ji ponechává ve výjimečné 5% sazbě. Odhlédněme od faktu, že z této snížené sazby vypadly ekologické komodity, jako jsou kupříkladu větrné elektrárny, bioplyn a bionafta, že vypadly i spoje (Internet a telefon), a spíše porovnejme tuto překvapující náklonnost zákonodárců ke kabelové televizi s jejich odporem k televizi veřejnoprávní.

Od roku 1997, bez ohledu na inflaci, smetli poslanci ze stolu každý návrh, který požadoval zvýšení televizního poplatku. Oponovali, že ČT je moloch, schopný utratit jakékoli peníze, nicméně totéž se dá říci i o jiných veřejných institucích, najmě o poslancích samých! Ovšem ti si svoje platy, právě s poukazem na inflaci, od roku 1997 několikrát zvýšili. Když se ČT bránila, že má nižší poměr zaměstnanců na hodinu vyrobeného programu než BBC, zazněl okamžitě protiargument, že programy BBC jsou neskonale kvalitnější. Což je asi rámcově pravda, ale stále zůstává fakt změny argumentace. Inu, když chceš psa bít, hůl si vždy najdeš.
Spíše je na místě otázka, zda rozdílné přístupy zákonodárců nejsou jen špičkami ledovce plovoucího v neprůhledných vodách lobbyingu majitelů komerčních televizí. Český reklamní trh je pidimalý, takže i ten podíl, který na něm má ČT, komerčním stanicím chybí do zisku. Likvidací veřejnoprávní televize by ho pochopitelně získaly. Nu a podpora kabelovek znamená další konkurenční tlak na ČT.
Souhlasím, že kabelové televize využívají mnohé obce k provozu svých místních stanic s veřejně prospěšným programem. Nicméně z daňové úlevy budou těžit především velké sítě, pro jejichž lobbyisty obecní trpaslíci posloužili toliko jako příhodná zástěrka. Provoz obecních studií se nepochybně dal ošetřit jinak.

Shodou okolností byl tento týden uveřejněn též seznam zákonodárců, kteří ještě neodevzdali majetkové přiznání, jak jim ukládá zákon. Z 57 hříšníků (46 poslanců a 11 senátorů) je drtivá většina komunistů, následovaná členy ODS. Mohou se dál tomuto protikorupčnímu opatření vysmívat, neboť zákona neposlušný zákonodárce může být maximálně potrestán slovním napomenutím. Kdyby mu hrozilo skutečné kárné řízení s vysokou finanční pokutou nebo dokonce ztráta mandátu, pracovalo by se lobbyistům určitě hůře. I těm, kteří mají za úkol likvidovat veřejnoprávní ČT.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku