Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.12.2003
Svátek má Jitka
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Jedno zapomenuté výročí
 >IZRAEL: Kámen do stojaté vody
 >INFORMATIKA: Podle Mlynáře jsou atesty nepovinné, když budete tvrdit, že provozujete "zkušebně"
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Blbá Evropa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - šumáky
 >PSÍ PŘÍHODY: Sbližování pokračuje
 >NÁZOR: Přijde Santa Klaus?
 >DETEKTIVKA: Člověk a osud
 >HYGIENA: Gentle Cut neboli Odchlupovač výtečný
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >POLITIKA: Oč půjde v eurovolbách
 >PENÍZE: Strašák důchod
 >NÁZOR: Suplika
 >CHTIP: Freudova přednáška o snech
 >LIDÉ: Deset let od smrti Franka Zappy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.12. NÁZOR: Přijde Santa Klaus?
Daniel Kvasnička

Prvními zprávami o stavu kandidátek do Evropského parlamentu jsem nebyl potěšen. Navrch se dovalí ještě sólo kandidát Viktor Kožený z daňového ráje se spásným heslem. Asi v duchu bájného Arnolda se pokusí získat evropské křeslo. Vlastně tím pan Kožený podtrhnul komický stav našich kandidátek, které jsou víceméně jasné jen u těch, kteří se o Evropě vyjadřují všelijak. Kandidátku pana Zahradila a Ransdorfa budou volit ti, kteří hájí naši národní svébytnost způsobem, jaký jsme zažili při minulých parlamentních volbách v kampani se žlutou mapou republiky v naprosto černém poli ze severu, jihu, východu či západu. Člověk by se třeba vůči polským sousedům až trochu styděl... Svalnatou euroodmítavou argumentaci komunistických kandidátů před zmíněnými volbami sabotovali komunističtí voliči. Ti už nebyli tak zajedno. Přeci někdo musí se sebezepřením jít do Evropy spojit proletáře. Z Evropy poteče a z jejich kouhoutků můžou čerpat právě ti, kteří budou Bruselu nejblíž. Není v tom žádná lidumilnost a ani velkorysost. Kdyby byli tito lidé důslední, sabotovali by europarlament zcela. Ale oni jsou pragmatičtí, takže v zájmu lidu nasadí krk.

Koho ale má volit příznivec rozumné a náročné evropské integrace? Dá-li hlas paní Roithové nedá jej knížeti Schwarzenbergovi, přičemž zajímavé lidi by jistě našel v zástupu, který vede pan Zieleniec. Navíc se nedá zapomenout na seriózní práci pana Roučka ve stínu hřmotného předsedy vlády a nebylo by zajímavé podpořit i jej. K tomu všemu se chystá dobrá kandidátka ze zelenými a na další snad ještě svítá. Některým však také svitlo, že to nemá příliš smysl a v kandidátkách chybí. Napříč všemi stranami a hnutími by se jistě složila kandidátka pracovitých lidí, za které by se člověk nemusel stydět.

To však nepůjde. Volební zákon č. 62/2003 Sb. pro volby do Evropského parlamentu se tolik podobá tomu, co se podle něj volí do našeho českého parlamentu. To znamená, že hlas dá volič jen jedné straně a ta má šanci jen tehdy, pokud pokud získá více než pět procent. Nemilosrdná uzavírací klauzule na pěti procentech a volební D´Hondtův dělitel naskládá mandáty víme komu...
Požádat roztříštěnou politickou scénu, aby se domluvila na jedné či dvou kandidátkách mimo komunistickou a kandidátku ODS, to je skoro pozdě. Zajímavé je, jak se na beznadějných kandidátkách svádí boj o naprosto nevolitelná místa. Co kdyby...

Do jednotlivých kandidátek se rozprchli pro příští rok i ti, kteří radili nám trpaslíkům před posledními parlamentními volbami k jednotě. Sami však neodolali. Třeba je probudí "Kožený hlas" z Bahamských ostrovů, který mesiášsky slibuje příchod "muže, jenž mění svět a přináší jistotu lepšího života..." jak o sobě napsal nový kandidát. Pokud se to nestane, zvítězí kandidáti, jejichž politika nemá jinou přednost, než jednotu sevřených šiků.
Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku