Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.12.2003
Svátek má Dana
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Zlý sen nebo česká realita?
 >SVĚT: Quo vadis zdravotnictví aneb rakouský úřední šiml.
 >GLOSA: Předsváteční slovo
 >VÝSTAVA: Vánoční nadílka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Díky tobě, povodni!
 >PSÍ PŘÍHODY: Skvělé krmítko s jednou malou vadou
 >MOBY DICK: Cílový stav zaměstnanců Českých Textáren
 >NÁZOR: Dvakrát o EU
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Zemím, které odmítnou Ústavu, hrozí vyloučení z Evropské Unie
 >NÁZOR: Hlupák neváhá
 >POSTŘEH: O šmajdání
 >FEJETON: O seznamování
 >PENÍZE: Další banka ve vodách splátkového prodeje
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
11.12. MOBY DICK: Cílový stav zaměstnanců Českých Textáren

Obálka

Vyšla knížka. Je vázaná, moc pěkně ilustrovaná. Jsou v ní sebrány denní poznámky Moby Dicka z Českých Textáren od dubna 2000 do dubna 2003. Stojí 199,- Kč.

(Jména osob, jakož i názvy podniků a institucí zde uvedených, jsou pouhou literární fikcí. Jakákoli podobnost je čistě náhodná, stejně jako jsou náhodné zkratky jmen čtenářů v listárně.)

Pondělí 1. prosince 2003

Konečně víme, co s námi bude. Vedoucí Ing. Duto Hlav nás, tedy mne a Ambrože, v krátkém pětihodinovém přehledu seznámil s našimi perspektivami. No, on nejdříve zhruba rekapituloval tři roky, v nichž proběhly tři vlny liberalizace, pak poslední půlrok, kdy jsme prošli optimalizací a na teprve na samotný závěr pronesl ono klíčové slovo: "Reforma!"
Ambrož si povzdychl: "Zase perestrojka!"

Úterý 2. prosince 2003

Náš kolega, mistr superexpert a specialista bez specializace Hola Mátoha uspořádal přednášku, ve které nás stručně seznámil s odpovědí na otázku "jaký je cílový počet zaměstnanců Českých Textáren": Jeho osmihodinový projev se dal shrnout do jedné věty: "Tento počet je dán vývojem trhu, společnosti a konkurence." Podle mne by mohli stačit dva - já a Ambrož.

Středa 3. prosince 2003

Mgr. Tluč Huba, koordinátor koordinátorů a managor pověřený dalšími úkoly, nám ve svém stostránkovém eseji, poslaném mailem, také odpověděl na zásadní otázku, kolik nás ve firmě příští rok zůstane: "Porovnáme-li dle základních globálně platných pravidel produktivitu práce na zaměstnance s vyspělými firmami v zahraničí, zjistíme, že k těm nejlepším máme ještě poměrně daleko. Proto musíme vyvinout tlak na vyvíjení odpovídající efektivity profesních procesů, které se v samém důsledku vyvíjejí směrem ke krajně neefektivní bilanci, abychom je nastavili žádoucím směrem. Trendy úspor nákladů včetně personálních se musí vyvíjet podle našich výnosů, podle nichž se musí odvíjet i cílový stav zaměstnanců."

Tak z toho jsem magor. Při uplatnění tohoto pravidla budeme muset - pokud zůstaneme i nadále ve ztrátě - skutečně dosáhnout záporného počtu zaměstnanců!

Čtvrtek 4. prosince 2003

V závodním rozhlase promluvil pan Jambor, vedoucí útvaru Vedoucího Kanceláře Tiskového Mluvčího Tiskového Odboru aby nám předestřel naši budoucnost: "Reforma naší společnosti je podřízena neúprosným tržním principům, proto neustále probíhají změny v počtu zaměstnanců, které jsou trvalé."
Tak nevím, co to je "trvalá změna"? Že se jako v našem počtu už nic nebude měnit? Asi ne, protože Jambor dodal: "Cílový stav zaměstnanců neexistuje, protože jejich počet se neustále v čase mění podle toho, s jakou produktivitou pracují."
Aha, budu se muset začít flákat!

Pátek 5. prosince 2003

Asi již hloupnu, neboť přestávám našim managorům rozumnět. Celý uplynulý týden nám vysvětlovali, proč nás musí vyrazit. Dnes přišel Ambrožovi pozdravný mail od samotného ředitele Kokota:

"Milý kolego Ambroži,
všechny společnosti stojí na lidech, kterých si máme vážit. Jsem velmi potěšen, že Ti mohu poblahopřát k Tvému nedělnímu svátku. Srdečný a bezprostřední mail s přátelským oslovením nic nestojí, jak nám řekli na tom školení, za které jsme zaplatili pět milionů. Buď zdráv, a zastav se někdy! Tvůj Běsný."
Dokonce přiběhla i vedoucí managorka oddělení Divize vyhledávání zaměstnanců Mladá Doga, která Ambrožovi v tlamě přinesla bonbónek! Bohužel nezabalený.

******************************************************

Listárna Moby Dicka

Ahoj Moby,
Tvoje knížka se mi moc líbí, koupila jsem si dvě: Jednu pro sebe - a jednu pod stromeček svému managorovi. Kamarádka taky chtěla, ale druhý den ji už neměli. Kde ji může sehnat?
Gábina

Milá Gábi a další čtenářové, když nebude knížka na pultech, žádejte ji po svých knihkupcích. Je už normálně v distribuci.
Pokud ji chcete mít jistě, pak ji lze získat i přímo u vydavatele, když si pošlete objednávku na konvoj@konvoj.cz ). Na dobírce však potom zaplatíte ještě poštovné kolem 50,- Kč.

*******************************************************

Vážení čtenáři
omlouvám se, ale měl jsem uzel na kabelu. Proto je deníček z minulého týdne až dnes. Omlouvám se i lidem, kteří mi psali na moby.dick@seznam.cz, ale ještě jsem neměl čas se do své mailové schránky podívat.
>>:II Moby Dick

...........................................................

Portrét Mobyho jakož i další ilustrace v knížce vyhotovil Kryšpín.

Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Leden 2003
Únor 2003
Kdo je kdo v Českých Textárnách - verze z dubna 2003
(Anebo si kupte tu knížku:)

V březnu se deníček změnil na týdeníček, vychází v sobotu a přesunul se do Šamanova doupěte. Takže od té doby jsou Mobyho zápisky uchovány po týdnech v archivu Š. doupěte.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku moby.dick@seznam.cz.

Případně si poslužte komentářem.


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku