Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 6.12.2003
Svátek má Mikuláš
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Louis Michel neboli už abychom v té Evropě byli.
 >POSTŘEH: O Mikuláši
 >Buty ve frcu
 >K ničemu a všem na obtíž
 >HISTORIE: Jedno zapomenuté výročí
 >IZRAEL: Kámen do stojaté vody
 >INFORMATIKA: Podle Mlynáře jsou atesty nepovinné, když budete tvrdit, že provozujete "zkušebně"
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Blbá Evropa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - šumáky
 >PSÍ PŘÍHODY: Sbližování pokračuje
 >NÁZOR: Přijde Santa Klaus?
 >DETEKTIVKA: Člověk a osud
 >HYGIENA: Gentle Cut neboli Odchlupovač výtečný
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >POLITIKA: Oč půjde v eurovolbách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.12. LIDŠTINY: Droga, která by se měla užívat povinně.
JITA Splítková

Humor má na náš mozek stejný účinek jako šlehnout si kokain. Tvrdí to vědci z Stanford University (konkrétně například Allan Reiss ) a samozřejmě, že toto tvrzení nevyčetli z hvězd, či křišťálové koule, ale došli k němu za pomocí nejmodernějších přístrojů na výzkum mozku (functional magnetic resonance imaging - fMRI ) a dobrovolníků dávajících jim v plen svůj mozek.
Vědci sehnali spoustu humorných komiksů a ty předložili svým 16 dobrovolníkům v momentě, když jim skenovali mozek.
A na obrázcích ze skeneru se ukázalo tvrzení o humoru a kokainu pravdivé - obě dvě drogy - ta zdraví prospěšná i ta škodlivá, působí v mozku na stejná centra (pak ještě totožný obrázek mozku vyjde ze skeneru prý když je pokusné osobě ukázána sympatická tvář a, to se podržte, - peníze!). Středem těchto humorem aktivovaných center je nucleus accumbens - a ten se váže na produkci endorfinu ( o této problematice píšu zde ) a to je naše přírodní neškodná droga dobré nálady. Čili srandičky vyvolají v mozku tvorbu endorfínu a člověk je zadarmo v dobré náladě..

Teď už je jasné proč jsou do vedení států delegovány humorné figurky. Člověk se na ně podívá a začne se smát. A ty jejich výroky - třeba teď problém stíhaček. Kdo by si myslel, že se (když už je mermomocí zelení mužíci chtějí) koupí ty nejlepší - tak by přeci uvažovala hospodárná domácnost - tak se hrubě mýlí. Není tomu tak, bude se kupovat, co nám bude přikázáno. Pokaždé se najde Velký přikazující bratr.

Z médii (ČTK, Právo, Novinky): Většina ministrů soudí, že jednání o výběru čtrnácti stíhaček pro českou armádu bude ještě složité, ačkoli komise určená k přezkoumání pěti nabídek jednomyslně doporučila vládě pronájem švédských gripenů. Vláda bude muset totiž přezkoumat, zda politické důvody nepřeváží ekonomicko-vojenské výhody švédské nabídky, obsahující úplně nová letadla.
I když žádný z oslovených členů vlády nepřipustil, že by existovaly politické tlaky Spojených států, většinou uvedli, že strategické partnerství s USA a s NATO budou muset vzít v úvahu.
"Pokud je mi známo, komise posuzovala pouze důvody ekonomicko-technické, ty politické budou na vládě," uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU). Dodal, že politické důvody jsou zřejmé: "Jedna letadla jsou americká a druhá evropská."
Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) Právu řekl, že závěry komise jsou dost jednoznačné, ale konečný soud vyřkne vláda, až si ministři prostudují potřebné materiály. "Je to politické rozhodnutí. Musíme vzít do úvahy všechno, i strategické partnerství," podotkl Svoboda.
To je hrůza a ne fór.

A nakonec důkaz, že veselá taškařice je možná i ve "válečné vřavě": Bush v Bagdádu pózoval s umělým krocanem.
Křupavě vypečený krocan, s nímž prezident Spojených států George W. Bush pózoval při návštěvě amerických vojáků v Den díkůvzdání v Bagdádu, byl umělý. Šlo o atrapu, kterou si první muž USA vypůjčil v jídelně jen pro účely fotografování. Napsal to ve čtvrtek deník The Washington Post. Ovšem normální maníci dostali vojenskou šlichtu.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku