Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.12.2003
Svátek má Vratislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Likvidace zdravotnických registrů?
 >ARCHITEKTURA: Kvíz s portály a pozvánka na PPP
 >EKOLOGIE: Sliby se slibují, blázni se radují
 >NET: Nečekán, nezván a přeci vám přijde - SPAM
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Mazaný Filip
 >PSÍ PŘÍHODY: Opatrnosti nikdy nezbývá
 >ZAMYŠLENÍ: Čeština potřebuje reformu
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE : Příběh devátý O falešných směnkách a falešném stíhání
 >EKONOMIKA: Burzovní indexy do konce roku posílí
 >POLITIKA: Kašpárek evropský
 >ARBITRÁŽ: Prohlášení Mariny Landové
 >NAROZENINOVÁ: Pro slušné trampy chatka zdarma
 >HUDBA: Nohavica stíná Jarka
 >POLITIKA: Tajný životopis prezidenta Ruska
 >PENÍZE: Bankovní dvojboj o běžný účet pro rodinu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
9.12. RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Mazaný Filip
Ondřej Neff

Příšerná nuda, tak by zněla tato recenze, kdybych byl omezen na pouhá dvě slova. Nuda k nevydržení. A taky smutek, protože česká kinematografie se pyšní dvěma skvělými parodickými filmy, jeden je Limonádový Joe, druhý Adéle ještě nevečeřela.
Po protrpění filmu nastává další bolestná fáze - lámu si hlavu, jak je možné, že to tak špatně dopadlo, když je v tom filmu všechno dobré? Počínaje látkou - detektivka americké drsné školy ze závěru třicátých let. Recenzenti vysoce oceňují kameru Vladimíra Smutného, skvělá je výprava, přiznané ateliérové stavby doslova uchvacují, dokonce je tu dobré něco, co v českém filmu snad nikdy dobré nebylo , totiž zvuk: podařilo se dosáhnout toho, že hercům je rozumět, že ruchy hrají, že se orientujeme ve zdroji zvuku, opravdu, nevídáno, respektive u nás neslýcháno! Výborný je Tomáš Hanák, nezklamal Oldřich Kaiser, dívat se lze na Milama Šteindlera a Vilmu Cibulkovou, a na celou plejádu herců a neherců (včetně exgenerála Jiřího Šedivého), šmahem původem z divadla Sklep.

A přece výsledkem jsou přinejmenším rozpaky, spíše však nuda.

Vinen je dozajista Václav Marhoul, autor scénáře i režisér. Nezvládl tu obtížně zjistitelnou hranici mezi parodií a poetikou originálu. Knihy Raymonda Chandlera totiž samy o sobě vynikají drsným humorem a jsou plné skvělých hlášek typu "prázdný jako strašákova kapsa". Vnitřní monolog Mazaného Filipa se skládá z těchto hlášek - proč se smát, když je známe z Chandlera? Všechno co ve filmu vidíme vlastně nějak v Chandlerovi bylo a parodické jsou jen dílčí přeexpozice - například kdy gangsterské gorily přijdou do baru a praští Filipa do hlavy neandrtálským kyjem. To je ale na parodii málo.

Ztracenou příležitostí jsou písničky, ty mohly dát filmu rytmus. Vzpomeňme na skvělé songy z Limonádového Joe, vždyť se hrají a zpívají dodnes! Tady je song s taneční produkcí jediný, velmi dobrý. O to hůře, že dobrý, protože je škoda, že jich nebylo víc.
Někomu se film líbit bude, ve čtvrtek v kavárně Rybka ho někdo chválil (musím vyšetřit, kdo to byl!), v hledišti se lidi smáli. Takže si Mazaný Filip třeba svého diváka najde. Hledištěm Sklepa přece prošla spousta lidí!


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku