Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.12.2003
Svátek má Vratislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Likvidace zdravotnických registrů?
 >ARCHITEKTURA: Kvíz s portály a pozvánka na PPP
 >EKOLOGIE: Sliby se slibují, blázni se radují
 >NET: Nečekán, nezván a přeci vám přijde - SPAM
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Mazaný Filip
 >PSÍ PŘÍHODY: Opatrnosti nikdy nezbývá
 >ZAMYŠLENÍ: Čeština potřebuje reformu
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE : Příběh devátý O falešných směnkách a falešném stíhání
 >EKONOMIKA: Burzovní indexy do konce roku posílí
 >POLITIKA: Kašpárek evropský
 >ARBITRÁŽ: Prohlášení Mariny Landové
 >NAROZENINOVÁ: Pro slušné trampy chatka zdarma
 >HUDBA: Nohavica stíná Jarka
 >POLITIKA: Tajný životopis prezidenta Ruska
 >PENÍZE: Bankovní dvojboj o běžný účet pro rodinu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
9.12. Vládní noční šichta bez prezidenta
(nov)

V neděli večer od 22. hodiny mimořádně zasedala česká vláda, aby rozhodla, s čím pojedou čeští vyjednávači do Bruselu na další kolo rozhodování o návrhu euroústavy. Prezident Václav Klaus, který byl taktéž pozvaný, se této noční šichty vlády odmítl zúčastnit se zdůvodněním, že doba není adekvátní významu projednávané věci. Kvůli pozdní hodině (prý si pan premiér předtím popřál koncert) se též nedostavil ministr životního prostředí Ambrozek (KDU-ČSL) a z rodinných důvodů se omluvil i ministr zemědělství Palas. Nicméně to kabinetu nevadilo stanovit zásady pro vyjednávání.

Zásadní věcí pro Českou republiku bude změna způsobu schvalování - z povinného jednomyslného rozhodování v Evropské radě na rozhodování kvalifikovanou většinou. Dále mají vyjednavači v závěrečných jednáních o euroústavě požadovat, aby návrhy zásadních změn, např. přesun některých pravomocí z členských států na EU, rada nejprve předložila k posouzení jednotlivým parlamentům členských zemí. To je novum v českém přístupu k euroústavě.
Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody bude ČR dále trvat na právu veta v daňové a rozpočtové oblasti, na plnoprávném komisaři Evropské rady pro každého člena a na mezivládním charakteru evropského ministra zahraničí.

Včera odpoledne pak premiér Špidla navštívil Hrad, aby informoval Václava Klause o průběhu nočního zasedání. Po setkání, jež se prodloužilo z původních 30 minut na celou hodinu, prezident republiky uvedl, že by byl radši, kdyby žádná euroústava nevznikla. Konstatoval, že ústavou se EU změní v jinou instituci, než o jaké rozhodovali občané v letošním referendu.

V tomto případě nezbývá než s prezidentem Klausem souhlasit a sdílet jeho obavy o suverenitu země. Včera uveřejněné stanovisko české vlády, s nímž v pátek odjedou čeští vyjednavači na unijní summit, je i vodou na mlýn ODS. Znamená totiž přitvrzení českého postoje podle představ této opoziční strany. Avšak ještě v pozdější hodině, než v neděli vláda zasedala – v hodině dvanácté.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku