Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.12.2003
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta
 >EKONOMIE: Refundace daní - jak na to?
 >MROŽOVINY: Pod císařským praporem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k Mikuláši
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo přitvrzuje
 >ARBITRÁŽ:Bývalí radní: Landová svědčila křivě
 >Michaelovy jedničky
 >FEJETON: Pohádka o nerozhodném
 >NÁZOR: Kostelní počítání
 >EKONOMIKA: Dolar slábne kvůli dobrým výsledkům ekonomiky USA
 >USA: Soutěž zájemců o vypuzení Bushe z bílého domu
 >FEJETON: Star
 >FEJETON: Vánoce 1958
 >PENÍZE: Stárneme. Budeme mít na důchody?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
10.12. Michaelovy jedničky
Pavel Košek

Michael Jackson rekapituluje v současné době nejenom svůj osobní život. Pokouší se na jednom albu shrnout i svojí dosavadní pěveckou kariéru. Uznávám, že ta je teď asi méně zajímavá nežli eventualita, že se dopustil smilstva na nezletilém chlapci. Tím, čím se ale zapíše do historie, budou spíše hity jako Beat It, Thriller, Bad, Dirty Diana, Black Or White, možná také srdceryvně alarmující You Are Not Alone či Earth Song. Jak dopadne on sám a novinka na výběrovém albu – to je ve hvězdách.

Kompilace mapuje alba Off The Wall, Thriller, velice významně Bad, Dangerous, HIStory a Invincible. Za Jacksonova zlatá léta považuji období Thrilleru, Bad a Dangerous. Byla to doba, která vždy znamenala pro Michaela, že je o krok před tehdejšími trendy. Ba co víc, dost výrazně se na jejich popularizaci podílel. Jeho videoklipy byly událostí jak ve světě hudby, tak ve světě filmu a filmových triků. Šílenství a obdiv, který ho provázel, byl jistě zasloužený. Teď je z krále popu nezdravě a nešťastně vypadající štvanec, jemuž se rozpadá pod rukama nejen obličej.

Výběrovka Number Ones přichází na trh stejně jako prosakující zprávy o umělcově finančním a morálním úpadku. Vcelku nenápadně a bez obvyklého pozdvižení. Možná proto by stálo za to podívat se na Michaelovo dílo bez zbytečných emocí. Třeba jako to udělali kluci z Alien Ant Farm, když si pohráli se skladbou Smooth Criminal. Což je pecka, kterou žádná aféra asi jen tak nerozhodí a rify z ní jistě ještě několikrát velice dobře poslouží. Na definitivní Jacksonovo sbohem si asi ještě počkáme, ale tohle album nevěští nic dobrého.

Kup-to-měr: 61 %

Michael Jackson: Number Ones. SONY Music/Bonton, 2003. 79 minut a 4 sekundy.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku