Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.12.2003
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta
 >EKONOMIE: Refundace daní - jak na to?
 >MROŽOVINY: Pod císařským praporem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k Mikuláši
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo přitvrzuje
 >ARBITRÁŽ:Bývalí radní: Landová svědčila křivě
 >Michaelovy jedničky
 >FEJETON: Pohádka o nerozhodném
 >NÁZOR: Kostelní počítání
 >EKONOMIKA: Dolar slábne kvůli dobrým výsledkům ekonomiky USA
 >USA: Soutěž zájemců o vypuzení Bushe z bílého domu
 >FEJETON: Star
 >FEJETON: Vánoce 1958
 >PENÍZE: Stárneme. Budeme mít na důchody?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
10.12. Vzhůru dolů
(eff)

Experti shromáždění v New Yorku na konferenci OSN o tom, jak to bude vypadat se světovou populací v roce 2300 to spočítali. Máme to spočítané, my Češi, podle tabulky zveřejněné na konferenci. V roce 2000 nás bylo něco nad deset miliónů, za padesát let nás bude osm a půl, v roce 2100 ještě o dva milióny méně a stoupat to začne až pak, v roce 2200 sedm miliónů a v roce 2300 si sáhneme na metu sedmi a půl miliónu obyvatel. Celkově bude na světě devět miliard lidí v roce 2050, tedy populace dramaticky stoupne. Poroste počet obyvatel i v zemích postižených AIDS, tak obrovská je tam porodnost. Ročně se bude rodit 77 miliónů lidé, polovina v Indii, Číně, Pákistánu, Nigerii a Bangladéši.

Rozpustíme se jako kostka cukru v Evropě? Kdepak. My zmizíme v moři světové populace. Navíc se bude měnit složení obyvatelstva. V bohatých zemích se ztrojnásobí počet lidí nad 60 let a lidí nad 80 let bude pětkrát víc, než kolik jich je dnes. Tak tohle je oříšek pro každé, nejen naše zdravotnictví a je to hlavolam pro každý, nejen náš systém sociálního zabezpečení.

Jsou to možná akademická čísla. Vůči předpovědím do roku 2300 můžeme oprávněně cítit skepsi. Ale rok 2050 není tak moc vzdálený, aby se nedaly dělat hodnověrné demografické prognózy. Navíc, i laická zkušenost potvrzuje, že se skutečně rodí méně dětí. Vymíráme.

Je to historická výzva pro demokratické systémy. Dost možná, že se ukáže, že jsou neschopné se jí postavit. Jde o výzvu v dlouhodobém časovém prostoru, kdežto politika se odbývá od voleb k volbám. Třebaže jednotliví politici mohou mít cit pro zájmy budoucnosti, nakonec se stejně podřídí krátkodobým partajním zájmům. Přitom ta výzva jde "napříč pravolevého schématu". Populaci lze posílit - kromě imigrace - jen masivní sociální podporou ze strany státu a to je koncept levicový, kdežto sociální zabezpečení ve stáří nelze zajistit jinak, než důslednou individuální odpovědností jednoho každého z nás. Třeba k tomu nakonec dojde, až skutečně poteče voda do bot.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku