Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.12.2003
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta
 >EKONOMIE: Refundace daní - jak na to?
 >MROŽOVINY: Pod císařským praporem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k Mikuláši
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo přitvrzuje
 >ARBITRÁŽ:Bývalí radní: Landová svědčila křivě
 >Michaelovy jedničky
 >FEJETON: Pohádka o nerozhodném
 >NÁZOR: Kostelní počítání
 >EKONOMIKA: Dolar slábne kvůli dobrým výsledkům ekonomiky USA
 >USA: Soutěž zájemců o vypuzení Bushe z bílého domu
 >FEJETON: Star
 >FEJETON: Vánoce 1958
 >PENÍZE: Stárneme. Budeme mít na důchody?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
10.12. TÉMA: Racionálnější politika EU?
BIOTRIN

Přinášíme zprávu o schválení Roundup-Ready kukuřice v EU.
Pěstitelské pokusy - jak jsme uvedli - prováděné v Anglii ukázaly, že RR kukuřice je přátelštější k biodiversitě než standardní plodina.
Zavedení této kukuřice do potravního řetězce v EU bude nepochybně provázeno pokřikem šamanů proti-GMO náboženské víry spojeném z vypouštěním standardních bubáků. Ty nemají nic společného s fakty, a proto si zopakujme několik skutečností:
- Necitlivost na širokospektré herebicidy je do rostlin vnáší zavedením genu pro bakteriální enzym.
- Tento enzym je analogický k vlastnímu enzymu rostliny, ale díky určitým odchylkám ve složení není citlivý na glyfosát, což je účinná složka preprátu s obchodním názvem Roundup.
- Takový enzym obsahují všechny v půdě žijící bakteire - je jich tam přibližně miliarda v jednom gramu.
- Je přirozené, že půdní bakterie provázejí všechny zemědělské produkty.
- Proto vyhláška zdravotnictví povoluje až 100 000 bakterií v gramu našich potravin.
- Znamená to, že s 100 chelba sníme deset milionů kopií genu a bílkoviny, které byly vneseny do Roundup-Ready sóji nebo kukuřice.
- Naví dýcháme půdní bakterie s prachem, v plicích se rozpustí a jejich geny a enzymy vnikají do našeho těla.
- Z toho plyne, že bílkovinu přítomnoou v RR sóje RR kukuřici přijímáme celý život, jsme na ni zvyklí a neohrožuje "novými alergiemi".
Prosíme, srovnejte tyto skutečnosti s propagandou, kterou slyšíte.

http://www.foodnavigator.com/news/news-NG.asp?id=48227

FoodNavigator.com
Breaking News on Food & Beverage Development

Kukuřice necitlivá na glyfosát je bezpečná. říkají vědci z EFSA
(05/12/03)
První vyjádření Vědeckého panelu pro geneticky modifikované organismy (GMO) Evropského úřadu pro bezpečné potraviny (EFSA) otevře pro Komisi cestu k návrhu na autorizaci kukuřice NK 603 a předložit ho ke konzultaci členským státům ve výboru pro regulace. Rozhodnutí má padnout už v lednu nebo únoru příštího roku.
Toto vyjádření se týká hodnocení rizika "Roudup Ready" kukuřice (RR kukuřice) a potravin a krmiv z ní vyrobených. Tato odrůda byla geneticky modifikovaná, aby získala snášenlivost k herbicidu glyfosátu.
Hodnocení se zakládá na dvou otázkách předložených Komisí v souvislosti se žádostí firmy Monsanto, aby RR kukuřice byla uvolněna na trh podle Nařízení (EC) No 258/97 o nových potravinách a podle Směrnice 2001/18/2001 o uvolňování GMO do prostředí. "S přihlédnutím ke všem skutečnostem panel došel k závěru, že kukuřice NK 603 je stejně bezpečná jako konvenční kukuřice, a proto je velmi nepravděpodobné, že by uvolnění na trh kukuřice NK 603 - pro import, zpracování a pro použití v potravinách a krmivech - vyvolalo nežádoucí účinky na zdraví lidí či zvířat a v této souvislosti na životní prostředí," prohlásil Dr. Harry Kuiper, předseda výše uvedeného Panelu. Zdůraznil, že vědci použili srovnávací hodnocení, tj. že hledali jakékoli rozdíly, které by mohly vzniknout mezi běžnou nejbližší konvenční linií a modifikovanou.
Protože očekává protesty anti-GMO aktivistů, prohlásil na tiskové konferenci ředitel EFSA Geoffrey Podger: "Jsouce si vědomi, citlivosti spotřebitelů, provedli jsme hodnocení bez obav nebo preference." Zdůraznil úlohu EFSA v hodnocení nikoli regulování rizika: "Nejsme regulátoři rizika a nemáme v tomto směru časový plán. Nyní je odpovědnost na Komisi postoupit tuto záležitost dále v EU."

Prof. Jaroslav Drobnik
BIOTRIN
please visit our page www.biotrin.cz
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku