Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.12.2003
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta
 >EKONOMIE: Refundace daní - jak na to?
 >MROŽOVINY: Pod císařským praporem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k Mikuláši
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo přitvrzuje
 >ARBITRÁŽ:Bývalí radní: Landová svědčila křivě
 >Michaelovy jedničky
 >FEJETON: Pohádka o nerozhodném
 >NÁZOR: Kostelní počítání
 >EKONOMIKA: Dolar slábne kvůli dobrým výsledkům ekonomiky USA
 >USA: Soutěž zájemců o vypuzení Bushe z bílého domu
 >FEJETON: Star
 >FEJETON: Vánoce 1958
 >PENÍZE: Stárneme. Budeme mít na důchody?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
10.12. EKONOMIE: Refundace daní - jak na to?
Kristýna Fišerová

Pár postřehů a zkušeností s vracením daní ze zahraničí

Možná i vy jste strávili nezapomenutelné léto plné zážitků v USA. Co byste ale měli vědět, než přestanete vzpomínat na ameriku a vrhnete se do víru zkouškového, je pár informací o refundaci daní.
Já jsem nad vrácením daní začala vážně uvažovat asi před měsícem, kdy jsem zjistila že je nejen výhodné si zažádat už kvůli penězům samotným (neberte to...), ale především je to povinnost. Americké úřady vyžadují, aby každý, kdo ve Státech pracoval podal do 30. 4. následujícího roku daňové přiznání. Pokud jej nepodáte, vystavujete se jednak možné pokutě od berního úřadu za prodlení, v horším případě velkým problémům se znovuzískáním víz, neboť americká ambasáda dělá s vydáváním víz větší a větší problémy.
Protože bych se na druhou stranu světa ještě někdy ráda podívala, rozhodla jsem se přiznání podat. A začalo hledání. Nejprve jsem chtěla zažádat sama, a ušetřit, ale při mém vztahu k papírování a úřadům jsem záhy pochopila, že se radši svěřím do rukou odborníkům. Našla jsem tři společnosti - Taxicon, ETS Refunds a Taxback.com. Taxicon jsem vyřadila jako první, po shlédnutí webových stránek a prvním telefonátu.
Druhý telefonát byl na ETS Refunds, jejich stránky nefungovaly úplně tak jak by si asi webmaster představoval, navíc mě zmátly různé druhy refundací - Standard, Expres, Expres +, Service 7 a Gratis (ano, zní nadějně, ale realita je jiná). Dlouho jsem váhala který program zvolit, chtěla jsem standard, nicméně člověk si nechce připadat jako ve čtvrté cenové, když může mít první. Zavolala jsem tedy na ETS jak všechno probíhá, a dostalo se mi odpovědi ve stylu "Vy se zaregistrujete, pošlete nám dokumenty, my vám něco pošleme zpátky, vy nám to vyplníte a pošlete, a je to." Snažila jsem se dotyčného přesvědčit, že zvládnu i odbornější popis, ale víc jsem se nedozvěděla. Bohužel mám obavy posílat jakékoliv osobní dokumenty na P.O.Box, což je běžná praxe u ETS, proto mě potěšilo, že lze dokumenty zanechat na tzv. Tax points v kterékoliv pobočce GTS nebo Student Agency. Přece jen je lepší předat dokumenty lidem, než je posílat na P.O.Box. Tím se dostávám k tomu, proč jsem nakonec zvolila Taxback.com. Jejich web byl plně funkční a přehledný, ale především jsem nesmírně ocenila, že mají kancelář v Praze na Celetné ulici. I do Taxbacku je možné vše zaslat poštou nebo faxem, ale já se rozhodla raději vše vidět na vlastní oči a do jejich kanceláře se s potřebnými dokumenty vydala osobně.
Pro refundaci z USA potřebujete Social security card (nebo alespoň číslo), kopie zadní strany pasu a J-1 víz, DS formuláře a final paychecks nebo W-2 formulář, který ale my, účastníci letošního leta ještě nemáme. Naštěstí jej plně zastoupí poslední šeky. Na pobočce v Celetné jsem už jen za asistence ochotné pracovnice Taxbacku (což jsem jako člověk který má hrůzu z každého dotazníku velmi přivítala) vyplnila registrační formulář. Zatím mi slečna udělala kopie všech dokumentů a ještě ten den večer mě kontaktovali s kalkulací mé refundace.
Žádost o vrácení daní se podává po ukončení daňového roku, který je v USA rovnocenný s kalendářním, tedy na začátku roku 2004. Peníze přijdou do čtyř měsíců přímo na můj účet. Závěrem bych všem doporučila sehnat si maximum informací, ať už si o navrácení daní žádáte sami, nebo přes agenturu a být opatrní, určitě se to vyplatí. Já za peníze z refundací plánuji vyjet znovu do světa...:)
Další články tohoto autora:
Kristýna Fišerová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku