Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.12.2003
Svátek má Dana
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Zlý sen nebo česká realita?
 >SVĚT: Quo vadis zdravotnictví aneb rakouský úřední šiml.
 >GLOSA: Předsváteční slovo
 >VÝSTAVA: Vánoční nadílka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Díky tobě, povodni!
 >PSÍ PŘÍHODY: Skvělé krmítko s jednou malou vadou
 >MOBY DICK: Cílový stav zaměstnanců Českých Textáren
 >NÁZOR: Dvakrát o EU
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Zemím, které odmítnou Ústavu, hrozí vyloučení z Evropské Unie
 >NÁZOR: Hlupák neváhá
 >POSTŘEH: O šmajdání
 >FEJETON: O seznamování
 >PENÍZE: Další banka ve vodách splátkového prodeje
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
11.12. NÁZOR: Hlupák neváhá
Jan Krejčí

Být hňupem, je dnes velmi prestižní povolání. Umět se o sebe postarat sám, naopak. Nechat vydělat vlastním úsilím všechny co nejvíc, aby pak mohli vydělat všichni i ti co to neumí, nemohou anebo nechtějí, se dnes nenosí, je to podezřelé. Snažit se něco vymyslet, být činorodý a investovat do toho i svoje úspory a jiné příjmy bude postiženo, je to podezřelé. Živit vyžírky a být vyžírkou co nic neumí bude odměněno, je to chvályhodné. Takový je náš dnešní, růžový svět přitroublý!

V úterý nám všem také pan první ministr jasně objasnil a sdělil, že je nutné zaplatit i čutálisty. Stane se i náš nejdražší vývozní artikl podpultovým šmejdem z nouze? Budou ceny přestupů fotbalistů regulovány státem? Budou příjmy našich fotbalových hvězd nivelizovány do ministerských tabulek? Budou nahrazeny pestré dresy s reklamami slušivou uniformou? To nám náš vrchní odpírač klintelismu neřekl a ani jména navrhovatelů těchto výdajů nesdělil. Proč taky, my víme kdo to schválil! Na otázku Hospodářských novin, "Sněmovna vám schválila rozpočet. Vláda nenašla tři miliardy navíc pro školy. Vy i ministr Sobotka jste ale hlasovali pro dvě miliardy pro různé lobbistické zájmy poslanců typu hrište na baseball nebo trávník pro prvoligové fotbalové kluby. Nemyslíte si, že takové kroky vás diskreditují?" však pan Špidla odpověděl takto: "Jistě. Ale je to poměrně komplikovaná záležitost, aby se vysvětlovala velmi jednoduše a prostě. To nebyly žádné dodatečné peníze. Ty nebyly k dispozici. Regionální lobby zvítězila nad vzděláním." Proč reportérka otázku neformulovala: "Nemyslíte, že tím poškozujete všechny občany na úkor několika jedinců?" nevím, asi je růžová či ve straně a tak jí záleží víc na kreditu premiéra.
Ve středu ráno jsem se doslech na stanici Big Brother Czech, že i filmové hvězdy by se rády spojily se státním rozpočtem. Stanice souhlasně přikyvovala. Stanou se proto silokonová prsa odečitatelnou položkou? Bude pan Mazaný Filip v tabulkové tarifní třídě F12 s ročním příjmem pod dvěstě táců stát s igelitkou v našem superhyperminimárketu Mrzký peníz?

Já nevím, já osobně bych byl radši, kdyby moji úředníci vyměnili igelitky za pořádný kožený aktovky a kabelky a mohl jsem se na ně spolehnout, že všemu co dělají rozumějí, dělají to s nasazením a rádi, bez zbytečných vyžírků navíc, pro nás i pro sebe tak, aby jsme si pak spolu mohli navečer zaplatit i staďák a tam se s nadšením okopávat, ne jenom na úřadě! A co vy a vaši úředníci?

Co myslíte OSVČ, nešlo by zatlačit zezadu a možná i zepředu na bulvy našich reformátorů standardními tržními mechanismy? Co kdyby sto až dvěstě tisíc lidí na půl roku přerušilo živnost a šlo Škromachovy škrábat na dveře! Co kdyby jste milá OSVČ na půl roku až rok vysadili spotřebu u velkozaměstnavatelů v počtu, řekněme 400 az 500 tisíc zákazníků. Nebo jste všichni vyběrčí výpalného z východních gubernií? Nestálo by to za zkoužku? Vždyť zahýbat Bank of England zvládají i jedinci! Nebo jen hlupák neváhá? No jo, já vím, já vím, vy znáte drsnější metody a vůbec se na ně netěším!
Další články tohoto autora:
Jan Krejčí

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku