Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.12.2003
Svátek má Dana
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Zlý sen nebo česká realita?
 >SVĚT: Quo vadis zdravotnictví aneb rakouský úřední šiml.
 >GLOSA: Předsváteční slovo
 >VÝSTAVA: Vánoční nadílka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Díky tobě, povodni!
 >PSÍ PŘÍHODY: Skvělé krmítko s jednou malou vadou
 >MOBY DICK: Cílový stav zaměstnanců Českých Textáren
 >NÁZOR: Dvakrát o EU
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Zemím, které odmítnou Ústavu, hrozí vyloučení z Evropské Unie
 >NÁZOR: Hlupák neváhá
 >POSTŘEH: O šmajdání
 >FEJETON: O seznamování
 >PENÍZE: Další banka ve vodách splátkového prodeje
 >TÉMA: Racionálnější politika EU?
 >EKOLOGIE: Evropané musí respektovat fakta

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
11.12. GLOSA: Předsváteční slovo
Václav John

Pražský magistrát, nechtíc, odhalil skandální diskriminování stánkařů, převážně vietnamských, na českém venkově.

Ano, v českých městech a ostatních obcích, mimo Prahu, kvete ošklivý zvyk požadovat na stánkařích za pronájem veřejných prostranství peníze. Jsou dokonce i místa, tuším třeba Potůčky, která z těchto peněz hradí většinu svého rozpočtu. Ale i ti slušnější vycházejí z šokující představy, že na pronájmu se má vydělat. To už vůbec si ani nedovolím uvažovat o možnosti takto realizovat, české společnosti vrozený, rasismus.

Jak osvícený je již několikaletý, idealistický a lidský, přístup pražského magistrátu. Modrorůžová koalice, přes velmi zásadní ideové rozdíly, každoročně o Vánocích dokazuje, že při dostatečně motivovaném společném zájmu, dokáže jednat svorně, ruku v ruce. Tehdy, samozřejmě v zájmu obyvatel naší drahé matičky měst, pronajme obě nejznámější náměstí vskutku bohulibě. Inkasuje malinký symbolický miliónek a poskytne nájemci za tu jeho oběť téměř desítky milionů. Protože se oboustranně jedná vlastně o dobročinnost, oba partneři se chovají příkladně skromně, nechlubí se, dokonce se až zlobí, když někdo chce jejich bezprecedentní dobrotu zveřejnit. Ovšem lidská nepřejícnost nemá meze, najdou se i tací, co by chtěli vidět vyúčtování všech těch milionů co se mezi nimi, tedy hlavně ve směru od města k nájemcovi, posunují. Ale ptám se, proč, proč? Vždyť, dle slov radnice, nájemce dělá tolik dobré práce pro krásné Vánoce, že se to snad ani nedá zaplatit. Naopak ten, téměř se slzou v oku říká, pokud na tuto akci nedoplácíme, tak zcela jistě nevyděláváme.

Také jsem zamáčkl slzu a mohu, sice otřesen nevděčností některých nekalých živlů, pokračovat v obhajobě našich vzácných mecenášů na obou stranách. Ještě bych si něco dovolil připomenout všem těmto nevděčníkům. Představte si, že by dokázaly tyto dvě velké strany takto spolupracovat i na celostátní úrovni, kde bychom už mohli být. Protože to zatím nedokáží, bude nám cesta tam ještě nějakou dobu trvat.

Příkladné chování pražského magistrátu by nemělo zapadnout a zaostalý venkov by měl být vtažen do inovace nájemních vztahů. Co tak vyhlásit kapitalisticko-socialistickou soutěž v duchu těch nejlepších československých tradic. Mohlo by se soutěžit o co největší dotaci na jeden stánek. Vítěz by pak dostával putovní modrý prapor s červenou žerdí, nebo naopak. Standardu by obětavě a nezištně vyšily zasloužilé pražské členky obou stran. Vítězi by ji předával pražský primátor.

Jinak mecenášům může být útěchou, že jejich nevšední skutky byly avizovány před dávnými a dávnými věky. Již nebožka Libuše, ústy svého posmrtného mluvčího Aloise Jiráska, řekla : "Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat". Takže, již se dotkla. Abych byl přesný, není to poprvé. Třeba takové povodně. Počet zapavených měst, obcí, byl velký. Všechny to přešly, nevěnovaly dostatečnou pozornost důvodům, příčinám. Ne tak pražský magistrát. Maximálně zodpovědně k tomu přistoupil, jmenoval komisi pro vyšetření zatopení metra. Jen škarohlídovi to připomene Švandrlíkovu komisi pro uhynutí prasete. Ne, není to správné srovnání. Komise pracovala, pracovala, a po mimořádném úsilí, vydala sice šokující, provokující, ale statečné vyjádření. Zatopení metra způsobila velká voda. Odvážná, ale zlatá slova. Takže velké činy současné radnice jistě budou i nadále zdárně pokračovat.

Už nezbývá nic jiného, než připomenout symboliku Vánoc. Tiše a ochotně purpura na okně voní .... stále jen voní?
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku