Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.12.2003
Svátek má Simona
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Jak se dřív rodily děti
 >NÁZOR: Kdo chce veřejnoprávní televizi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - pražírna kávy
 >PSÍ PŘÍHODY: Těm hulvátům raději z cesty
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >LITERATURA: Jenom nebuď kozatá!
 >KOMENTÁŘ: Tajuplný prezident
 >SVĚT: Americko - kanadské sousedské počínání
 >POSTŘEH: Proč Mikuláš chodí na Jitku?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >Schmitzer ušil Boudu
 >PENÍZE: Otevírání fondů: neuvěřitelný šok
 >PRÁVO: Zlý sen nebo česká realita?
 >SVĚT: Quo vadis zdravotnictví aneb rakouský úřední šiml.
 >GLOSA: Předsváteční slovo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
12.12. Gripeny ještě nevyhrály
(nov)

Ve čtvrtek přes poledne poskytl končící americký velvyslanec Craig Stapleton interview Českému rozhlasu. Uvedl, že se možná vrátí do USA se štítem, neboť americká nabídka na pronájem starších supersoniků F-16 je pořád ve hře. Přestože odborná komise MNO přiřkla 1. místo Švédům a jejich nabídce na pronájem zbrusu nových Gripenů a Američané skončili až na posledním místě za Belgií (F-16), Kanadou (F-18) a Nizozemím (F-16).
Boj o zakázku není zdaleka skončen a USA stále mají naději uspět, řekl velvyslanec, neboť jejich nabídka je stejně výhodná. USA budou také požadovat, aby jejich zástupci mohli nahlédnout do protokolů týkajících se výběru, a teprve pokud shledají vše čisté a průhledné, uznají svoji prohru. Americký velvyslanec dále prohlásil, že Gripeny nejsou zcela kompatibilní se standardy NATO.
To popřel švédský pilot Silwer, velitel letecké jednotky vyčleněné pro útvar rychlé reakce v rámci operací OSN, EU ale i NATO. Má s Gripeny bohaté zkušenosti a v uplynulých dvou letech se s těmito letouny účastnil desítky společných cvičení - bez problémů v oblasti kompatibility.

Kromě nezávislých odborníků se pro Gripeny již stihli vyslovit lidovci. Podle dohody s ostatními členy předsednictva KDU-ČSL budou ve vládě pro Gripeny hlasovat všichni tři lidovečtí ministři Svoboda, Šimonovský a Ambrozek. Předseda strany Kalousek obratně prohlásil, že jejich strana nepreferuje žádnou značku, ale bude ctít doporučení odborné komise. Lidovci nevidí žádný politický důvod, aby měnili doporučení odborníků. Bylo by to "nešťastným politickým krokem", uvedl Kalousek.
Podle deníku Právo by ale premiér Špidla rád dal přednost americkým supersonikům F-16 - a to právě z politických důvodů. Takže pokud bude prosazovat svůj návrh, hovoří se mezi komentátory dokonce o vládní krizi. Špidla má ale tu nevýhodu, že ČSSD není ve svém postoji k výběru supersoniků tak jednotná jako KDU-ČSL. Kupříkladu pro Gripeny zvedne ruku sociálně demokratický ministr obrany Koudelka. Prohlásil, že MNO se bude řídit doporučením odborné výběrové komise.

Uvedená fakta jenom dokazují, že výběr supersoniků a to, proč se vůbec k němu vláda odhodlala, je v prvé řadě záležitostí politickou a vojenskotechnické důvody pak zcela druhořadé. Napovídají, že USA vyvíjejí silný tlak, který pamětníkům poněkud kremelsky zapáchá (požadavek na kontrolu protokolů). Nu a boj kolem výběru supersoniků, který má vláda uzavřít ještě do Vánoc a za něž v příštích deseti letech utratí ČR přes 21 miliard Kč, pak ukazuje, na které straně Atlantiku ti kteří politici vidí ten správný pilíř, o něž by Česko mělo opřít svoji obrannou strategii.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku