Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 14.12.2003
Svátek má Lýdie
  Výběr z vydání
 >TÝDEN V TRAPU: Zlo táhne anebo dochází v rámci adorace podnikání k deformaci demokracie a slušnosti?
 >ODBORÁŘI INFORMUJÍ: Mlynář (US-DEU) dozoruje tunelování TESTCOMU nejméně za 7,5 milionů korun.
 >PENÍZE: Daňový odpočet všem lidem dobré vůle
 >Gastarbeitrem v Česku
 >GLOSA: Přání
 >MOBY DICK: Tři šílené nápady Českých Textáren
 >ŽIVOT: Zvířata v náruči postižených lidí
 >ZAMYŠLENÍ: Jak se dřív rodily děti
 >NÁZOR: Kdo chce veřejnoprávní televizi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - pražírna kávy
 >PSÍ PŘÍHODY: Těm hulvátům raději z cesty
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >LITERATURA: Jenom nebuď kozatá!
 >KOMENTÁŘ: Tajuplný prezident
 >SVĚT: Americko - kanadské sousedské počínání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
14.12. TÝDEN V TRAPU: Zlo táhne anebo dochází v rámci adorace podnikání k deformaci demokracie a slušnosti?
JITA Splítková

Když máš křivou hubu, nestěžuj si na zrcadlo - říká moudro.
8.12. vzal student politologie v Hradci Králové baseballovou pálku a začal jí místo míče odpalovat vysokoškolského učitele. Krásný to příklad "demokratického" smýšlení nastávajícího politologa.
Jenže, co když se chyluje k tomu, že takovéto agresivní chování bude v nejbližší době považováno právě za to pravé "echt" svobodné a tudíž demokratické? Prostě demokratické a tedy správné i morální, slušné a následování hodné, bude jen to, co si myslím já a popřípadě ještě - demokratické bude jen to, co vynáší nebo to co činí chovatel "zlatého telete" (čím větší zlaté tele, tím víc budou činy jeho vlastníka demokratické a nediskutovatelné).
Jako důkaz k tomuto tvrzení o tzv. "podnikatelské demokracii zlatého telete" mohu nabídnout tři ilustrativní příklady ze současnosti:
Prvním by byl podnikatel Alessandro Lunardelli. Je to vinař, který ví, jak se svět koulí. Před časem dal v Itálii do prodeje brandy s názvem Mussolini. Měl s jejím prodejem problémy, jak asi očekával, byl nařčen z propagace fašismu, ale vše pro něj dopadlo skvěle - justici se nepodařilo prokázat, že brandy Mussolini je propagandou fašismu.
"Statut pronásledovaného mi udělal obrovskou reklamu," prohlásil podnikatel. Letos přitvrdil a na berlínský a bruselský trh dodal víno Adolf Hitler s reklamním heslem: "Jeden národ, jedna vlast, jeden vůdce". I tentokrát došlo k marnému pokusu zakázat takovéto vínko, kde na etiketě pózuje sám Ádík Hitlerů - zájem kupujících to jen podnítilo a Ádík jde na dračku a nejen on, můžete si koupit i lahve na jejichž vinětách jsou portréty Rommela a Göringa.
Sázka na zlo - jistě dobrý podnikatelský tah. Kdo by se nad tím pozastavoval? No a příště budeme popíjet likér "doktor Mengele" a pivko "Jednotky SS" a mýt se mýdlem zn. Osvětim…, nic nás už nepřekvapí. V demokracii se musí umožnit svoboda podnikání, to je přeci jasné, majetek je posvátný. Kdo o tom pochybuje, je "špína člověk".
V současnosti se ve světě diskutuje ještě jeden podnikatelský počin. Jeho aktérem je Eugene Warren, zakladatel prvního on-line kasina.
Warren má nový a opět dost šokující netový projekt - obchod. Jedná se o internetový obchod www.amigula.com s pouhými pěti druhy zboží. Proč tedy kolem něj tolik povyku? Protože by se dalo říci, že tento e-krámek balancuje v krajních mezích zákona a i morálky. Zbožím je pět druhů marihuany - zde pojímaných jako pět druhů léčiv na různé nemoci.
Warren trávu, jak avizuje, prodává pouze pro účely lékařské, nedělá tedy ve své zemi - čili Kanadě, nic nezákonného, je prostě apatykář. V Kanadě byl prodej této drogy a její pěstování za účelem léčiva některých nemocí, uzákoněn a tento obchodník je zde řádný občan. Kde je tedy ten balanc na hraně zákona a morálky? Warren se netají tím, že když do tohoto obchodu již vložil 5mil dolarů a od dalších investorů získal vklad 7 mil dolarů, tak mu nejde o něčí zdraví, ale o peníze a trávu prodá každému, kdo si ji objedná - a to už je za hranou nejen morálky, ale i kanadského zákona. Dokonce chce založit společnost s obchodovatelnými akciemi na všech význačných burzách světa. To se ovšem moc nelíbí místnímu ministerstvu zdravotnictví - poukazuje na to, že podle zákona se licence na prodej a pěstování marihuany za účelem výroby přírodního produktu léčícího nemocné, dává pouze jednotlivcům a ne společnostem, jakou založil Warren.
A co ten na to? Podle článku v časopise La Repubblica si věří a prohlašuje, že …"pokud obdrží licenci k prodeji marihuany, bude se pak zabývat i opiem." Není nad podnikatelskou upřímnost. Kde začíná a kde končí demokracie v podnikání? Je správné zlegalizovat drogové dealery?
Nejsou tyto dva zde uvedené příklady "zdravého, kapitalistického, svobodného podnikání" náhodou jasným znamením, že jediné, co svět uznává, obdivuje, adoruje a má všeobecnou váhu i vážnost a konkrétní moc, která si smí dovolit úplně vše, je ono známé "zlaté tele"?
Jako třetí příklad si nemohu odpustit známou učebnicovou ukázku, jak si demokracii a svobodné podnikání představuje současná politická senkruvna, vládnoucí kdysi demokratické zemi.
Citace z médií: Americký velvyslanec v České republice Craig Stapleton nepovažuje boj o úspěch ve výběrovém řízení na stíhačky pro českou armádu zdaleka za ukončený - Spojené státy prý stále mají naději zvítězit. V každém případě však budou požadovat nahlédnutí do protokolů týkajících se výběru nadzvukových letounů. Řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.
"Rozhoduje opravdu každá maličkost a my chceme vědět, zda vše bylo zhodnoceno správně," zdůvodnil Stapleton. "Doufám, že ještě českou vládu přesvědčíme," uvedl velvyslanec. Připustil i možnost dalšího jednání s vládou o ceně. "Ve výběrovém řízení máme ještě naději zvítězit. Bylo by dobré jednat dále například o nabízené ceně strojů."
"Když ve výběrovém řízení prohrajeme, budeme zklamaní. Proběhne-li vše čistě a spravedlivě, pochopíme to." Na otázku, jak si tzv. čisté řízení představuje, uvedl, že "jde o pečlivé zhodnocení všech podkladů, propočtů". Stapleton v rozhovoru zmínil, že gripeny nejsou plně kompatibilní s NATO.To však popírá švédský pilot Anders Silwer, který má s gripeny bohaté zkušenosti.
(ČTK)
Jak je vidět, naši lokajové prožijí ještě horké chvilky.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku