Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.12.2003
Svátek má Radana
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Sardinky
 >NÁZOR: O balvanizaci ženských příjmení
 >ŠAMANOVA GLOSA: Mají ho
 >NÁZOR: Váš majetek vám zítra sebereme!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro, to drsné místo
 >PSÍ PŘÍHODY: Jaké to hovado, který to kretén
 >NÁZOR: Jsou údaje ze zdravotních registrů na prodej komukoliv za 15 tisíc?
 >LITERATURA: Bacha, dělá ti na hlavu!
 >GLOSA: Novinařina a novinařina.
 >TÝDEN V TRAPU: Zlo táhne anebo dochází v rámci adorace podnikání k deformaci demokracie a slušnosti?
 >ODBORÁŘI INFORMUJÍ: Mlynář (US-DEU) dozoruje tunelování TESTCOMU nejméně za 7,5 milionů korun.
 >PENÍZE: Daňový odpočet všem lidem dobré vůle
 >Gastarbeitrem v Česku
 >GLOSA: Přání
 >MOBY DICK: Tři šílené nápady Českých Textáren

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
15.12. Dvě zprávy dvou dnů
(eff)

Nejdůležitější zprávy z domácího zpravodajství z víkendu: ztroskotalo jednání o ústavě Evropské unie a Američané polapili Saddáma Husajna.
Přestože se jedno i druhé odehrálo daleko za našimi hranicemi, jedno u druhé bude mít dopad na naši politiku, na naše životy.
V kauze evropské ústavy šlo o stanovení pravidel hry. V normálním světě mají větš íváhu ti, kteří jsou početnější, mají větší váhu, mají víc e peněz. Toto pravidlo zná každý hokynář, znají to i syslové někde v noře, protože to souvisí se základními zákony přírody. Každý systém, který šel přes tato prostá pravidla nakonec ztroskotal. Ustavení evropské ústavy byl pokus o stanovení pravidla hry. Bylo třeba se pohybovat v nějakém koridoru. Váha silnějšího, nebo respekt k jedinci bez ohledu na váhu? To je princip problému. Jedinci se ubránili. Teď se uvidí, do jaké míry to bude Pyrrhovo vítězství, ve kterém výhra zlomí vítězi krk. Myslím, že to je ten případ. Výsledkem nemůže být sotva něco jiného, než dvojrychlostní Evropa. Tedy takové uspořádání, kde vzniknou kasty států, ve kterém Česká republika bude hrát roli toho přihrbeného. Protože hra na rovnost touto španělsko-polskou hříčkou nejspíš skončila.

Vliv na českou politiku bude mít i polapení Saddáma Husajna. Jenom je těžko říct, jaký. Kdyby totiž čeští politici měli v sobě stud a smysl odpovědnosti pro předchozí postoje, jejich řady by musely už dávno hodně prořídnout. Vzpomeňme na postoje českého kabinetu vůči americkému zásahu proti Miloševičově komunistické diktatuře. Miloševič nyní stojí před mezinárodním tribunálem kvůli zločinům proti lidskosti, v menším měřítku, avšak podobným, jaké spáchali největší vrazi dějin, nacista Adolf Hitler a komunista Josef Stalin. Nikdy se nevyšetřilo, zda české postoje byly pouhou pitomostí, anebo službou cizí mocnosti. O tom se dnes nemluví, nepíše. Zapomnělo se na události té osudné noci, kdy se rozhodovalo o leteckém úderu NATO.
Čas oponou trhnul a Husajn byl polapen. Jedna kapitola v dějinách státního teroru skončila. Diktátor má ruce v klepetech. Změní se situace v Iráku? Ustane odpor saddámovců? To samozřejmě nikdo nedovede odhadnout. Jednou je ale jisté: vraha chytli Američané. Žádný z kritizujících rozumprdů k tomu nepřispěl ani jediným svým pšoukem.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku