Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.12.2003
Svátek má Radana
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Sardinky
 >NÁZOR: O balvanizaci ženských příjmení
 >ŠAMANOVA GLOSA: Mají ho
 >NÁZOR: Váš majetek vám zítra sebereme!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro, to drsné místo
 >PSÍ PŘÍHODY: Jaké to hovado, který to kretén
 >NÁZOR: Jsou údaje ze zdravotních registrů na prodej komukoliv za 15 tisíc?
 >LITERATURA: Bacha, dělá ti na hlavu!
 >GLOSA: Novinařina a novinařina.
 >TÝDEN V TRAPU: Zlo táhne anebo dochází v rámci adorace podnikání k deformaci demokracie a slušnosti?
 >ODBORÁŘI INFORMUJÍ: Mlynář (US-DEU) dozoruje tunelování TESTCOMU nejméně za 7,5 milionů korun.
 >PENÍZE: Daňový odpočet všem lidem dobré vůle
 >Gastarbeitrem v Česku
 >GLOSA: Přání
 >MOBY DICK: Tři šílené nápady Českých Textáren

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
15.12. NÁZOR: Váš majetek vám zítra sebereme!
Karel Novak

Tak asi musí znít motto autora návrhu zákona o přiznání k majetku a sám autor musí být naprostá charakterová kreatura. Sen, který se podařil s pomocí vražd jen fašistům a komunistům, je předložen na papíře a zřejmě pochází z dílen ministerstva financí. Kdo je autorem tohoto naprosto nestydatého a totalitního výtvoru není známo, politickou odpovědnost nese samozřejmě příslušný ministr.
Aby nedošlo k nedorozumění: Přiznání k majetku není instrument ve světě neobvyklý a má za cíl omezit praní špinavých peněz či nelegální obchody, ale jeho pojetí v českém vydání je na hony vzdáleno ušlechtilému boji se stínovou ekonomikou. Navržený zákon je opakovaným přímým nástrojem totalitní moci a policejního sledování občanů. Prakticky každý občan se tímto zákonem stane dalším daňovým subjektem a to i bez ohledu na to, zda sám podniká či je podnikatel. Co návrh zákona vlastně představuje si můžeme v jeho pouhých pěti paragrafech jasně přečíst.
Za prvé: Variantně návrh ukládá, že při majetku 900 tisíc korun ( druhá varianta předpokládá 1 800 tis Kč) musíme provést majetkové přiznání. To vyjma kojenců a bezdomovců a několika sociálních případů bude muset provést prakticky každý občan, který má byt, nějaké to auto, členský podíl v družstvu (a to i v bytovém), nějaký ten zbyteček z kupónové privatizace, dále na přiznání stačí i skromná chata dostatečně oceněná znalcem a nelze zapomenout i na majetek v zahraničí bez ohledu na to, zda je v jiné zemi již daňově registrován. Jak se hodlá autor vyrovnat se závazky České republiky zamezující dvojí zdanění se samozřejmě dále nerozebírá.
Za druhé: Návrh zákona ukládá občanům dokazovací povinnost v případě zvětšení majetku. Znamená to, že občan musí dokázat původ a nabytí peněz a doufat, že posuzující úředník jeho argumenty přijme. Presumce neviny zlikvidovaná v zákoně O daních z příjmu je znovu zcela nestydatě porušena i v tomto zákoně.
Za třetí: Aby totalita byla dokonalá, je příslušný finanční úřad při samohodnocení a posouzení občanova důkazu o nabytí majetku oprávněn udělit pomocí tzv. pomůcek doplatek daně. Kdo ví, jak takové řízení vypadá potvrdí, že tento způsob stanovení výše doplatku daně občan nezjistí a ani není oprávněn nahlížet do spisů. Doměřená daň je neodkladná a léta čekání na odvolací soud znamená, že finanční úřad během čekací doby na soudní rozhodnutí může využít času a majetek občanovi prostě zabavit. Opět žádná pravidla, ale absolutní zvůle v rukou úředníků a vládců státu. Tak jak to dělali fašisté židům a antifašistům, tak jak to dělali komunisté po roce 1948 komukoliv. Model a metoda je stejná. Právě proto byl tento postup v Evropské unii již odsouzen, protože je zcela v rozporu s evropským právem a existuje k němu i rozhodnutí Evropského soudu!
Uvážíme-li, že dvě třetiny obyvatel bydlí v rodinných domcích, které postavili za částky do 400 tis. korun a dnes jsou znalecky přehodnoceny do částek miliónových, je cíl a účel zákona jasný. A protože většina koupí a staveb byla realizována v minulosti, budou muset všichni vlastníci najmout a zaplatit kvůli majetkovému přiznání odborného znalce a to pro řadu rodin bude pořádná rána do rozpočtu.
V roce 2001 stálo na Václavském náměstí v Praze několik tisíc poctivých lidí, kteří údajně bojovali o svobodu slova České televize a ve skutečnosti se stali houfem zneužitých hlupáků. Sami tak prodloužili dobu pro pokračování řady kšeftů vyvolených dojičů České televize z tzv. samozvané mediálně-kulturní fronty. I když je problém České televize důležitý, není to NIC, vedle návrhu zákona o přiznání k majetku. Tento zákon prakticky umožní zlikvidovat každého, kdo se režimu stane nepohodlným. Že je návrh v rozporu se zákony Evropské unie, je tvůrcům lhostejné. Důležité je, že bude platit již před koncem volebního období současné vládní koalice a stane se laciným demagogickým argumentem příštího volebního období, protože se bude tvrdit, že se bojuje proti zlým kapitalistům a zlým podnikatelům a zlodějům. Ve skutečnosti však stínovou ekonomiku podle řady průzkumů obyvatel provádějí především státní úředníci a státní zaměstnanci - a to včetně složek policie. Návrh zákona však není namířen proti nim, jak by měl být, ale proti těm, které by měli zmínění korupčníci chránit. Proti občanům. Proti autorovi návrhu tohoto snad nejhoršího zákona po roce 1989 by se tak nemělo jen demonstrovat, ale autor by měl být poslán do vězení za jasný pokus zneužití moci vůči vlastním spoluobčanům. V Evropské unii by tam evidentně skončil. Stejně jako tam skončili jemu podobní šílenci, také kdysi vybavení mocí.
Další články tohoto autora:
Karel Novak

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku