Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.12.2003
Svátek má Albína
  Výběr z vydání
 >LETECTVÍ: Před sto lety se bratři Wrightové vznesli do vzduchu
 >REAKCE: Zlý sen nebo česká realita?
 >KOMENTÁŘ: Žumpa Jana Martinka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zastavte Renegáta aneb K čemu české supersoniky a Proč Gripeny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Napadl sníh
 >PSÍ PŘÍHODY: Cos to zase přines
 >ARCHITEKTURA: Baštování
 >Dopadení Husajna a boj s terorismem
 >POLITIKA: Není strana jako strana
 >POLITIKA: Poděkování polským přátelům
 >EKONOMIKA: Trhy by měli táhnout vzhůru exportéři
 >ZE ŽIVOTA: Městská policie a její ředitel
 >FEJETON: Blíží se slunovrat, milá Lucie
 >PENÍZE: Private banking: služba nejen pro vyvolené
 >FEJETON: Sardinky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
16.12. Dvakrát z prezidentovy kanceláře
(nov)

Včera podepsal prezident Václav Klaus klíčový zákon o státním rozpočtu, jemuž Špidlův kabinet nadělil do vínku bezprecedentní schodek ve výši 115 miliard Kč. Zákon, který vládní koalice protlačila sněmovnou 3. prosince 2003, předpokládá příjem 754 miliard a výdaje 869 miliard Kč. Z historického přehledu vyplývá, že po roce 1998, s výjimkou let 1999 a 2002, byly skutečné schodky vždy vyšší než státním rozpočtem předpokládaný. Z toho letošního ve schválené výši 111,3 miliardy bylo do listopadu 2003 odčerpáno 92,2 miliardy.
Zatím se nestalo, že by český prezident použil v případě zákona o rozpočtu práva veta. A prezident Klaus, obdobně jako exprezident Havel, nevyužil ani právo vrátit zákon zpět do parlamentu k přepracování. Vzhledem k vyvážení ústavních sil a "tradici", kterou založil jeho předchůdce, se prezident Klaus zachoval férově. Bezpochyby se ale najdou lidé, kteří ho za schodek Špidlovy vlády začnou činit spoluodpovědným.

V odpoledních hodinách pak prezident republiky přijal amerického ministra obchodu Donalda Evanse. Po telefonátech Colina Powella premiérovi Špidlovi a šéfa Pentagonu Paula Wolfowitze ministru obrany M. Koudelkovi (jak tvrdí některé zdroje) je to další pokus tlačit na české politiky ve věci nákupu supersoniků. Evans přiznal, že se za nákup amerických strojů F-16 skutečně přimlouval. Velmi silně tuto nabídku podporujeme, nechal se prý slyšet. Podle něho důvodem, aby ČR přece jen dala přednost výrobku firmy General Dynamics, je skutečnost, že členové NATO již tyto stroje používají, což by usnadnilo výcvik, školení, součinnost a též údržbu. Rozumím zájmu reprezentantů USA o koupi stíhaček F-16 a na jejich místě bych si počínal stejně, komentoval prezident Klaus návštěvu amerického ministra obchodu. Též uvedl, že věří, že vláda u stíhaček zohlední strategické zájmy ČR.
Že boj pokračuje i po verdiktu expertů MNO, kteří dali přednost švédským Gripenům, a že dokonce sílí, doložily televizní zprávy z včerejšího večera. Podle nich zástupce firmy General Dynamics napadl Švédy, že sice nabízejí Česku nová letadla, ale chtějí dodat stroje starší. To švédští zástupci okamžitě a vehementně popřeli.

V souvislosti s víkendovou nedohodou o euroústavě a s možností, že opravdu vznikne "dvourychlostní" Evropa a možná i vůči USA Evropa strategicky "rozdělená", nákup supersoniků, k němuž má vláda říci poslední slovo tuto středu, nabývá na pikantnosti. Nerozhodne totiž ani tak o tom, na kterém letounu budou v nejbližších letech čeští piloti létat, ale především stanoví strategickou orientaci země na několik desetiletí. Vzhledem k proklamovanému eurorealismu prezidenta Klause a včerejšímu porozumění pro tlak vyvíjený americkými politiky, není pochyb, která orientace má jeho sympatie. Jakpak by se asi dnes Václav Klaus vyjádřil k hypotetickým americkým základnám na českém území?

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku