Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.12.2003
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Jak se volilo v Rakousku
 >NÁZOR: Šifra sociálnosti
 >SPOLEČNOST: Nesnesitelná lehkost důchodu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme si odvykli!
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedráždi hada bosou nohou
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Zprůhledněme bílé pláště
 >STÍHAČKY: Stíhačky - rozum do hrsti!
 >PRAHA: Úlet pana Knížáka
 >POSTŘEH: O cukroví
 >PENÍZE: Nové hypotéky přinese nový zákon
 >POLITIKA: Krysa vytažená z díry
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Péče o zdraví
 >TÉMA: Co dělá policie pro bezpečnost dopravy?
 >MROŽOVINY: Rok 1943 ve vzduchu
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Muži stvořili stroj a ženy mu daly duši.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
18.12. PRAHA: Úlet pana Knížáka
Jiří Wagner


Na Staroměstském náměstí vyrostla ledová plocha. Byla tu postavena pro děti i dospělé, zkrátka pro ty, kteří si chtějí v centru města zabruslit. Nedaleko odtud, na Ovocném trhu, bylo vybudováno kluziště pro tytéž zájemce. Mezi oběma jsou pouze dva rozdíly - na "Staromáku" je kluziště podobné zahnutému banánu, kdežto na "Ovocňáku" je led ohraničen přísnými pravoúhlými tvary, na prvním kluzišti si návštěvník musí přinést brusle z domova, na tom druhém je dostane za pár korun zapůjčené.
Je zvláštní, že nad tím prvním se Milan Knížák, onen "odborník na kulturu", rozhořčuje a nazývá je "největší pitomostí dneška", resp. "kluzištím s cimbuřím". Říká o něm: "Kýčovitým a odporným způsobem devastuje nádherné historické náměstí..." Panu Knížákovi zřejmě slábne zrak - nevšiml si, že jen pár metrů od kluziště stojí prodejní stánky, které vzhled celého náměstí dehonestují mnohem výrazněji, mezi nimi se tyčí obrovský, do tmy zářící billboard, vedle něhož se (samozřejmě "zcela nezaviněněně") skácel strom očividně symbolizující postavení "pronajímatele" (možná už dokonce majitele?) celé plochy.
Tento pán je mimochodem každoročně v době před Vánocemi propírán novináři za neskutečné zisky a sprostou organizaci celého prostoru, aby zase po Silvestru až do příštího roku celý mediální rumraj utichl...
Panu Knížákovi všechny souvislosti zřejmě unikají (ostaně jsou s pronajímatelem plochy členy téže strany) - jemu nevadí křiklavé stánky nabízející podřadné zboží za přemrštěné ceny, jemu se pouze příčí, že na náměstí bylo vybudováno dočasné kluziště. Pan Knížák vidí jen několik metrů čtverečních, ostatní hrůzy jej nezajímají.
Bylo by dobře, kdyby se pan Knížák věnoval toliko práci v politice a nekazil naši mládež na akademii. Zdatných umělců potřebujeme jako máku, mezi packaly ve sněmovně se jeden další v klidu ztratí.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku