Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.12.2003
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Jak se volilo v Rakousku
 >NÁZOR: Šifra sociálnosti
 >SPOLEČNOST: Nesnesitelná lehkost důchodu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme si odvykli!
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedráždi hada bosou nohou
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Zprůhledněme bílé pláště
 >STÍHAČKY: Stíhačky - rozum do hrsti!
 >PRAHA: Úlet pana Knížáka
 >POSTŘEH: O cukroví
 >PENÍZE: Nové hypotéky přinese nový zákon
 >POLITIKA: Krysa vytažená z díry
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Péče o zdraví
 >TÉMA: Co dělá policie pro bezpečnost dopravy?
 >MROŽOVINY: Rok 1943 ve vzduchu
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Muži stvořili stroj a ženy mu daly duši.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.12. Křídla za sto let
(eff)

Vzpomínáme na sté výročí prvních letů bratří Wrightových v letadle hnané motorem. Můžeme odhadnout, jak to bude za dalších sto let? Co si lidi myslěli v době Wrightů?
Před sto lety bylo rozhodnuto. Na letadlo "těžší vzduchu" čekali technicky informovaní lidé, jako my čekáme na palivové články, které zbaví arabské naftové parazity jejich vyděračské moci nad světem, dosud závislém na benzínu. I tehdy se vědělo, že "to" přijde, jenom se nevědělo, kdy to bude.

Iluze panovaly o něco dříve, koncem věku devatenáctého. Kdyby strojem času se dostal tehdejší zájemce o techniku do roku 2003, divil by se, že nevidí nad hlavou nebe plné balónů a řiditelných vzducholodí. Když vzhlédnete, pravděpodobně spatříte nad sebou kroužit jenom havrany, stejně jako je viděl kroužit Jan Neruda.

Jak to bude za sto let?

Technika se vyvíjí ve skocích. Pokrok přichází vždycky z nečekané strany. Ottův slovník naučný v devadesátých létech píše, že nafta je smrdutá kapalina vhodná jen k balzamování mrtvol. A vidíte, co se z ní stalo! Máme kolem sebe něco, o čemnevíme, že bude důležité?
Možná nemáme. Je možné, že jsme na konci poznání, že je vše zásadní vynalezeno a že už se na žádný zásadně nový princip nepřijde a bude se už jen zlepšovat až do definitivního zblbnutí. Ale také je možné, že dojde k nečekanému vědeckému a pak i technickému průlomu.

Například v ovládnutí gravitace. Pak bude nebe zapráskané dopravou, jako jsou dnes zapráskané ulice. A lidstvo bude šťastnější.

Ondřej Neff

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku