Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.12.2003
Svátek má Ester
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Diskuse o "euroústavě"
 >POLITIKA: Běda zemi, kde se strany přetahují
 >NÁZOR: Otřesná Součková
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - jaká jezdila auta
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes přiletí David
 >EKOLOGIE: Zakážou Greenpeace kočky a větrné elektrárny?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vojenští policajti jsou pomoc íráckým civilistům, ne okupanti, Koudelko!
 >MOBY DICK: Mise v míse
 >GLOSA: Proč nefandím různým gender studies
 >POSTŘEH: O lehátku
 >PENÍZE: Český důchodce ve švédské penzi
 >Okrádat cizince je normální
 >SVĚT: Jak se volilo v Rakousku
 >NÁZOR: Šifra sociálnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.12. Dvourychlostní Západ
(nov)

Poté co minulý víkend v Bruselu ztroskotalo jednání dvaceti pěti členských a přistupujících zemí o euroústavě, zastánci integrace vyhrožují, že v EU vznikne tvrdé integrované jádro a ekonomicky zaostalá periferie, čemuž se říká dvourychlostní Evropa. Nic proti tomu, kdyby lidé, kteří s tímto termínem operují, nezapomínali a možná i úmyslně neopomínali, že zatímco v případě Evropy jde o představu, jiná "dvourychlostnost" je skutečnou realitou - a to dvourychlostní Západ.

Nelze popřít, že Západ má dvě spřízněná civilizační centra - severoamerický kontinent s USA a to, co se technicky nazývá (západní) Evropa. Jakkoli zběžný pohled do ekonomických a vojenských ročenek pak prozradí, že Evropa technologicky, ekonomicky a hlavně vojensky za USA zaostává. Takže to, čím zklamaní eurofederalisté dnes vyhrožují, je v případě Západu jako celku už dávno skutečností, přičemž tou "pomalejší" periferií je právě Evropa.
Skoro 40 let se "tvrdé jádro" dnešní EU krčilo za americkým zbrojním štítem, a kdyby ho nebylo, sovětské divize by už dávno stanuly na břehu kanálu La Manche jako kdysi Hitlerův Wehrmacht. Pravda, ušetřené prostředky se mohly investovat do obnovy hospodářství, ale pak se nepochybně "projedly" ve výstavbě sociálního státu, na nějž jsou dnešní architekti Evropy tak hrdí.

Dobrá, budujme sociální Evropu. Nic proti tomu. Ale čím chtějí eurofederalisté nahradit americký štít, když ani po pádu SSSR se o nějakém mírumilovném světě samých jehňátek mluvit nedá? Není proto koncept navrhované euroústavy zcela mimo mísu, když pomíjí evidentní "dvourychlostnost" Západu?
Jestliže Evropa politickou integrací, o níž projektem euroústavy především usilují Německo a Francie, řekne "a", znamená to automaticky "b" vojenské emancipace. Jenže na to Evropa nemá a dohledně mít nebude. Nelze si prostě hrát na vlastním politickém písečku, když kolem něho nemám důkladnou ohrádku vojenského potenciálu. Z toho vyplývá skutečná otázka, kterou Evropě klade 21. století: Mají se Evropané politicky integrovat a tím zakonzervovat "dvourychlostní Západ", nebo přijmout i politickou hegemonii USA, když mocenská de facto existuje - a využít ji k vyrovnání "rychlosti"? Jinak řečeno, vytvořit homogenní Západ?
Je až komické, jak Francie s Německem, kteří se této hegemonii brání, se právě federalizací pokoušejí o totéž, byť o "level" níže, v rámci EU.

Někdo určitě namítne, že právě politická integrace je tou cestou k vyrovnání "rychlosti". Dá se ale tento názor vskutku obhájit, když EU je ve vleku socialistických stran, jež se ideje sociálního státu nikdy nevzdají? A že bez obětí v této sféře se náskok USA ve všech oblastech zaostávání a hlavně ve vojenství likvidovat nedá, je nasnadě.
Neznám odpověď na nadhozenou otázku. Jenom cítím, že o této zásadní strategické volbě Evropy by se mělo jednat především. A to, co se v Bruselu bezúspěšně projednávalo, bylo jenom mlžení socialistických evropských vůdců, kteří mají strach podívat se pravdě do očí - připustit, že na rozdíl od "dvourychlostní" Evropy je "dvourychlostní" Západ s Evropou jako chudou periferií holou skutečností!

Ještě malá poznámka. Byť se toliko jedná o malou kapku v moři, volba modernějších supersoniků JAS 39 Gripen pro ČA paradoxně znamená, že Česko optovalo právě pro zakonzervování toho "dvourychlostního" Západu, kde nejen geograficky zůstaneme na zaostalé evropské periferii.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku