Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.12.2003
Svátek má Ester
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Diskuse o "euroústavě"
 >POLITIKA: Běda zemi, kde se strany přetahují
 >NÁZOR: Otřesná Součková
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - jaká jezdila auta
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes přiletí David
 >EKOLOGIE: Zakážou Greenpeace kočky a větrné elektrárny?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vojenští policajti jsou pomoc íráckým civilistům, ne okupanti, Koudelko!
 >MOBY DICK: Mise v míse
 >GLOSA: Proč nefandím různým gender studies
 >POSTŘEH: O lehátku
 >PENÍZE: Český důchodce ve švédské penzi
 >Okrádat cizince je normální
 >SVĚT: Jak se volilo v Rakousku
 >NÁZOR: Šifra sociálnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.12. POLITIKA: Běda zemi, kde se strany přetahují
Jiří Payne

K moudrosti demokratického státníka dozajista patří schopnost rozlišit, která rozhodnutí má udělat rychle a sám s tím, že za ně nese odpovědnost se vším co k tomu u čestného člověka patří, na rozdíl od rozhodnutí, o kterých se musí shodnout s opozicí.
Do první kategorie patří běžné rozhodování, které představuje 'následky' nanejvýš do konce volebního období vlády. U rozhodnutí, která ovlivní stát na delší dobu, moudrý politik hledá širší souhlas.

Již jsme byli svědkem politického rozhodnutí o výstavbě dálnice, které museli i za cenu ztráty jdoucí do miliard odvolat dokonce ti samí ministři, leč pod vedením jiného premiéra ze stejné strany. A ještě jsme na tom ušetřili, protože penále bylo pořád ještě menší, než původní chybné rozhodnutí. Proč se tehdy Zemanova vláda takto nekompetentně rozhodla, o tom můžeme jen spekulovat. Musel být přítomen nějaký argument, který byl pro veřejnost neviditelný a musel neviditelným zůstat, ale pro konkrétní ministry musel být natolik hmatatelný, aby jim stálo za to znevážit svou čest (pokud nějakou mají). Pro novou vládu musel být naopak onen 'argument ' naprosto nehmatatelný. A to jsou to vlády stejné strany.

Také jsme byli svědkem jmenování bývalého ministra do manažerské funkce. V normálních nestátních firmách se manažer vybírá na trhu pracovních sil formou konkurzu. Při rozhodování musel být přítomen nějaký pro veřejnost neviditelný 'argument', který by vyvážil zlo způsobené tím, že funkce je obsazena stranickým rozhodnutím. Až přijde příští vláda, pravděpodobně nebude vyhlášen konkurz, ale prostě obsadí zpolitizovanou funkci svým člověkem. Nová politická reprezentace by byla hloupá, kdyby to neučinila. Dozajista pro ni bude zcela nehmatatelný 'argument', kdysi svědčící pro bývalého ministra, a to dokonce i kdyby byl opravdu skvělým manažerem. Prostě rozhodnutí o funkci bylo jednou zpolitizováno a to již nejde vrátit.

Nyní jsme svědkem výběru nejskvělejších stíhaček, prý podle stovek kritérií a argumentů, které jsou tak komplikované, že musí zůstat pro veřejnost neviditelné. Nikdo z členů vlády se ani nepokusil je objasnit. Již nyní je zřejmé, že jsou to argumenty pro opozici nehmatatelné. Možná za tři roky zjistíme, že je pro nás výhodnější vypůjčené stíhačky vrátit, zaplatit penále a ještě na tom vyděláme, protože některé osobní motivační 'argumenty' se stanou zcela nehmatatelnými pro novou vládu. Namísto vytvoření stabilních podmínek pro české piloty se dostalo naše vojenské letectvo do bouří stranických zápasů. Ministr obrany, kdyby byl politikem a ne vojákem, by musel trvat na tom, že rozhodování o stíhačkách (nebo o cvičných L159 či obrněných transportérech), akceptuje pouze tehdy, bude-li dosaženo dohody s opozicí.

U některých rozhodnutí je zřejmé, že nejsou moudře provedena a že za ně nemůže unést odpovědnost čest žádného politika.
Další články tohoto autora:
Jiří Payne

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku