Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.12.2003
Svátek má Dagmar
  Výběr z vydání
 >BAJKA: Balvan
 >NÁZOR: Volební právo imigrantům - Brusel přes hlavy národních vlád…
 >POSTŘEH: O levných věcech
 >FEJETON: Něco ženského
 >POLITIKA: Diskuse o "euroústavě"
 >POLITIKA: Běda zemi, kde se strany přetahují
 >NÁZOR: Otřesná Součková
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - jaká jezdila auta
 >PSÍ PŘÍHODY: Dnes přiletí David
 >EKOLOGIE: Zakážou Greenpeace kočky a větrné elektrárny?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vojenští policajti jsou pomoc íráckým civilistům, ne okupanti, Koudelko!
 >MOBY DICK: Mise v míse
 >GLOSA: Proč nefandím různým gender studies
 >POSTŘEH: O lehátku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
20.12. NÁŠ RYBNÍK: Fenomén - město
JITA Splítková

J.A.Komenský nechal svého poutníka procházet městem a hledat sebe, pravdu, smysl existence. Poutník hledá svět, ale samo město je tím celým světem. V literatuře má fenomén - město - zásadní význam. Je to symbol, personifikace, chiméra. Vrcholný výtvor člověka - společenského tvora. Město - ochranná schránka lidstva, žumpa, krematorium.
Celá řada spisovatelů nechává projít své hrdiny katarzí - specifickým městem, bez citu, bez krásna.
Je jím Ilium, kde žije dr. Paul Proteus a gigantický počítačový plánovač (K.Vonnegut - Mechanické piáno). Je jím i Bradburyho město, kde hasiči pálí knihy, kde lidé házejí udání do schránek (451 Farenheita). Nebo i neurčitelné město, kde omylem přistane lingvista Budai, a kde nenachází jediného člověka, který by mluvil jemu srozumitelnou řečí. Město je uzavřený organismus a nepřijímá nic cizorodého. (Ferenc Karinthy - Epepe).
Město je i to Orwellovo se Sídlištěm vítězství s plakáty Velkého bratra a ubohým Winstonem Smithem (1984). Obludný je i Londýn Aldouse Huxleyho v Konci civilizace.
Na žádné z těchto měst nelze zapomenout, na žádnou z těchto několika knih nelze zapomenout. Jsou to knihy - varování. Podívejte se, kam to může všechno dospět. Podívejte se kam vede odlidštění, jakýkoliv fanatismus, lhostejnost, tupost, sobectví...
To byla města uměleckých vizí a skutečnost?

Maskovaný lupič přepadl Komerční banku u Malostranského náměstí v Praze. Vzal statisíce. Na útěku před policií střílel. Policie ho chytla ho až za Karlovým mostem. (ČTK)
Šestice mladíků z dobře situovaných libereckých rodin opakovaně znásilňovala mladé dívky. Své oběti si vybírali na diskotékách, lákali je k sobě do bytu a hrátky natáčeli na video. Policie zatím mluví o pěti dívkách, nejmladší bylo teprve čtrnáct let. Není však vyloučeno, že obětí bylo více. 19.12.(MfD)
Těžké zranění dvěma zaměstnancům ostravského velkoskladu počítačů způsobili ve čtvrtek večer dosud neznámí lupiči. Pachatelé přišli do provozovny v Ostravě-Vítkovicích a pod pohrůžkou použití zbraně přinutili zaměstnance k vydání peněz.(Právo)

Aby jednou realita nepřekonala umělecké vize. Zatím k tomu nejen náš rybník, ale celý svět úspěšně směřuje, pod vlajkou peněz, moci, náboženského fanatismu… a ve všech městech v naší zemi se prodávají uřezané stromky, v pátek večer na kraje chodníků byly umístěny kádě s kapry a veřejnoprávní televize ČT se čím dál tím víc mění na hlásnou troubu uhelných skladů a katolický hlas. Krásné vize do budoucna…

Vánoční
Dopíjím kafe,
křesťani právě slaví své zrození
na mrtvolách ryb
mlaskají a obírají masíčko

Kafe je hořký
Šupiny zpod nožů létají
Krev na pultech
Hořkne všechno


JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku