Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.12.2003
Svátek má Šimon
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování
 >FEJETON: Potřeba vyrovnávání
 >FEJETON: Je to velká sranda - aneb ubohý Vašíku
 >FEJETON: Vzpoura proti dudlaj dudlaj
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dostal jsem dárek - vyšla Tma 2.0
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak si Bart myslel, že jsem definitivně zešílel
 >REAKCE: Na článek -Otřesná Součková-
 >SVĚT: Demografický problém a jeho řešení.
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Fenomén Rath, povinné členství v komorách a chvála středověku.
 >NÁZOR: Řidiči a řidiči a ještě dlouho řidiči.
 >NÁZOR: Předvánoční úvaha o institutu milosti
 >PENÍZE: Reforma versus naše peněženky
 >POSTŘEH: O sladkostech
 >CHTIP?: Předvánoční mišmaš, občas snad k zamyšlení
 >BAJKA: Balvan

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
22.12. FEJETON: Potřeba vyrovnávání
Ladislav Jakl

U Zborova je pěkná klasická hospoda ve Strakonicích. Občas to tam docela žije, občas to tam žije docela dost. Na blízkém zašlém kulturáku visí beznadějná cedule: dnešní program zrušen, ale tihle lidé si program umějí udělat sami. Muzika na plné pecky (má to vůbec nějaké sousedy?), mezi stoly se tančí, všude halas, legrace, řinkot sklenic. Koukám na to, bavím se a říkám si, ti to teda umějí roztočit.

Ale pak se velká skupina bujarých hostů zvedne, vyjde ven na chodník a pět minut civí na oblohu do mrazivé tmy. Brady spadnou, od úst poskakují obláčky. Začíná zatmění měsíce. Pak se skupinka nahrne zpět do lokálu a pokračuje ve veselení. Je nad ránem, všeobecné ejchuchu graduje. A po chvíli zas část těch lidí stojí venku a ztichle civí na nachovějící měsíc. A za chvíli znovu. A ještě několikrát dokola.

Odjížděl jsem odtamtud a nešlo mi to do hlavy. No jasně, takové zatmění není přece každou noc, ale co zvedne ty lidi od víru flámování ven před hospodu? A co je vrátí zpět a pak zas ven? Že by nějaká potřeba vyrovnávání? Blázinec, ztišení, křepčení od podlahy, pak pohled vzhůru, drsná sranda a pak skoro kýčovitý romantismus. Že by člověk potřeboval jednu polohu vyvažovat tou druhou, skoro opačnou?

Přijel jsem domů a pustím si počítač. A hele, přišel imejl ze stejného města, odkud jsem zrovna přijel. Otevřu ho a čtu slova věnovaná jednomu malému televiznímu vystoupení: krákat, nadutost, obscénost, hulvátství, zvracení, arogance, zpupnost, hnus, blivno, zloba, ješitnost, smrad… A pointa: "Nevím, kdy se na vás navalí kanál a septik zadělanej sračkama, ale budu se snažit, co je v mých silách, aby se tak stalo. Nekorektně, hulvátsky vám ublížit."

Myslel jsem, že to muselo přijít z nějaké stoky (i když kde by se tam vzal imejl, žejo). Kdepak. Přišlo to z krásného velkého bílého domu tamního prosperujícího veterináře. Že by také nějaká potřeba vyrovnávání?

Ladislav Jakl

Psáno pro MF plus
Další články tohoto autora:
Ladislav Jakl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku