Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.12.2003
Svátek má Šimon
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování
 >FEJETON: Potřeba vyrovnávání
 >FEJETON: Je to velká sranda - aneb ubohý Vašíku
 >FEJETON: Vzpoura proti dudlaj dudlaj
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dostal jsem dárek - vyšla Tma 2.0
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak si Bart myslel, že jsem definitivně zešílel
 >REAKCE: Na článek -Otřesná Součková-
 >SVĚT: Demografický problém a jeho řešení.
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Fenomén Rath, povinné členství v komorách a chvála středověku.
 >NÁZOR: Řidiči a řidiči a ještě dlouho řidiči.
 >NÁZOR: Předvánoční úvaha o institutu milosti
 >PENÍZE: Reforma versus naše peněženky
 >POSTŘEH: O sladkostech
 >CHTIP?: Předvánoční mišmaš, občas snad k zamyšlení
 >BAJKA: Balvan

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
22.12. RODINA A PŘÁTELÉ: Dostal jsem dárek - vyšla Tma 2.0
Ondřej Neff

Ten román má docela dlouhou historii. Na začátku byla pohádka, vyšla ve sborníku Klon ´96, přirozeně že v roce 1996. Téma pohádky bylo fyzikální - že přestane pracovat jedna ze čtyř základních sil, které drží vesmír pohromadě, síla elektromagnetická. Pohádku jsem dopsal a napadlo mě: dobře, ale jak by to bylo ve skutečnosti? V témž sborníku vyšla novela, která se stala základem pozdějšího románu. Popisovala situaci v Praze, kde přestane fungoval elektřina jako technický jev (pochopitelně, že elektromagnetická síla musí fungovat, jinak by vesmír přestal existovat). Do popředí by se dostali úplně jiní lidé. V novele to byl Jindra Hřivnáč, násilník a ožrala, středověký typ nelítostného vraha. No a to byl základ Tmy.

Problém byl dvojího druhu.
Po stránce čistě literárně skladebné se mi románu rozplizly dvě důležité figury, jednak postava Katky, dítěte postižené Downovým syndromem, jednak Magora, druhého záporáka. Toho jsem nechal jen tak mimoděk odprásknout oficírem Bundeswehru někde v České Lípě! Tatínek by mě přehnul přes koleno a napráskal mi, kdyby to četl.
Druhý problém byl v pojetí politiky. Já pořád věřil, že politici jsou v podstatě slušní lidé a jde jim o dobro věci. Na to jsem přestal věřit a jsem přesvědčen, že by převládly osobní zájmy. Že by se nové situaci přizpůsobili a vystavěli si nové kariéry a ty by drželi, i kdyby elektřina začala znovu fungovat.
Takže jsem celou druhou půlku románu přepracoval a je od pátku venku, postupně se bude prodávat. Je to pitomé, že tiskárna vydání zdržela. Knížka má v tom smyslu smůlu a já taky, protože před vánocemi se na pult pořádně nedostala a po vánocích bude "stará", protože "loňská". Holt, tak to chodí.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku