Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.12.2003
Svátek má Vlasta
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
 >FEJETON: A pak se dostaví dlouhá a opojná noc…
 >POHÁDKA: Jeden vesmír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoce jsou za dveřmi
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart ve vánici
 >MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na dlouho ztracené tváře
 >NÁZOR: Literární noviny stůňou
 >NÁZOR: Past veřejných zakázek.
 >MÉDIA: Žebráci z televize
 >POLITIKA: Hrozí Iráku občanská válka?
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování
 >FEJETON: Potřeba vyrovnávání
 >FEJETON: Je to velká sranda - aneb ubohý Vašíku
 >FEJETON: Vzpoura proti dudlaj dudlaj

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
23.12. Pro 71 % Čechů je politický jídelníček příliš chudý
(nov)

Konec roku je vyhrazen bilančním průzkumům. V jednom z nich, zaměřeném na šíři politického spektra, odpovídali respondenti na otázku, zda je v Česku prostor pro další politickou stranu. Více než dvě pětiny odpovědělo že ano a podle jiného průzkumu agentury GfK pokládá 71 % voličů současný politický jídelníček za příliš chudý.
Nejvíce nespokojení (88 %) se současnou situací jsou lidé, kteří odmítají volit a 86 % z nich by dalo hlas jiné než parlamentní straně. Naopak, nejméně nespokojených se současnou nabídkou je mezi voliči ČSSD, KDU-ČSL a ODS. A co opravdu překvapí, je skutečnost, že 73 % nespokojenců je mezi voliči KSČM - zřejmě se jedná o přeběhlíky z ČSSD.
Nová strana také hodně chybí stoupencům US/DEU. Přesvědčení, že na české politické scéně je pro ni prostor, podpořilo 70 % z nich. V protikladu minimální možnost pro konstituování nové politické strany vidí stoupenci KSČM, KDU-ČSL a ODS.

Z interpretace výše uvedených dat vyplývá, že nynějších 16 až 18 % preferencí pro ČSSD je stabilních, že je tvořeno pevným jádrem stálých stoupenců s vyhraněným politickým názorem. Neboť tomuto jádru současná šíře politického spektra vyhovuje a prostor pro novou stranu nevidí. Naopak zhruba stejné preference KSČM jsou zřejmě "nafouknuty" zmatenými přeběhlíky a dalšími frustrovanými lidmi, neboť v případě stoupenců KSČM dává průzkum rozporné výsledky - vidí minimální možnosti pro novou stranu, ale současně jsou nespokojeni se stávající nabídkou. Buď propadli bezvýchodnosti, nebo pro ně platí, že nevědí, co chtějí, a těsně před volbami mohou odskočit kamkoli blíže k politickému středu.

Kapitolou samou pro sebe jsou členové a příznivci US/DEU, které lze nazvat "marnými hledači politického Grálu". US se odštěpila od ODS nikoli kvůli rozdílnosti politických názorů, respektive různosti programu, ale kvůli morálním postojům a DEU pak toliko na morálce, na antikomunistickém postoji, svoji existenci přímo založila. Nic proti tomu, toto není plédování za amorálnost politiky a proti antikomunismu, avšak propad US/DEU k nevolitelnosti z pozice téměř politického lídra s preferencemi nad 20 % jasně prokazuje, že politická strana nemůže být jenom Armádou spásy. Vždy šlo a půjde o boj o moc, kde uspěje jenom ten politický subjekt, který sice může nabízet určité principy uspořádání společnosti, ale hlavně musí hájit ekonomické zájmy konkrétní vrstvy - ať už velkého finančního kapitálu či živnostníků, příslušníků svobodných povolání nebo třeba zaměstnanců a zemědělců. Strany "intelektuálů" s programem abstraktních idejí nikdy nefungovaly (a proto jsou jejich nositelé tak zavilými nepřáteli systému politických stran). Avšak skutečnost, že 70 % příznivců US/DEU ani po trpké zkušenosti s pádem své strany nepřestává toužit po straně nové, prokazuje, že touha hledat neexistující Grál politické čistoty je stále nepřešla. Nepochybně další možnou štací pro tyto věčné hledače jsou Evropští demokraté bývalého pražského primátora Jana Kasla

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku