Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.12.2003
Svátek má Vlasta
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
 >FEJETON: A pak se dostaví dlouhá a opojná noc…
 >POHÁDKA: Jeden vesmír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoce jsou za dveřmi
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart ve vánici
 >MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na dlouho ztracené tváře
 >NÁZOR: Literární noviny stůňou
 >NÁZOR: Past veřejných zakázek.
 >MÉDIA: Žebráci z televize
 >POLITIKA: Hrozí Iráku občanská válka?
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování
 >FEJETON: Potřeba vyrovnávání
 >FEJETON: Je to velká sranda - aneb ubohý Vašíku
 >FEJETON: Vzpoura proti dudlaj dudlaj

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
23.12. ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
Zdeněk Lukeš

Výstava se jmenuje Současný český dřevěný dům a je k vidění (do 1. února) v Galerii Jaroslava Fragnera na pražském Betlémském náměstí, kam se přestěhovala z Brna. Její autorka Renata Vrábelová otevřela zajímavé téma. Dřevěné domy se u nás stavěly odjakživa, ale minulé století jim nějak moc nepřálo. Lidé považovali (a mnozí dosud považují) dřevo za druhořadý materiál, možná se bojí jeho hořlavosti, možná jim připadá příliš obyčejný. Kůlny, boudy, sklady, ale také chaty a sruby nebo dříve výstavní pavilony, sportovní klubovny… tedy stavby jaksi svým účelem dočasné, provizorní nebo v nejlepším případě rekreační.
Dřevěné vily a chaty Jurkovičovy, Kotěrovy, provizorní úřednické domky Plečnikových žáků v Dejvicích, tzv. Kolonka na Letenské pláni (kubistické baráky, sloužící jako studentské koleje) nebo švédské domky stavěné v rámci UNRRA v letech 1946-7. To jsou asi nejznámější příklady dřevěných staveb u nás.
Naštěstí začal ve světě před několika lety revival dřevěných staveb a tento trend dorazil i k nám. Bude zajímavé sledovat, zda jde jen o módu nebo trvalý stav. Uvidíme. Na výstavě uvidíte ty nejzajímavější příklady využití dřeva pro rodinné domy, většinou neokázalé a na bydlení asi příjemné. Sám znám jeden z nich v Černošicích - skromná stavba na svahu s terasou, na bydlení ale velmi příjemná (autorem je Martin Rajniš).

A knížka? Druhý almanach Šumných měst režiséra Radovana Lipuse a architekta Davida Vávry představuje další várku obcí se zajímavými příklady architektury XIX. a XX. století. Nechybějí samozřejmě plánky měst i portréty představených architektů. Nejen užitečný průvodce, ale také pramen informací o stavbách, které si zaslouží naši pozornost, někdy také proto, že jejich stav není právě nejlepší…

Hezké Vánoce!


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku