Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.12.2003
Svátek má Vlasta
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
 >FEJETON: A pak se dostaví dlouhá a opojná noc…
 >POHÁDKA: Jeden vesmír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoce jsou za dveřmi
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart ve vánici
 >MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na dlouho ztracené tváře
 >NÁZOR: Literární noviny stůňou
 >NÁZOR: Past veřejných zakázek.
 >MÉDIA: Žebráci z televize
 >POLITIKA: Hrozí Iráku občanská válka?
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování
 >FEJETON: Potřeba vyrovnávání
 >FEJETON: Je to velká sranda - aneb ubohý Vašíku
 >FEJETON: Vzpoura proti dudlaj dudlaj

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
23.12. NÁZOR: Past veřejných zakázek.
Václav John

Veřejné výběrové řízení na cokoliv je obecně správné. Přesto může, v některých případech, přinést více problémů než oslovení někoho bez tohoto výběrového řízení. Mluvím o stihačkách pro českou armádu.

Smyslem výběrového řízení je průhledně vybrat nejlepšího dodavatele. To z měřitelných hledisek, především kvality a ceny, tedy z hledisek ryze technických. A v tom je ta past. I v případě velmi čistého zadání, i velmi čistého výběru, nemusí to být to správné řešení. Přece nejde vždy jen o autobusy, kde je to jasné.

Jsou situace, kdy nejde jen o čistě technické zadání. A to je případ českých stihaček. Neberme v potaz jejich potřebu, nebo nepotřebu. Vycházejme z principu, že vlastnictví vojenských letadel patří ke znakům samostatného státu. Něco jako, často sice zbytečný, ale symbol země. Navíc čím je ten stát menší, tak má jejich potřebu, symbolů i stihaček, větší. To je "holt" takový odedávný mezinárodní zvyk. Respektujme, že se i nás na tomto zvyku shodly koalice i opozice.

A teď k výsledku výběru. Z ryze technické pohledu, v rámci zadání soutěže, není o čem diskutovat. Jde o nová letadla o generaci vyšší třídy, za levnější pronájem než stará letadla, takže není co řešit. Dodržení podmínek soutěže nepřipouští jinou možnost, než je vybrat. Pokřik opozice o průhlednosti, neprůhlednosti soutěže je mimořádně pokrytectví. Ve skutečnosti ODS fandí F16, a dle mého správně. Bohužel to nechtějí říci rovnou a mlží. Každé jiné než přijaté rozhodnutí by bylo porušením poctivého výběru.

Ovšem něco jiného je mnohem širší politický pohled, dalo by se říci dlouhodobý politicko-strategický pohled. Ten v tomto případě říká, že správné by bylo vybrat americké stihačky obvyklé v armádách NATO, prověřené ze všech možných pohledů. Protože se navíc asi jedná i o rozhodnutí o případném nákupu nových letadel, stejného typu, na mnoho let dopředu.

Tady udělala většina zúčastněných stran chybu. U nás vládní koalice a ODS věcně neprojednaly společné české stanovisko. Účastníci, nabízející americké stihačky v americkém zájmu, příliš sebejistě požadovaly poměrně hodně peněz za pronájem, místo symbolické jedné koruny. Jedinou chladně a racionálně uvažující stranou byla ta švédská.

Vládní koalice si zatím ponechala pootevřená vrátka k případné změně stanoviska. Spoléhat se na to, že švédskou stranu ulilicitujeme při závěrečném jednání až k odstoupení, není seriózní. Teď by to měly strany vládní koalice, spolu s ODS, využít k zaujmutí společného stanoviska. Tedy zrušit výběrové řízení a vybrat společného kandidáta pro dodání letadel bez něj, a hlavně se k tomu všichni poctivě přiznat. Myslím si, že iniciativa je především na straně ODS, jedná se přece o dlouhodobý výhled armády ČR. A za to by už potlačení toho zaťatého nesouhlasu s konáním koalice snad stálo. Dobrý příklad je vyslání vojenské policie do Iráku. Dokonce by to třeba byly další body pro tuto stranu.
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku