Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.12.2003
Svátek má Štěpán
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovy Vánoce
 >MROŽOVINY: No difference
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
 >FEJETON: A pak se dostaví dlouhá a opojná noc…
 >POHÁDKA: Jeden vesmír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoce jsou za dveřmi
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart ve vánici
 >MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na dlouho ztracené tváře
 >NÁZOR: Literární noviny stůňou
 >NÁZOR: Past veřejných zakázek.
 >MÉDIA: Žebráci z televize
 >POLITIKA: Hrozí Iráku občanská válka?
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
26.12. Štědrý den v zámku a podzámčí
(nov)

Jak to o největších rodinných svátcích má být, šapitó českého politického cirkusu zůstává o Vánocích prázdné. K horkým zprávám včerejšího dne tak patřila informace o paní, která se při štědrovečerním hodování málem udusila řízkem, kdežto ke klasickému zaskočení rybí kosti došlo až ve čtvrtek při božíhodovém obědě v jednom z pražských bytů.
Politikové se pak vehementně snažili ukazovat "lidskou" tvář. Pan primátor Bém kupříkladu rozdával v poledne na Staroměstském náměstí již tradičně rybí polévku. Strávníky, mezi nimiž bylo mnoho bezdomovců, čekalo 1 500 až 2 000 porcí.
Nu a primátorův emeritní politický šéf a prezident republiky Klaus zase o půlnoci sešel ze svého zámku v Lánech do "podzámčí", aby se zúčastnil slavnostní mše. Do kostela vstoupil jako poslední, až všichni byli usazeni na místech, a zaujal místo v první lavici. Po mši si pan prezident, který se hlásí k Československé církvi husitské, popovídal s farářem Vítem Uherem. V kostele, kam chodíval na bohoslužby i Václav Havel, jak pan prezident tak pan farář měli svého druhu premiéru. Pro Václava Klause to byla první prezidentská půlnoční, pro Víta Uhera první bohoslužba v Lánech.

Zatímco pan primátor Bém rozdával na Staromáku rybí polévku bezdomovcům, v našem"podzámčí" se chýlilo ke konci malé drama. Po desáté se nám totálně ucpal odpad - a to se ještě mělo péct a smažit a myčku čekala šichta až do večera. Kupodivu párek ochotných instalatérů se po telefonickém SOS dostavil v cuku letu a více než hodinu musel rvát do odpadu asi 12 m instalačního "péra", než si dala odpadní stoupačka říct. I s příplatky za sváteční "cuk" a expresní "let" jsme vysolili 2 300 Kč.
K obnovení kouzla Vánoc pak nepřispěla ani tak purpura jako spíše náš půlroční kocourek Myšák. S naprostou neomylností našel v hromadě dárků pod stromečkem ten svůj s kočičími hračkami a okamžitě, aniž by čekal na Ježíškův zvoneček, si jej "rozbalil" - po kočičím způsobu. Nezbylo, než abychom urychleně dojedli vánočního kapra, zazpívali „Narodil se Kristus pán“ a následovali jeho příkladu - ze strachu, že začne "rozbalovat" i další dárky. Čímž, bez ohledu na polední patálii, vypukly Vánoce plnou silou i u nás.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku