Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.12.2003
Svátek má Žaneta
  Výběr z vydání
 >DETEKTIVKA: Případ věrohodného svědka
 >FEJETON: Vánoční koncert
 >POSTŘEH: O dárcích
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovy Vánoce
 >MROŽOVINY: No difference
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
 >FEJETON: A pak se dostaví dlouhá a opojná noc…
 >POHÁDKA: Jeden vesmír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoce jsou za dveřmi
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart ve vánici
 >MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na dlouho ztracené tváře
 >NÁZOR: Literární noviny stůňou
 >NÁZOR: Past veřejných zakázek.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
27.12. FEJETON: Vánoční koncert
Jarka Pavlíková

Před Vánoci se již tradičně konal koncert vánočních koled Kühnova dětského sboru v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Letos je to již sedmdesátá první sezóna známého sboru, jehož koledy vzpomíná i František Nepil v jedné ze svých pohádek o třech koťátkách.
"Mami!" "Počkej chvíli, čtu takový článek, zdá se, že paní Sněhová vločka potom, co nestihla oběd, zašla na večeři do restaurace a to byl velký omyl." "No právě! Sněhová vločka! To má být můj kostým a ještě není hotový! Brzy už bude koncert. Nečti, mami."
Nejprve vystoupili nejmladší, mezi nimiž byly i čtyřleté děti s pásmem tradičních koled: Nesem Vám noviny, Dej Bůh štěstí, Narodil se Kristus Pán, Vzhůru pastuškové, Pásli ovce valaši.
"A sněhovou kouli, mami. ""To jsi neříkala" " Ano, když zpíváme druhou písničku, jsme děti na koulovačce a na závěr hodíme sněhovou kouli. Ale jen jednomu klukovi se podařilo hodit kouli až do jeviště, protože stojíme uprostřed pódia na schůdkách a je to těžké dohodit. "Ale to vůbec nevadí, důležité je, abyste to zazpívali čistě. Ty koule jsou jenom jako, víš. Je to jen rekvizita, která má koulování připomínat. Nezáleží na tom, kam ji hodíš." "Hm."
Po přestávce sjely dolů schůdky, na kterých stáli členové předešlých oddělení, neboť koncertní oddělení (minulý rok koncert v Carnegie Hall) doprovázel taneční soubor Jaro, který zatančil i rychlou gavottu Přivítání Jezulátka. Oslavy lidových vánoc se totiž kraj od kraje lišily a zatímco někde byly zasvěceny tichému rozjímání, jinde vesele slavily Ježíšovo zrození tancem.
Celkem zaznělo v historické síni Rudolfina kolem čtyřiceti koled. Prostřední oddělení nastoupilo ke koledám Tichá noc, Padá sníh a Štědrý večer nastal v kostýmech andílků, venkovských dětí, sněhových vloček, sněhuláka a Panny Marie. Na kraji jeviště stála kolébka s Jezulátkem. Po druhé písničce vylétly umělé sněhové koule a dopadly, kromě tří na okraj jeviště. Po dalších osmi koledách pásmo skončilo, oddělení postoupila ke kraji jeviště a děti se uklonily. Najednou se znovu neplánovaně objevily jejich rukou sněhové koule. Dvě děti se k jedné z nich rychle vrhly po břiše. Koule začaly pršet na přední řady. Slavnostně odění diváci salvu opětovali. Sněhové koule jsou zkrátka sněhové koule.Další články tohoto autora:
Jarka Pavlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku